Nikczemnicy (Blackguard) – organizacja użytkowników Mocy, oddzielona od Sithów i Jedi. Jest jednak uznawana za odłam Bractwa Ciemności Lorda Skere Kaana, gdyż należał do niego założyciel Nikczemników, Vulta Daanat. Daanat wstąpił do Bractwa żądny władzy, jednak z czasem jego filozofia uległa zmianie: zrozumiał, że znajomość ścieżek Mocy nie powinna służyć jedynie zwiększaniu swojej potęgi, lecz lepszemu zrozumieniu wszechświata. Jego poglądów nie podzielał Lord Kaan, z którym to Daanat starł się na miecze świetlne i przegrał, ciężko ranny i pozostawiony przez Kaana na śmierć. Renegat cudem przeżył i opuścił przestrzeń Sithów, udając się na poszukiwanie artefaktów Mocy i swojej własnej drogi.

Vulta Daanat postanowił założyć własną tradycję użytkowników Mocy, nazywając ich Nikczemnikami. Ich siedziba zlokalizowana była na planecie Mustafar, miejscu, w którym wiele lat później miał się odbyć legendarny pojedynek Obi-Wana i Dartha Vadera. Nie identyfikowali się oni ani z Sithami, ani z Jedi, aczkolwiek używali mieczy świetlnych, często o czerwonych ostrzach. Wśród Nikczemników można było też spotkać bardziej egzotyczne rodzaje broni energetycznej, jak na przykład podwójne miecze czy miecze z dodatkowym ostrzem służącym za jelec (tzw. crossguard).

Ich tradycyjne stroje, w połączeniu z czerwonymi mieczami bardzo kojarzyły się z Sithami, ale podstawową różnicą między nimi a Nikczemnikami była filozofia. Członkowie organizacji przestrzegali zasad przekazanych przez założyciela: ich celem było pełne zrozumienie wszystkich dróg i tradycji Mocy, nie uznawali również podziału na Jasną i Ciemną Stronę Mocy, w czym byli podobni do starożytnych Je’daii czy Zakonu Revana. Członkowie Nikczemników znali podstawowe techniki Mocy, przekazane im przez Vultę Daanata, takie jak walka mieczem świetlnym, telekineza, medytacja bitewna czy kontrola słabszych umysłów. Nie jest pewne, czy potrafili budować holocrony: co prawda członkowie Nikczemników strzegli jednego z holocronów Sithów na Mustafar w okresie Galaktycznej Wojny Domowej, ale biorąc pod uwagę ich zamiłowanie do gromadzenia artefaktów Mocy z całej galaktyki, umiejętność konstrukcji holocronu nie jest logicznym następstwem tego faktu.

W okresie Galaktycznej Wojny Domowej Nikczemnikom przewodzili Vansk i San’sii, z czego ten drugi posiadał tytuł Kurska, najwyższą rangę w organizacji. Decyzją tej dwójki Nikczemnicy zaczęli przyjmować w swoje szeregi również osobników niewrażliwych na Moc w charakterze żołnierzy, czyniąc z siebie twór bardziej na kształt organizacji paramilitarnej niż kultu użytkowników Mocy. Rok po Bitwie o Yavin większość Nikczemników została zgładzona podczas najazdu na Mustafar, kiedy to archeolog Mi Fon Lu wynajął grupę łowców nagród w celu pozbycia się organizacji przeszkadzającej mu w badaniach planety. W bitwie poległa również dwójka liderów. Z całą pewnością niektórzy Nikczemnicy uszli z życiem i zostali rozsiani po całej galaktyce, jednak ich losy pozostają nieznane.