Betrayal is a far more effective weapon than the lightsaber.

 

githanyGithany była kobietą ludzkiej rasy, którą w wieku niemowlęcym rodzice oddali ma szkolenie do Zakonu Jedi. Niestety, nie posiadamy informacji o jej rodzinnej planecie, wiemy tylko, iż urodziła się dwadzieścia kilka lat przed Kampanią Russańską.

Niewątpliwy zaszczyt wstępnego trenowania przyszłej Lady Sithów przypadł Mistrzowi Jedi Handzie. To on podczas szkolenia pomógł Githany przełamać barierę psychiczną, którą stworzyła w swoim umyśle i odbudować jej więź z Mocą.

Powodem, dla którego musiała odejść z Zakonu Jedi, było uczucie, którym obdarzyła drugiego padawana swojego mistrza, niejakiego Kiela Charny’ego. Dowiedziawszy się o tym fakcie, Handa postawił młodej kobiecie ultimatum – albo skończy swój związek z Kielem, albo zostanie wyrzucona z Zakonu. Githany wybrała to drugie i próbowała namówić do tego samego Charny’ego, ale ten pozostał na szkoleniu. Tym samym była Jedi wiedziona silnym uczuciem przeszła na Ciemną Stronę i krótko po tym fakcie dołączyła do Bractwa Ciemności, wspierając Sithów na Ruusan.

Przechodząc na stronę Sithów, Githany przekazała Lordom Kaanowi i Kopeczowi plany obrony sług Jasnej Strony Mocy, którą, nota bene, prowadził jej były kochanek. W zamian za to została wysłana na Korriban, gdzie miała kontynuować swoje szkolenie.

W Akademii Sithów Githany poznała Bane’a, z którym się sprzymierzyła i pomogła odzyskać wiarę w siebie oraz Siraka, najpotężniejszego Ucznia, którego przyszła Lady Sith chciała się pozbyć. Jej plan, choć nie bez przeszkód, powiódł się i krótko przed wydarzeniami na Ruusan, Bane zabił Siraka.

Na Ruusan Githany przybyła już jako Lady Sith wyniesiona przez Lorda Kaana do godności Mrocznego Lorda tak jak wszyscy adepci Akademii, na krótko przed opuszczeniem Korribana. Po lądowaniu na Ruusan doszło do jej spotkania z samym Lordem Kaanem. Dawna uczennica Handy spędziła na froncie kilka tygodni, przez ten czas dręczona snami, w których Darth Bane przybywa na Ruusan po to, żeby zniszczyć Bractwo. Gdy opowiedziała o nich Lordowi Kaanowi, ten wysłał na poszukiwania Bane’a Twi’leka Kas’ima w nadziei, iż zdoła skłonić swego byłego Ucznia do przylotu na Ruusan. Mimo swej biegłości w pojedynkach na miecze, Lord Kas’im nie mógł jednak mierzyć się na Moc z późniejszym twórcą Reguły Dwóch i zginął przygnieciony ruinami starożytnej świątyni. Wtedy to Githany zdecydowała, że osobiście wyruszy na poszukiwania Bane’a. Oboje spotkali się na Ambrii, gdzie podstępem próbowała go otruć. Renegat Bractwa Ciemności zdołał jednak odnaleźć uzdrowiciela, który podał mu odtrutkę i uratował życie. Można się jedynie domyślać, jak wielkie było zdziwienie Githany, gdy Bane przybył na Ruusan i nauczył Kaana techniki myślowej bomby.

Śmierć Githany była związana właśnie z jej użyciem. Uaktywnienie bomby spowodowało uśmiercenie wszystkich istot wrażliwych na Moc w promieniu kilku kilometrów. Uczennica Handy za późno zorientowała się, co się dzieje i kiedy Kaan wraz z członkami Bractwa Ciemności przeprowadził w jaskini rytuał prowadzący do detonacji bomby, zginęli wszyscy – Lord Kaan, Githany, żołnierze Bractwa Ciemności i Jedi z Armii Światła.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Darth Bane. Droga zagłady – książka autorstwa Drew Karpshyna, opublikowana oryginalnie w 2006 r., przetłumaczona na język polski i wydana w 2007 r. przez wydawnictwo Amber.
  2. Jedi vs. Sith – seria komiksów oryginalnie opublikowana w 2001 r.