– My true name is Shira Brie.
– But you’re better known as Lumiya.
– Yes.

Lumiya ujawnia się przed Jacenem Solo

 

lumiyaLumiya była niegdyś znana jako imperialna agentka Shira Elan Colla Brie. Kiedy jednak rozpoczęła szkolenie pod okiem Lorda Vadera, porzuciła dawne imię i przyjęła nowe – stała się Lady Sithów Lumiyą.

Do tej swoistej przemiany doszło po nieudanej próbie infiltracji struktur rebeliantów z zamiarem zdyskredytowania Luke’a Skywalkera. Po tym jak syn Anakina zestrzelił myśliwiec TIE pilotowany przez Shirę, ta z powodu ciężkich obrażeń rozpoczęła leczenie w zbiorniku z bactą. Kuracja nie była w pełni skuteczna więc zdecydowano się na wszczepienie elektronicznych implantów. Wtedy przemiana dopełniła się, a Shira na zawsze pozostała Lumiyą.

Lumiya nie posługiwała się mieczem świetlnym, lecz czymś co uchodziło w tamtych czasach za niemożliwe do odbudowania – biczem świetlnym. Schemat tej nietypowej broni odkryła będąc na Ziost, kiedy studiowała księgę napisaną przez starożytnych Sithów. Elementy do budowy bicza musiała jednak zdobyć sama i choć była to misja niezwykle trudna, to w końcu udało się jej odnaleźć kryształ Kaiburr oraz stal mandaloriańską.

Cały czas pilnie trenowała wraz z pozostałymi uczniami Lorda Vadera mającymi odtworzyć Bractwo Sithów. Jej rola była jednak bardziej złożona. Darth Vader początkowo ukrywał jej istnienie przed Imperatorem, w końcu jednak okoliczności zmusiły go do ujawnienia sekretu. Aby utrzymać się w łaskach Palpatine’a, Vader przedstawił Lumiyę jako kandydatkę do tytułu Ręki Imperatora, zaś Darth Sidious przyjął jej kandydaturę. Później Lumiya dowodziła grupą żołnierzy Imperium stacjonujących na planecie Hardessa, gdzie po raz pierwszy publicznie ujawniła swoją zdolność do posługiwania się Mocą.

Po bitwie o Endor, gdy Darth Freejack ogłosił się nowym Mrocznym Lordem Sithów i Bractwo Sithów wreszcie zyskało niezależność od Imperatora, Lady Lumiya przysięgła służbę nowemu panu. Na życzenie Lorda Freejacka stała się siejącą zamęt w Galaktyce agentką Bractwa, podającą się za Mroczną Lady by odwrócić uwagę od jej współbraci na Korribanie. Najpierw podjęła próbę zniszczenia Nowej Republiki za pomocą wojowników z gatunku Nagai z planety Kinooine. Próbowała także tego samego z ludem Tofów – wrogami Nagai. W obu przypadkach przegrała i pozostawiono ją na, zdawałoby się, pewną śmierć, jednak siła i spryt pozwoliły jej przetrwać. Po pewnym czasie udało się jej zorganizować niewielką flotę okrętów bojowych i przy jej pomocy Lady Sithów uderzała na odległe systemy Republiki, starając się wyrządzić jak najwięcej szkód wrogowi. Wspierała ją w tym grupa Czerwonych Gwardzistów.

Odkryto później, że to właśnie ona była odpowiedzialna za trening Flinta oraz Carnora Jaxa w posługiwaniu się Ciemną Stroną.

Jedna z wizji Lorda Freejacka pozwala spekulować na temat przyszłości Lumii. Oto, co Mroczny Lord Sithów zobaczył.

Lady Sithów zniknęła ze znanej Galaktyki na wiele lat. Ujawniła się dopiero podczas inwazji Yuuzhan Vongów, kiedy to starała się wykraść drzewa bafforr z Yagi Minor, by wynaleźć nową broń przeciwko najeźdźcom z innej galaktyki. Niestety, natknęła się na siły Yuuzhan Vong przybywające na planetę z dokładnie odwrotnymi zamiarami. Wojska Lady Lumiy rozpoczęły walkę z intruzami i walczyły aż do upadłego umożliwiając przybyłym siłom Imperium odepchnięcie wojsk agresorów oraz zdobycie laboratorium drzew bafforr.

Po tym incydencie Lumiya po raz kolejny usunęła się w cień. Zresztą mało kto był zainteresowany poszukiwaniem byłej agentki imperialnego wywiadu – Yuuzhan Vongowie dostarczali wszystkim wystarczająco wiele zajęć.

Dziesięć lat po zakończeniu wojny niejaka Brysha Syo zwabiła na samotną asteroidę w systemie MZX32905 syna Leii, Jacena Solo. Oczywiście pod tym pseudonimem kryła się Lady Lumiya. Zaproponowała ona Jacenowi szkolenie na Sitha według wykluczającej negatywne efekty korzystania z Ciemnej Strony Mocy metody Dartha Vectivusa. Młody Solo miał być obiecującym kandydatem ze względu na to, że nie był jeszcze dotknięty czymś, co Lumiya określała mianem „zepsuciem Jasnej Strony”. Dodatkowo, wyjawiła młodemu Jedi prawdę o Vergere i jej treningu u Hrabiego Dooku. Mimo to Jacen postanowił odrzucić ofertę Lumiyi.

