A master should not underestimate the one to whom he has given knowledge!

exarkun2Exar Kun był młodym, ambitnym Rycerzem Jedi trenującym pod okiem Mistrza Vodo-Siosk Baasa. Podobnie jak wielu przed nim, oficjalna wiedza przekazywana przez Zakon przestała mu wystarczać i rozpoczął potajemne poszukiwanie odpowiedzi na gnębiące go pytania. Źródłem zakazanej wiedzy o Sithach okazał się holocron będący w posiadaniu nauczyciela.

Kun zdołał wydobyć z holocronu wiele informacji, jednak został na tym przyłapany przez swego Mistrza, który udzielił mu surowej reprymendy i uniemożliwił dalsze badania. Wywołało to u Exara niekontrolowaną agresję, którą skierował przeciwko swoim współstudentom oraz mentorowi podczas pojedynku. Kiedy ich pokonał, uznał, że Dantooine nie jest już miejscem dla niego i opuścił Akademię. Jego poszukiwania zaprowadziły go na planetę Onderon, a potem na księżyc Onderonu, Dxun, gdzie rycerze Jedi pod przywództwem Mistrza Arki Jetha przenieśli grobowiec starożytnego Mrocznego Lorda Sithów, Freedona Nadda.

To właśnie tam Exar po raz pierwszy zetknął się z prastarą potęgą uosobioną w duchu Nadda. Mroczny Lord podarował Kunowi starożytne zwoje ukryte przy jego zmumifikowanych szczątkach, z nich bowiem można było odczytać lokalizację Korribanu, cmentarnego świata Sithów. Była to jednak pułapka, która niemal doprowadziła do śmierci Kuna. By ocalić życie, musiał całkowicie zaakceptować Ciemną Stronę Mocy, wyrzec się światła. Kiedy uczynił to całym sercem, został uleczony. Po tych wydarzeniach duch skierował swego ucznia na Yavin IV, gdzie wiele wieków wcześniej żył na wygnaniu Naga Sadow. Tam, w momencie ataku Massassich, Exar odkrył, że nie może już posługiwać się Jasną Stroną Mocy. Został przez nich pojmany i przeznaczony na ofiarę dla jednej ze strażniczych bestii, wyhodowanych przy pomocy alchemii Sadowa.

exar kun6Zdesperowany użył wówczas Ciemnej Strony Mocy, przy jej pomocy zdobył amulet Sithów, który umożliwił mu zniszczenie bestii. Kolejną ofiarą rozwścieczonego Jedi stał się duch Freedona Nadda, Exar miał już dość jego wtrącania się i udzielania mu „dobrych” rad. Po tym wydarzeniu Massassi uznali Kuna za swojego przywódcę. Ponieważ statek Jedi został uszkodzony, Yavin IV stał się jego przymusowym domem. Exar nie tracił jednak czasu, całkowicie poświęcił się badaniu spuścizny Nagi Sadowa, rozwijając w sobie talenty alchemiczne oraz dokonując zdumiewającego odkrycia – odnalezienia statku Sadowa, tego samego, którym uciekł on z Imperium Sithów i na którym było zainstalowane urządzenie umożliwiające przekształcenie gwiazdy w supernową. Na jego pokładzie Kun odleciał do systemu Empress Teta, gdzie rządy sprawowała sekta Krathów. W Żelaznej Cytadeli Exar stawił czoła innemu upadłemu Jedi – Ulicowi Qel-Dromie, jednak ich pojedynek nie został rozstrzygnięty. Przerwało go pojawienie się ducha starożytnego Mrocznego Lorda, Marki Ragnosa, który ustanowił Exara Mrocznym Lordem Sithów, zaś Ulica jego Uczniem.

To wydarzenie sprawiło, że Exar i Ulic zaczęli działać razem w szczytnym celu przywrócenia potęgi Imperium Sithów. Kun miał zająć się rekrutacją przyszłych popleczników, zaś Qel-Droma zapleczem wojskowym. Mroczny Lord udał się na Ossus, gdzie oficjalnie podawał się za rycerza, który odkrył zapomniane plugawe sekrety Mrocznych Jedi i potrzebował pomocników, by je zniszczyć lub unieszkodliwić. Doskonale prowadzona argumentacja i siła przekonywania Kuna sprawiły, iż na jego apel odpowiedziało wielu Jedi, chętnych do porzucenia Mistrzów i zrobienia czegoś przeciwko Ciemności. Jednak nie tylko to było celem Exara. Odwiedził on również komnaty Mistrza Jedi, przełożonego Biblioteki na Ossus, Odana Urra, by zabrać z nich holocron Sithów. Artefakt odpowiedział na wezwanie swego prawowitego pana jasnym blaskiem, który zadziwił Jedi, nieświadomego, kto tak naprawdę stanął przed nim. Exar zabił starego Bibliotekarza, a następnie wrócił do zwerbowanych przez siebie Jedi i zawiózł ich na Yavin IV.

