Someone well trained in lightsaber combat can defeat an opponent who is stronger in the Force.

 

Kas’im – Twi’lek urodził się jako niewolnik na Nal Hutta. Jego talent odkrył pochodzący z tego samego gatunku Na’daz, Lord Sithów. Odkupił go od właściciela i zabrał ze sobą. Kas’im trenował wytrwale pod okiem swojego Mistrza, doskonale opanował wszystkie siedem form walki aż wreszcie pokonał i zabił go, chcąc wypróbować swoje umiejętności.

Kiedy Lord Kaan założył Bractwo Ciemności, udało mu się również zrekrutować Kas’ima, aby nauczał w Akademii na Korribanie. Tam Twi’lek poznał swojego najznakomitszego ucznia, Bane’a, którego uczył w tajemnicy przed zarządzającym Akademią Sithów Quordisem. W nagrodę za osiągniętą biegłość, Kas’im obdarował go mieczem świetlnym swojego byłego Mistrza.

To on próbował negocjować w konflikcie pomiędzy Bane’em a Qordisem, jednak bezskutecznie. Bane opuścił Bractwo, przyjął tradycyjny tytuł Darth i odleciał na Lehon, gdzie spodziewał się znaleźć dalsze źródła informacji o dawnych Sithach.

Niestety, w ślad za nim wysłano właśnie Kas’ima. Bane próbował przekonać go do swojego pomysłu, przedstawił mu także swoją najnowszą ideę – Zasadę Dwóch, jednak szermierz był nadal lojalny względem Kaana i innych Lordów z Bractwa. Mistrz i uczeń stoczyli zażarty pojedynek. Początkowo walczyli za pomocą mieczy świetlnych, lecz szybko stało się jasne, że Bane nie ma szans z fechmistrzem Bractwa Ciemności. Wtedy zaatakował Kas’ima Mocą i przygniótł go szczątkami dawnej Świątyni Rakatan.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Darth Bane. Droga zagłady – książka autorstwa Drew Karpshyna, opublikowana oryginalnie w 2006 r., przetłumaczona na język polski i wydana w 2007 r. przez wydawnictwo Amber.