The Sith Empire will burn brightly, like a supernova, dwarfing the complacent Republic. We shall hold the entire galaxy in our grasp.

 

naga sadowNaga Sadow był ostatnim prawowitym Mrocznym Lordem starożytnego Imperium Sithów. Rządził tysiąc lat przed czasami Exara Kuna i pięć tysięcy lat przed Bitwą o Yavin. Był potomkiem Mrocznych Jedi, którzy zostali wygnani z Republiki i ogłosili się Lordami ludu Sith.

Sadow był jednym z dwóch najpotężniejszych magów walczących o tytuł Mrocznego Lorda Sithów po śmierci Marki Ragnosa Wyszkolony przez starego czarnoksiężnika, Lorda Simusa, Naga Sadow był indywidualistą pragnącym przejąć władzę nad Galaktyką.

Lord Sadow czuł, że Imperium Sithów wchodzi w okres stagnacji. Chciał temu zapobiec poszerzając jego terytorium. Jego rywal, Ludo Kressh, wolał prowadzić politykę izolacyjną względem reszty Galaktyki.

Na pogrzebie poprzedniego Mrocznego Lorda, Marki Ragnosa, Naga Sadow wyzwał Lorda Kressha na pojedynek o tytuł zmarłego. Wywołana w ten sposób niespotykana koncentracja Ciemnej Strony zwróciła uwagę ducha Lorda Ragnosa. Konfrontacja została przerwana. Mroczny Lord zza grobu potępił rywalizację swoich następców. Powiedział im, że zbliża się przełomowa chwila dla Imperium Sithów i nawoływał, by stawili czoła przyszłości zjednoczeni.

Chwilę potem na Korribanie wylądował statek rodzeństwa Gava i Jori Daragonów, zwiadowców badających nowe szlaki hiperprzestrzenne. Ludo Kressh chciał ich zlikwidować, bojąc się, że są forpocztą inwazji Republiki. Lord Sadow jednak dostrzegł swoją szansę.

Gdy skazani przez Radę Lordów Gav i Jori z przerażeniem oczekiwali na śmierć w swojej celi na Ziost, Naga Sadow wraz ze swymi wiernymi Massassimi potajemnie ukradł ze statku Daragonów broń Republiki. Przypadkowe spotkanie zmusiło go do poświęcenia życia swego mistrza, Lorda Simusa, by zachować tajemnicę, jednak udało mu się uwolnić więźniów. Na miejscu wydarzenia pozostawił republikański blaster, a wszelkie ślady swej obecności, również w Mocy, zatarł po mistrzowsku.

nagasadow3Lord Sadow umieścił rodzeństwo Daragon w swoich dwóch fortecach, Jori w pomniejszym garnizonie na planecie Khar Delba, zaś Gava w swej głównej twierdzy na księżycu tej planety, Khar Shian. Grał na ich emocjach i ich zdolnościach do posługiwania się Mocą, aby zyskać ich zaufanie. Trenował Gava, ucząc go magii Sithów, pragnąc pokazać przybyszowi z Republiki wspaniałość wiedzy swego Imperium.

Tymczasem na Ziost odkryto ucieczkę więźniów. Widząc broń Republiki, Lordowie Sithów nabrali przekonania, że to ona ich zaatakowała. Wspomnieli wtedy gotowość Nagi Sadowa do wojny i uznali, że trzeba im silnego przywódcy. Tylko Ludo Kressh, Dor Gal-ram i Horak-mul nie przyrzekli posłuszeństwa nowemu Mrocznemu Lordowi Sithów.

Jednak również to było po myśli Nagi Sadowa. Grając na podejrzliwości Kressha, ponownie wysłał swych Massassich na Ziost. Tym razem ich zadaniem było zdobycie statku Daragonów, „Starbreakera 12”. Jeden z wojowników miał też zostawić w hangarze fragment pancerza z godłem Lorda Sadowa.

