darth zannahDarth Zannah – znana też jako Rain, urodziła się na Somov Rit 1010 lat przez Bitwą o Yavin. Tam mieszkała wraz ze swymi kuzynami: Darovitem (Tomcatem), Hardinem (Bugiem) i Rootem.

W młodości nie wykazywała żadnych umiejętności w posługiwaniu się Mocą. Dopiero gdy Torr Snapid, zwiadowca Jedi, przybył na planetę w poszukiwaniu rekrutów do Armii Światła, ujawniła swój talent (choć mogła być to również sztuczka Darovita). Uczyniła to, nie chcąc rozstawać się ze swoimi zwerbowanymi kuzynami. Podczas podróży na Ruusan, już w atmosferze planety, ich statek zaatakowany został przez myśliwce Bractwa Ciemności. Rain wypadła ze statku. Nie zginęła jednak – została uratowana przez przedstawiciela lokalnej fauny, bouncera o imienia Laa.

Jak ogromną ma potęgę, uświadomiła sobie dopiero, gdy podczas VII bitwy o tę planetę. Lord Kaan użył bomby myślowej. Nieświadomie użyła Mocy, by ocalić siebie i Laa. Postanowiła zostać Jedi, lecz po ciężkich przeżyciach i przeciwnościach losu ostatecznie przeszła na Ciemną Stronę. Uczyniła to, gdy zabito Laa. Stało się tak, gdyż nieszkodliwe dotychczas bouncery pod wpływem silnych emocji i traumatycznych przeżyć zaczęły oddziaływać na psychikę żołnierzy Armii Światła i doprowadzać ich do szaleństwa. By uniknąć buntu, Jedi postanowili podjąć radykalne środki, zlikwidowali zatem wszystkie stworzenia. Wściekła i zrozpaczona Rain użyła Ciemnej Strony, by złamać karki dwóm Jedi – mordercom jej przyjaciela. W tym samym czasie Darth Bane szukał dla siebie ucznia. Odnalazł Rain i zdał sobie sprawę z jej potęgi. Ta przyznała się przed nim i przed samą sobą, że jest zabójczynią. Postanowiła zostać uczniem Bane’a zgodnie z Regułą Dwóch.

Początkowo – nie do końca jeszcze rozumiejąc tę zasadę, ocaliła życie swemu kuzynowi – Darovitowi, okaleczając mu rękę. Nie mogąc walczyć, Darovit nie stanowił dla Bane’a żadnego zagrożenia i jako zupełnie niegroźnego, Bane zostawił go w jaskiniach Ruusan.

Pierwszym zadaniem Zannah było podążenie za swoim mistrzem. Bane nie zamierzał brać na swego ucznia kogoś bezużytecznego, pozostawił zatem dziewczynę na planecie i oznajmił jej, iż jeśli jest godna zostania Sithem, znajdzie drogę, by dołączyć do niego na Dxun. Zdesperowana Zannah porwała republikański prom, pozbywając się całej załogi, która, zwiedziona jej niewinnym wyglądem, nie zachowała odpowiednich środków ostrożności. Już na miejscu przeznaczenia Bane uznał ją za obiecującą adeptkę i nadał jej tytuł „Darth” który odtąd miał nosić zarówno Mistrz jak i Uczeń.

Baza Sithów została założona na Ambrii, dokąd udali się po udanej wyprawie do grobowca Mrocznego Lorda Freedona Nadda. Odcyfrowując odnalezione tam zapiski, Lord Bane odkrył sekretne zaklęcia oraz ogólne informacje dotyczące magii Sithów. Po kilku testach okazało się, że Zannah jest szczególnie uzdolniona w tym kierunku i dziewczyna rozpoczęła ich intensywną naukę.

Jednocześnie Mistrz usiłował wykształcić w niej posłuszeństwo, spryt i cierpliwość, które były niezbędne, jeśli Zakon Sithów miał przetrwać w ukryciu. Jednym z zadań, jakie jej wyznaczył, było oswojenie małego drapieżnika i sprawienie, by przyszedł z własnej woli do obozowiska. Kiedy dumna z siebie Zannah przyprowadziła zwierzątko, Bane skręcił mu kark, by nauczyć ją, że przywiązanie może być słabością, z którą należy walczyć.

Jednym z elementów treningu była również walka mieczem świetlnym. Ponieważ Zannah była drobnej budowy, miecz miał równoważyć jej słabości. Skonstruowała broń o podwójnym czerwonym ostrzu, nieco krótszym niż standardowe miecze. Dla swoich potrzeb zaadaptowała Soresu, styl walki polegający na obronie i dążeniu do fizycznego zmęczenia przeciwnika.

Jednak szkolenie nie polegało jedynie na zgłębianiu tajemnic Sithów na Ambrii, dziewczyna wypełniała również zlecone przez Bane’a zadania. Jednym z nich była próba zamachu na Wielkiego Kanclerza Republiki, Tarsusa Valoruma, która zakończyła się jednak klęską zamachowców. Oskarżona przez spiskowców o zdradę, Zannah została przyprowadzona przed oblicze dowódcy buntowników, Hettona. Tam, niejako w samoobronie, Zannah użyła jednej ze sztuczek Sithów, umiejętności przywoływania na jawie koszmarów danej osoby, doprowadzając tym samym do śmierci niedawnych sojuszników. To sprawiło, iż Hetton rozpoznał w niej Sitha i ofiarował jej swoje usługi. Stanowił bardzo wartościowego sprzymierzeńca, jako że posiadał olbrzymią kolekcję artefaktów Ciemnej Strony, a także odkrył lokalizację ukrytej fortecy dawno zmarłej Mrocznej Lady Sithów, Belii Darzu, która ponoć znała sekret tworzenia holocronów.