Lady Lumiya była jednak cierpliwa. Jak się okazało, słusznie – po jakimś czasie Jacen zmienił zdanie i poprosił ją o pomoc. Syn Leii, teraz już lider Gwardii Galaktycznego Sojuszu, umieścił swoją mentorkę w Zorp Mouse, na planecie Coruscant. Tam przekazywała mu ona wiedzę dotyczącą Ciemnej Strony, często podkreślając, że jest właściwą osobą do stania się kimś, kogo Vergere nazywała idealnym Sithem.

lumiya1W tajemnicy przed Jacenem Lumiya szkoliła jeszcze jednego ucznia – Twi’lekankę Alemę Rar. Obu udało się nawet złapać w pułapkę Luke’a Skywalkera i jego małżonkę, Marę, krótko po próbie zabójstwa hapańskiej królowej, Tenel Ka. Mistrz Jedi, który przybył, by spotkać się ze swoim synem Benem, nieoczekiwanie musiał stoczyć walkę z odwiecznym wrogiem.

Luke pokonał Lumyię i był przekonany, że ją zabił. Lady Sithów zostawiła mu jednak pewną niespodziankę – nosiła kamizelkę naszpikowaną materiałami wybuchowymi, o zapalniku aktywowanym przez śmierć noszącego. Niestety taką samą nosiła Alema, a jej działanie zdołała odkryć Mara. Ostrzeżone w ten sposób małżeństwo Jedi wydostało się poza zasięg wybuchu. Nie wiedzieli jednak, że Lumiya przeżyła i zwyczajnie zdetonowała ładunki zdalnie.

Nie po raz pierwszy okazało się, że trudno jest zabić Sitha. Lumiyi udało się przedostać na Coruscant, gdzie odzyskała siły. Podczas tego przymusowego urlopu zaczęła poważnie rozważać koncepcję uczynienia Bena Skywalkera uczniem Jacena. Lady Sithów wynajęła Byalfina Dyur, by zabił Skywalkera podczas misji mającej na celu odzyskanie Amuletu Kalary. Ku jej wielkiemu zaskoczeniu jej podkomendny powrócił wraz z bezcennym artefaktem – funkcjonująca sferą medytacyjną Sithów.

W międzyczasie Jacen umacniał swoją pozycję w świecie polityki dzięki pewnym zakulisowym i nie zawsze zgodnym z ogólnie przyjętymi zasadami moralnymi działaniom. Lady Lumiya wiedziała, że jego trening niedługo się zakończy. Przypadkowo odkryła, że Solo miał córkę – jej matką była królowa Tenel Ka. Lady Sithów wierzyła, że to dziecko musi zostać poświęcone jako ofiara – ostatni etap w szkoleniu Jacena na ścieżce Sithów, zgodnie z naukami Vectivusa.

Lumiya postanowiła śledzić Jacena aż do Gromady Hapes. Zastała go tam walczącego z Marą Jade. Lady Sithów udało się doprowadzić do przeciążenia kokpitu w myśliwcu żony Luke’a Skywalkera, zmuszając ją do lądowania na planecie Kavan. Chciała wziąć czynny udział w walce, ale nieoczekiwanie sfera medytacyjna zaczęła odmawiać jej posłuszeństwa. Okazało się, że to Ben Skywalker próbował przejąć kontrolę nad pojazdem. Lumiya jednak udaremniła jego wysiłki i lecąc śladami Jacena, wróciła na Ziost. Tam dowiedziała się, że jej uczeń zabił swoją ciotkę Marę. Jak się więc okazało, ostateczną ofiarą, ostatnim etapem na drodze Jacena, by stać się Sithem, było zabicie ciotki, a nie własnej córki. Tym niemniej sytuacja zdawała się być krytyczna – mąż Jade nie należał do ludzi, którzy taką zbrodnię puściliby płazem. Po szybkim przeanalizowaniu tego problemu, była agentka wywiadu imperialnego postanowiła zmylić Luke’a, biorąc całą winę na siebie.

Jak można się domyślić, mistrz Jedi zlokalizował Lady Sithów. Na planecie Terphon doszło do ostatecznego pojedynku, a Lumiya do końca grała rolę morderczyni, starając się jak najbardziej uprawdopodobnić tę historię. Siła furii Skywalkera była zbyt wielka nawet jak dla Lumiyi – Jedi zabił ją, oddzielając jej głowę od reszty tułowia.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

    1. Seria komiksowa Marvel Star Wars – odcinki 56, 57, 58, 60, 61, 63, 88, 95, 96, 97, 100, 107, oryginalnie opublikowane w latach 1982-1986.

 

  • Zdrada – książka autorstwa Aarona Allstrona, oryginalnie opublikowana w 2006 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w 2007 r. przez wydawnictwo Amber.
  • Braterstwo krwi – książka autorstwa Karen Traviss, oryginalnie opublikowana w 2006 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w 2007 r. przez wydawnictwo Amber.
  • Nawałnica – książka autorstwa Troy’a Denninga, oryginalnie opublikowana w 2006 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w 2008 r. przez wydawnictwo Amber.
  • Wygnanie – książka autorstwa Aarona Allstrona, oryginalnie opublikowana w 2007 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w 2008 r. przez wydawnictwo Amber.
  • Poświęcenie – książka autorstwa Karen Traviss, oryginalnie opublikowana w 2007 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w 2008 r. przez wydawnictwo Amber.
  • Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.r.
  • Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.