The chains of the grave cannot hold a Dark Lord of the Sith…

 

marka ragnos3Marka Ragnos – Ten wielki Mroczny Lord Sithów przez sto lat rządził żelazną ręką Starożytnym Imperium Sithów, aż do swej śmierci około roku 5000 BBY. Tytuł i władzę zdobył pokonując drugiego pretendenta, Lorda Simusa. Za jego rządów Imperium Sithów wkroczyło w swój złoty wiek.

Jak wielu Lordów Sithów, Marka Ragnos był najwyraźniej biegłym alchemikiem, gdyż stworzył berło nazwane potem jego imieniem, zdolne do koncentrowania ogromnych ilości Ciemnej Strony. Jak dowodzi wynik jego pojedynku z Simusem, był też potężnym wojownikiem. Wiele uwagi poświęcał też przyszłości Sithów, między innymi spisując swą wiedzę w dziele, które Jedi nazywali „Epistołą Marki Ragnosa”.

Sithowie czcili Lorda Ragnosa tak za jego życia, jak i po śmierci. Lordowie podziwiali go i starali się naśladować, lud Sith zaś widział w nim boga. Wpływ tego Mrocznego Lorda na Imperium Sithów nie minął w momencie jego śmierci.

Duch Marki Ragnosa objawiał się zwaśnionym Lordom Sithów dwukrotnie. Po raz pierwszy, bezpośrednio po swym pogrzebie, przerwał pojedynek Nagi Sadowa i Ludo Kressha, spierających się o to, który godzien jest nosić tytuł zmarłego. Ostrzegł ich o nadchodzących zmianach i zalecił jedność.

Drugi raz Lord Ragnos wrócił zza grobu około tysiąca lat później. Wtedy pogodził Exara Kuna i Ulica Qel-Dromę, których do sporu podżegał duch innego Mrocznego Lorda – Freedona Nadda. Dziedzicem swego tytułu Marka Ragnos ogłosił Exara Kuna, natomiast Ulicowi polecił zostać jego uczniem.

marka ragnos1Kolejne objawienia się ducha Mrocznego Lorda Sithów przebiegały w spokojniejszych czasach, choć nie były mniej istotne. Osobiście nakazał Lordowi Ahrimanowi’sabaothowi założyć Szkołę Terroru, wiele uwagi poświęcał też Szkołe Inkwizycji, która zawsze realizowała jego ideały jedności Sithów.

Szczególne usługi oddał jednak Bractwu organizując kult Uczniów Ragnosa. Nawiązał kontakt z Mroczną Jedi Tavion Axmis, którą nakłonił do odzyskania jego berła i podjęcia próby wskrzeszenia go. Tak naprawdę podał jej koordynaty fałszywego Korribanu, a swe berło przekazał Darthowi Freeejackowi, w zamian podkładając Tavion replikę.

Mroczna Jedi prowadziła kult dość nieudolnie i szybko został on wykryty przez Jedi, choć kilkoro szczególnie obiecujących adeptów „umarło”, by znaleźć się w Akademii Sithów. Zgubą Uczniów Ragnosa okazał się młody Jedi imieniem Jaden Korr, który w grobowcu Marki Ragnosa zmierzył się wpierw z Tavion, potem zaś z duchem samego Lorda, który opętał jej ciało.

Lord Ragnos dał się łatwo pokonać, utwierdziwszy przy tym Jedi, że oto znaleźli Korriban. Oczywiście nie został ani unicestwiony, ani tym bardziej uwięziony w replice swego grobowca. Wrócił na prawdziwy Korriban, ciesząc się z dezinformacji, jaką przekazał swym znienawidzonym wrogom.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

    1. Opowieści Jedi: Złoty Wiek Sith – komiks oryginalnie opublikowany w latach 1996-1997, przetłumaczony na j. polski i wydany w 2000 r. przez wydawnictwo Egmont.

 

  • Seria komiksowa Tales of the Jedi: the Dark Lords of the Sith – odcinek 6, oryginalnie opublikowany w 1995 r.
  • Knights of the Old Republic – gra komputerowa stworzona przez Bioware w 2003 r.
  • Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy – gra komputerowa stworzona przez Raven Software w 2003 r.
  • Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.