exar kun8Utworzenie Bractwa Sithów zbiegło się w czasie z rozpoczęciem Wielkiej Wojny Sithów. Przybyli wraz z Exarem rycerze, teraz opętani przez uwolnione duchy holocronu Sithów, wyruszyli z misją zabicia swych Mistrzów. Mimo iż wielu się to udało, część zginęła podczas jej wypełniania. Również Ulic Qel-Droma został schwytany przez Jedi podczas ataku na Coruscant, a umożliwiła to zdrada jego kochanki Aleemy. Exar bez wahania ruszył na pomoc swemu Uczniowi, mimo że wcześniej odradzał mu atakowanie stolicy Republiki. Jego wkroczenie do sali zgromadzeń Senatu przeszło do legendy – jednym ruchem dłoni Lord Sithów unieruchomił tysiące delegatów, zmuszając ich, by obserwowali jego pojedynek z dawnym Mistrzem. Vodo-Siosk Baas przegrał, a nie znalazł się nikt, kto mógłby powstrzymać Kuna i Qel-Dromę przed odlotem z Coruscant. Obaj Sithowie bez wahania rozprawili się z Aleemą, wysyłając ją z samobójczą misją na Kemplex Nine. Miała tam zniszczyć flotę Republiki używając broni Nagi Sadowa, Kun jednak nie powiedział jej jak zatrzymać reakcję tak, by móc uciec. Przejście gwiazdy w stadium supernowej zagroziło istnieniu wielu zamieszkanych planet w okolicy, w tym Ossus wraz z wiedzą zbieraną przez setki lat przez Jedi.

Zanim jednak promieniowanie zniszczyło powierzchnię planety, Jedi próbowali uratować cenne artefakty. Oczywiście, nie mogli zabrać wszystkiego. Tuż po odlocie większości ewakuowanych z Ossus, na jego powierzchni wylądowali Exar i Ulic, zamierzając zabrać resztę przedmiotów. Niestety, nie mogli przewidzieć tego, że na Ossus pozostał również Cay Qel-Droma, który próbował przemówić bratu do rozsądku, a następnie przegrał z nim w pojedynku na śmierć i życie. Ulic, osłabiony przez żal i wyrzuty sumienia, został pozbawiony dostępu do Mocy przez swoją kochankę, Nomi Sunrider, Exar zdołał odlecieć na Yavin IV. Nie mógł jednak przewidzieć tego, że w akcie skruchy jego niedawny Uczeń ujawni siedzibę swego Mistrza. By przetrwać atak Jedi, Exar użył siły życiowej służących mu Massassich i zaklął swego ducha w murach świątyni. Setki zgromadzonych na orbicie Jedi nie były w stanie mu przeszkodzić, a wywołana przez nich burza Mocy spowodowała pustoszący wszystko pożar na powierzchni księżyca. Z tętniącej życiem dżungli Yavin stał się wypaloną, żałosną pustynią.

exarkun3Minęły cztery tysiące lat. Republika została przekształcona w Imperium Galaktyczne przez kontynuatora tradycji Sithów, spadkobiercę Dartha Bane’a, by potem odrodzić się na nowo. Wraz z nią wskrzeszono zdziesiątkowany zakon Jedi, który znalazł swoją siedzibę właśnie na Yavinie IV. Wówczas to Exar Kun zaczął objawiać się studentom w mrocznych wizjach. Pierwszy jego wybraniec, Gantoris, okazał się być jednak niegodnym tej wiedzy. Drugi, Kyp Durron, był jednak potężnym kandydatem na Mrocznego Lorda Sithów i łatwo przeszedł na Ciemną Stronę Mocy.

Jako samozwańczy Mroczny Lord Sithów, Durron używał swej potęgi dla spowodowania wielkich strat wśród Floty Imperium, a przy pomocy Exara Kuna niemal zabił Luke’a Skywalkera. W wyniku późniejszych zdarzeń Jedi rzekomo zdołali unicestwić ducha Exara, jednak nie zostało to w żaden sposób potwierdzone. Wiadomo, że Lord Kun wielokrotnie pojawiał się w snach i wizjach Lady Cathii, udzielając jej wskazówek i rad.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Tales of the Jedi: Dark Lords of the Sith – seria komiksów oryginalnie opublikowana w latach 1994-1995.
  2. Tales of the Jedi: The Sith War – seria komiksów oryginalnie opublikowana w latach 1995-1996.
  3. W poszukiwaniu Jedi – książka autorstwa Kevina J. Andersona, oryginalnie opublikowana w 1994 r., przetłumaczona na j. polski i wydana przez wydawnictwo Amber w 1996 r.
  4. Uczeń Ciemnej Strony – książka autorstwa Kevina J. Andersona, oryginalnie opublikowana w 1994 r., przetłumaczona na j. polski i wydana przez wydawnictwo Amber w 1996 r.
  5. Władcy Mocy – książka autorstwa Kevina J. Andersona, oryginalnie opublikowana w 1995 r., przetłumaczona na j. polski i wydana przez wydawnictwo Amber w 1996 r.
  6. Ja, Jedi – książka autorstwa Michaela Stackpole’a, oryginalnie opublikowana w 1998 r., przetłumaczona na j. polski i wydana przez wydawnictwo Amber w 2000 r.
  7. Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.

Przeczytaj też:

  1. Co by było gdyby… Exar Kun poddał się pod koniec Wojny Sithów?