The power of the dark side. The heat of passion and emotion. I can feel it in you, as well. Burning like your anger. It makes you strong.

 

kopeczKopecz – Ten Twi’lekański Lord Sithów z czasów schyłku Nowego Imperium Sith był jednym z najważniejszych członków Bractwa Ciemności. Wraz z Lordami Kaanem i Qordisem władał całym Bractwem, był też jednym z pierwszych Sithów z którymi Kaan podzielił się tytułem Mrocznego Lorda Sithów. To on odkrył talent Mocy u Dessela, człowieka, który miał się stać Darthem Bane’em.

Niegdyś Lord Kopecz należał do Zakonu Jedi, jednakże w obliczu niesamowitej przewagi Sithów nad Republiką stwierdził, że lepsza przyszłość czeka go po Ciemnej Stronie Mocy. Szybko stał się jednym z trzech najpotężniejszych Lordów Sithów konkurujących o tytuł Mrocznego Lorda. Nie wiadomo jak potoczyłby się ten konflikt, gdyby nie niesamowite umiejętności perswazyjne Lorda Kaana, który przekonał rywali do współpracy i odbudował podzielone Nowe Imperium Sith jako Bractwo Ciemności.

Od tej chwili Kopecz stał się lojalnym poplecznikiem Kaana, widząc słuszność jego działań. Opierał się jednak jego hipnotycznej aurze na tyle, by zawsze pozostawać głosem rozsądku. Często prowadził armie Bractwa Ciemności do zwycięstwa, najwyraźniej świetnie czując się w ogniu bitwy. Był jednym z Mrocznych Lordów, którzy odzyskali z rąk Jedi i Republiki Korriban. To jego brawurowy rajd na pokład okrętu flagowego Republiki zapewnił flocie Sithów zwycięstwo w Pierwszej Bitwie o Ruusan, gdyż Mistrzyni Jedi, próbująca przezwyciężyć medytację bitewną Kaana, zginęła z ręki Lorda Kopecza.

Kopecz był jednym z niewielu Lordów Sithów, którzy zdawali sobie w pełni sprawę z tego, jak potężny staje się Darth Bane. Być może Twi’lek podejrzewał prawdziwe zamiary człowieka, którego sam wysłał do Akademii Sithów na Korribanie, gdyż bez większych oporów poparł plan zabicia swego protegowanego.

Gdy okazało się, że Bane nie tylko przeżył, ale też nakłonił Kaana do użycia Bomby Myślowej, Lord Kopecz nie chciał ryzykować, że stanie się jej ofiarą. Zebrał pozostałych Sithom żołnierzy do ostatniego ataku na zorganizowaną przez Jedi „Armię Światła”. Ciężko ranny Sith natknął się na dawnego kompana z Zakonu Jedi, Mistrza Valenthyne’a Farfallę. Wymógłszy na nim obietnicę śmierci, w zamian za zdradzenie planu Kaana, Twi’lek stanął do ostatniego pojedynku. Bez wątpienia tylko chęć uratowania swej duszy przed Bombą Myślową spowodowała, że oddał życie.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Darth Bane. Droga zagłady – książka autorstwa Drew Karpshyna, opublikowana oryginalnie w 2006 r., przetłumaczona na język polski i wydana w 2007 r. przez wydawnictwo Amber.
  2. Jedi vs. Sith – seria komiksów oryginalnie opublikowana w 2001 r.