Ludo Kressh odkrył ten fragment i zaatakował Mrocznego Lorda, twierdząc, że chce ocalić Imperium Sithów przed lekkomyślnymi rządami swojego rywala. Zdrajca nie był jednak w stanie przewidzieć pułapki, jaką zastawił na niego i jego stronników ich prawowity pan. Nie wiedział, że ich atak tylko służy celom Lorda Sadowa. Buntownicy ruszyli nie na tę twierdzę, co trzeba. Zaatakowali Khar Delbę, zamiast Khar Shian, gdzie ukrywała się cała flota Nagi Sadowa.

Nim wezwał swe okręty, Lord Sadow udawał przed znajdującą się na Khar Delbie Jori Daragon, że obawia się o jej życie i że nie wie, czy uda mu się obronić twierdzę. Tym samym nakłonił ją, by zabrała „Starbreakera 12”, i uciekła do Republiki. Dopiero gdy znalazła się bezpiecznie w hiperprzestrzeni, wraz z potajemnie umieszczonym na pokładzie jej statku urządzeniem naprowadzającym, Mroczny Lord wezwał swoją flotę. Jego siły z łatwością rozbiły armadę Kressha i pozostałych zdrajców.

nagasadow1Pozbywszy się spiskowców, Lord Sadow zwołał Radę Lordów, aby oznajmić im swe zamiary. Dysponując koordynatami Republiki postanowił przeprowadzić atak na jej obszary i jej kosztem rozwijać Imperium Sith. Nastąpił okres intensywnych przygotowań do inwazji. Wszyscy Lordowie budowali nowe okręty i gromadzili zastępy wojowników na wezwanie Mrocznego Lorda.

Tymczasem Naga Sadow coraz większym zaufaniem obdarzał swego ucznia z Republiki, Gava Daragona. Ostatecznie powierzył mu dowództwo nad flotą Sithów atakującą planetę Koros Major. Sam przebywał we własnej sferze medytacyjnej krążącej wokół gwiazdy Primus Goluud, zajęty tworzeniem iluzji znacznie większych sił.

Gav jednak zdradził swego mistrza – podał koordynaty Primus Goluud swej siostrze, która wspierała wojska Republiki. Następnie opuścił wojska Sithów na Koros Major i zaatakował sferę medytacyjną, przerywając koncentrację Mrocznego Lorda. Pozbawione wsparcia iluzji tworzonych przez Nagę Sadowa, wojska Sithów zaczęły przegrywać.

Flota Republiki wykorzystała okazję i natychmiast przybyła na miejsce w nadziei ostatecznego pokonania najeźdźcy. Jednakże Mroczny Lord Sithów opuścił już sferę medytacyjną, uwięziwszy wpierw na jej pokładzie zdrajcę Gava. Z pokładu swego okrętu flagowego, „Corsaira”, spowodował przejście Primus Goluud w stan supernowej i uciekł do Imperium Sithów. Niestety, nim gwiazda ostatecznie eksplodowała, Gav zdążył ostrzec siły Republiki i znaczna część okrętów mogła nadal ścigać Lorda Sadowa.

Tymczasem Lord Sadow zorientował się, że Ludo Kressh nie tylko przeżył, ale w czasie jego nieobecności samozwańczo obwołał się Mrocznym Lordem Sithów. Okręty Lorda Kressha zaatakowały osłabione siły prawowitego Mrocznego Lorda, a on sam ogłosił wygnanie Nagi Sadowa z Imperium Sithów. Jednakże nie dane mu było zatriumfować. Jeden z wiernych Lordowi Sadowowi dowódców staranował swoim okrętem flagowy okręt Ludo Kressha. Tym razem zdrajca nie uniknął należnego mu losu.

nagasadow2Niestety, w tej samej chwili do bitwy włączyły się ścigające Nagę Sadowa siły Republiki pod dowództwem Cesarzowej Tety. Ponownie udało mu się jednak obrócić wszystko na swoją korzyść. Poświęcił resztki swej floty w charakterze barykady, która umożliwiła mu ucieczkę. Wierni swemu Mrocznemu Lordowi, Massassi i Sithowie godnie oddali swe życie za jego własne.

