I fight for the Sith Empire, Naga Sadow… you fight for yourself!

 

ludo kreshLudo Kressh był jednym z najpotężniejszych Lordów Sithów żyjących około 5000 BBY. W przeciwieństwie do swego największego rywala, Nagi Sadowa, uważał, że Imperium Sithów kontroluje wystarczającą liczbę światów i nie powinno próbować rozszerzać swych wpływów o planety przyjazne Republice.

Po śmierci Mrocznego Lorda Marki Ragnosa Ludo Kressh planował objęcie jego tytułu, poprowadził więc kondukt pogrzebowy zmarłego władcy. Jednakże, gdy w połowie uroczystości pojawił się Naga Sadow i ogłosił się nowym Mrocznym Lordem Sithów, Kressh wpadł we wściekłość i wyzwał go na pojedynek. Jego zdaniem Sadow myślał wyłącznie o zaspokojeniu własnych ambicji, Ludo natomiast, we własnym mniemaniu, przejmował się losem Imperium Sithów.

Walka między tymi dwoma Sithami została jednak przerwana przez ducha Lorda Ragnosa, który ostrzegł ich przed możliwością rozpadu Imperium. Zmarły Mroczny Lord nakazał im umacnianie go, nie zaś wzajemną rywalizację i bratobójczą walkę. Kressh chciał przerwać pojedynek, słuchając mądrych słów, lecz Sadow pragnął walczyć dalej. Ostatecznie walka została przerwana przez przybycie na Korriban rodzeństwa odkrywców z Republiki – Jori i Gava Daragonów.

Przybyszów schwytano i zamknięto w więzieniu, a następnie zwołano Radę Lordów, która miała zadecydować o ich dalszych losach. Zebranie to odbyło się na planecie Ziost, tradycyjnej siedzibie Mrocznego Lorda. Zdania na temat zjawienia się Daragonów były podzielone – przeważał pogląd reprezentowany przez Ludo Kressha. Lord Sithów w ich przybyciu widział początek inwazji i skazał rodzeństwo na śmierć, nakazując zatrzeć wszelkie ślady ich pobytu na Korribanie. Popierała go większość innych Lordów, jednak Naga Sadow miał inne plany.

W tajemnicy przez pozostałymi Lordami Sithów Sadow zaaranżował ucieczkę rodzeństwa tak, aby wyglądała na zaplanowaną akcję republikańską. Ten incydent przekonał Radę do ataku na Republikę, a przywództwo powierzono Sadowowi.

Znieważony Kressh opuścił Ziost, lecz wkrótce w miejscu ucieczki Daragonów odnalazł kawałek zbroi z emblematem nowego Mrocznego Lorda, który umyślnie został pozostawiony przez Sadowa. Sądząc, iż przejrzał plany swego rywala, Kressh wezwał do swej twierdzy na Rhelg dwóch zaufanych Lordów Sithów – Horaka-mula i Dor Gal-rama. Opowiedział im o swoim odkryciu. Z pomocą sojuszników Kressh zaatakował Khar Delbę, gdzie Sadow miał swą twierdzę. Wpadł jednak w pułapkę. Mroczny Lord wezwał swe siły ukryte po ciemnej stronie księżyca planety, Khar Shian, i bez litości wziął odwet na zdrajcy.

Kressh przegrał, jednak nie zginął w bitwie. Gdy tylko nadarzyła się okazja w postaci nieobecności Mrocznego Lorda zajętego podbojem wewnętrznych światów Republiki, Ludo wykorzystał ją. Obwołał się nowym Mrocznym Lordem ogłosił wygnanie Sadowa z Imperium Sithów. Jednak, gdy po nieudanym podboju Sadow powrócił i zorientował się, że jest ścigany przez popleczników uzurpatora, nie dał za wygraną. Wykorzystując zamieszanie wywołane niespodziewanym pojawieniem się republikańskiej floty pod wodzą Cesarzowej Tety, umyślnie doprowadził do kolizji jednego ze swych okrętów z okrętem flagowym Kressha, co doprowadziło do śmierci samozwańczego Mrocznego Lorda.

Kressh został pochowany w ogromnej jaskini na Korribanie. Grobowiec Lorda odwiedziło wielu, w tym także Wygnana Jedi Meetra Surik.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

    1. Opowieści Jedi: Złoty Wiek Sith – komiks oryginalnie opublikowany w latach 1996-1997, przetłumaczony na j. polski i wydany w 2000 r. przez wydawnictwo Egmont.
    2. Opowieści Jedi: Upadek Imperium Sith – komiks oryginalnie opublikowany w 1997 r., przetłumaczony na j. polski i wydany w 2001 r. przez wydawnictwo Egmont.
    3. Knights of the Old Republic II: The Sith Lords – gra komputerowa stworzona przez Obsidian Entertainment w 2004 r.
    4. Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.