YES! When I am once again of the body, I will also command once more the dark side’s limitless power!

freedon naddFreedon Nadd – Jedi skuszony przez Ciemną Stronę Mocy, na własne życzenie został uczniem Mrocznego Lorda Sithów Nagi Sadowa.

Gdy uznał, że jest już wystarczająco potężny, zabił osłabionego setkami lat komy nauczyciela, przyjmując tytuł Mrocznego Lorda za swój. Imperium Sithów zostało jednak zniszczone czterysta lat wcześniej w Wielkiej Wojnie Hiperprzestrzennej, Nadd musiał zatem znaleźć sobie nowych poddanych. Przybył na zacofany świat Onderon, który podporządkował sobie używając artefaktów odnalezionych na spustoszonych planetach Imperium Sithów. Ogłosił się królem planety.

Za pomocą magii Sithów, Nadd stworzył z Onderonu centrum Ciemnej Strony Mocy i zwabił tam liczne stworzenia, które władały Mocą. Po jego śmierci ciało zostało zmumifikowane i ukryte w podziemiach Iziz, jedynego miasta planety, gdzie jego potomkowie – kolejni królowie Onderonu – oddawali mu cześć.

Przez wiele wieków duch Freedon Nadda pojawiał się jedynie aktualnym władcom planety. Jednakże Onderon został odkryty przez Republikę, na prośbę której przybyli tam Jedi. Ci odkryli, że ówczesna królowa, Amanoa, stosuje magię Sithów, zabili ją i, aby uspokoić mieszkańców, postanowili wywieźć ciała jej i Freedon Nadda z planety.

W tym momencie duch Mrocznego Lorda objawił się swym zwolennikom, którzy, pod wodzą męża Amanoi – Ommina, odbili sarkofagi i rozpoczęli rebelię. Nim została stłumiona przez rycerza Jedi Ulica Qel-Dromę, jego mistrza – Arcę i innych Jedi, duch Freedon Nadda zdążył przekazać część swej wiedzy i amuletów Satalowi i Aleemie Keto, dziedzicom systemu Cesarzowej Tety.

Wydawało się że duch Nadda zniknął, jednak w rzeczywistości był on uwięziony w grobowcu na księżycu Dxun, gdzie Jedi umieścili jego ciało. Oczekiwał tam na tego, kto go uwolni i dopomoże w odzyskaniu utraconej potęgi. Grobowiec Nadda wciąż koncentrował mroczną energię.

Szansa nadarzyła się, gdy młody Jedi imieniem Exar Kun dotarł na Dxun i odkrył grobowiec. Kiedy dostał się do wnętrza, duch Nadda nakazał mu podnieść swą mumię i wziąć spod niej starożytne zwoje Sithów. Miały one dać Kunowi wielką moc, umożliwiającą Naddowi odzyskanie dawnej potęgi.

Jego plan polegał na wykorzystaniu Exar Kuna dla przywrócenia swego ciała do życia, a co za tym idzie możliwości rządzenia Onderonem. Wkrótce wraz z Exar Kunem podążył na Korriban i Yavin IV, gdzie zdradził mu wiele sekretów dawnych Sithów. Kun przejrzał jednak plany Nadda i unicestwił go przy pomocy amuletu Sithów należącego do Nagi Sadowa.

Duch Freedon Nadda nie powrócił już nigdy, choć w nadchodzących tysiącleciach Sithowie wciąż odwiedzali jego grobowiec…

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Tales of the Jedi: the Freedon Nadd Uprising – seria komiksów oryginalnie opublikowana w 1994 r.
  2. Tales of the Jedi: Dark Lords of the Sith – seria komiksów oryginalnie opublikowana w latach 1994-1995.
  3. Knights of the Old Republic II: The Sith Lords – gra komputerowa stworzona przez Obsidian Entertainment w 2004 r.
  4. Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.