Kilka niewielkich kanonierek dalej ścigało „Corsaira”, jednakże Lord Sadow rozprawił się z nimi w pobliżu podwójnej gwiazdy Denarii. Tam ponownie ujął w ręce naturalny porządek Galaktyki i przemienił bliźniacze gwiazdy w supernowe. Ostatecznie wylądował z pozostałymi przy nim uczniami i Massassimi na czwartym księżycu gazowego giganta Yavin.

Tam przeprowadzał wiele alchemicznych eksperymentów na swych podwładnych, by w końcu pogrążyć się w trwającym setki lat transie, mającym przedłużyć jego życie. Po sześciuset latach został obudzony przez Mrocznego Jedi, Freedona Nadda, który zapragnął zostać jego uczniem. Lord Sadow, widząc w tym szansę na odbudowanie Imperium Sithów, zgodził się. Niestety jego nadzieje nie zostały zrealizowane. Freedon Nadd zabił swego osłabionego wiekami hibernacji mistrza, by samemu ogłosić się Mrocznym Lordem Sithów, lecz jego ambicje nie sięgały poza władzę nad jedną planetą – Onderonem. Sny Nagi Sadowa miał dopiero czterysta lat później zrealizować Exar Kun.

Jednakże duch Mrocznego Lorda nadal trwał przynajmniej sześćset pięćdziesiąt lat po zniszczeniu jego ciała. Wtedy Naga Sadow został uznany za zagrożenie przez aktualnego władcę Sithów, Imperatora Vitiate’a który niegdyś służył mu w Wielkiej Wojnie Hiperprzestrzennej. Lord Vitiate wysłał Barela Ovaira, Sitha, który przeniknął do Zakonu Jedi tak skutecznie, że uważany był za Mistrza Jedi, by ten uwięził ducha Lorda Sadowa w jego grobowcu na Yavinie IV na wieczność. Duch Mrocznego Lorda bronił się najpierw przy pomocy wiernych mu Massassich, którzy przetrwali bombardowanie księżyca przez Jedi podczas Wielkiej Wojny Sithów. Następnie przepędził Ovaira i opętał ciało jego Padawana, Eisona Gynta. Kilka lat później Naga Sadow przybył w ciele Gynta na Coruscant, próbując wywrzeć zemstę na Ovairze. Ten po długiej walce zabił opętanego Padawana, ale czy pokonał ducha Mrocznego Lorda?

Naga Sadow często używał Mocy, a także posiadanego amuletu Sithów dla tworzenia potwornych bestii Ciemnej Strony. Wykorzystywał je, podobnie jak Massassich, w charakterze strażników, których zadaniem było strzec jego posiadłości, świątyń i artefaktów. Jego umiejętnościom alchemicznym dorównywała jego biegłość w tworzeniu iluzji. Nie byli w stanie ich rozpoznać nawet broniący stolicy Republiki, Coruscant, Mistrzowie Jedi. Do ostatniej chwili święcie wierzyli, że walczą z prawdziwymi okrętami, wojownikami i bestiami.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

    1. Opowieści Jedi: Złoty Wiek Sith – komiks oryginalnie opublikowany w latach 1996-1997, przetłumaczony na j. polski i wydany w 2000 r. przez wydawnictwo Egmont.

 

  • Opowieści Jedi: Upadek Imperium Sith – komiks oryginalnie opublikowany w 1997 r., przetłumaczony na j. polski i wydany w 2001 r. przez wydawnictwo Egmont.
  • Lost Tribe of the Sith: Precipice – powieść autorstwa Johna Jacksona Millera opublikowana w 2009 r. na stronie starwars.com
  • Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.
  • The complete Star Wars Encyclopedia – encyklopedia oryginalnie opublikowana w 2008 r.