Hetton i jego podwładni, zabójcy z Umbary, oddali się pod rozkazy Zannah, która przyjęła go na ucznia, obiecując mu współpracę, która miała doprowadzić do śmierci Dartha Bane’a i wtajemniczeniem Hettona w mroczne sekrety Sithów. Zgodnie z jej oczekiwaniami, Bane bez trudu poradził sobie z zamachowcami, jednak uznał jej działania za zdradę i jedynie wykrzyczana informacja o holocronach ocaliła życie młodej uczennicy.

Kiedy Bane udał się na Tython w poszukiwaniu tajemnic Belii Darzu, Zannah na Coruscant miała odnaleźć posiadane przez Jedi informacje na temat orbalisków, już od dawna stanowiących nemezis jej Mistrza. Udając padawankę o imieniu Nalia Adollu, przeszukiwała archiwa Biblioteki Jedi. Znalazła nie tylko poszukiwane dane. Nieoczekiwanie w Świątyni spotkała swego kuzyna, Darovita, przywiezionego tam przez jednego z Jedi, Johuna Othone, by zaświadczył o przetrwaniu Zakonu Sithów niechętnej do zaakceptowania takich rewelacji Radzie. By uniknąć wykrycia, Zannah zabrała krewniaka na statek i ruszyła na Tython.

Pozostawione przez nią ślady umożliwiły jednak Jedi pościg i tak forteca na Tythonie stała się scenerią pojedynku, w którym, mimo użycia bitewnej medytacji Jedi, triumf święcili Sithowie. Darth Bane został jednak poważnie ranny, a jedyną osobą, która mogła mu udzielić pomocy, był, tak jak i kiedyś, uzdrowiciel Caleb. Mężczyzna zgodził się na współpracę, jednak pod warunkiem, iż Zannah unieruchomi statek Sithów oraz zawiadomi Jedi o tym, że Lord Sithów jest ciężko ranny i znajduje się na Ambrii.

Dziewczyna zgodziła się, lecz po rozmowie z Bane’em postanowiła nadać wizycie Jedi nieco inny charakter. Zabiła Caleba, ćwiartując jego ciało na drobne kawałki, a używając magii Sithów doprowadziła Darovita do szaleństwa. Sama wraz z Bane’em ukryła się pod chatką uzdrowiciela, osłaniając ich oboje przed zmysłami Jedi. Zaatakowani przez Darovita przybysze uznali, iż to właśnie on był Lordem Sithów, a zagrożenie za niebyłe. Byli tak pewni siebie, że pozostawili na Ambrii nawet statek Bane’a, który dziewczyna zdołała naprawić.

Po wydarzeniach na Ambrii Zannah wraz z Bane’m udali się na Ciutric IV. Funkcjonowali tam pod fałszywą tożsamością zamożnych przedsiębiorców, jako rodzeństwo Sepp i Allia Omek. Cały czas zbierali fundusze i poszerzali kontakty, które w przyszłości mogły ułatwić Sithom pokonanie Republiki. Kiedy minęło dziesięć lat, Bane zaczął się obawiać, czy jego uczennica jest wystarczająco silna, aby go kiedyś zastąpić. Dziewczyna jeszcze nigdy nie zastosowała wobec niego podstępu, ani nie próbowała odebrać mu życia. Bane doszedł do wniosku, że Zannah podniesie na niego rękę dopiero wtedy, kiedy będzie z powodu swojego wieku na tyle słaby, żeby być łatwym przeciwnikiem. Ten sposób zdobycia tytułu Mrocznego Lorda wydał mu się niewłaściwy.

Zannah natomiast obawiała się, że kiepski stan zdrowia jej mistrza jest tylko podstępem, mającym zachęcić ją do konfrontacji. Poza tym, gdyby pokonała Bane’a i tak nie była gotowa, aby zająć jego miejsce, gdyż nie miała własnego ucznia. Niepewny przyszłości Sithów Bane zaczął interesować się wiedzą Dartha Andeddu. Chciał poznać tajemnicę wiecznego życia, aby nie potrzebować następców. Misja poszukiwania holocronu miała być tajemnicą nawet dla jego uczennicy. Podczas, gdy Bane realizował swój plan, Zannah otrzymała od niego zadanie, aby zbadać sprawę zabójstwa Jedi Medd Tandara w okolicy planety Doan.

Podczas realizacji swojej misji, Zannah napotkała Mrocznego Jedi Seta Harth’a, który zdecydował się zostać jej uczniem. Zannah ze swoim nowym sprzymierzeńcem udała się na Ciutric IV, aby zmierzyć się ze swoim mistrzem. Na miejscu okazało się, że Bane został porwany przez napastników z Doan. Badając sprawę, Zannah i Harth dotarli do człowieka, z którym Bane załatwiał ostatnio interesy. Używając magii Sithów uzyskali od niego informacje, że Mroczny Lord interesował się holocronem Dartha Andeddu.

Harth wiedział czym zajmował się starożytny Lord i poinformował o tym Zannah. Uczennica doszła do wniosku, że mistrz zdradził ją wybierając wieczne życie, zamiast ustalonych przez siebie zasad Reguły Dwóch. Zannah i Harth udali się na Doan, aby dopaść tam Bane’a. Gdy dotarli na miejsce okazało się, że Lord Sithów zbiegł z więzienia w którym był przetrzymywany. Gdy wreszcie Zannah odnalazł mistrza, wypomniała mu, że zdradził zarówno ją jak i ustalone przez siebie zasady, na co on przedstawił jej jakie były jego obawy i co nim kierowało. Rozpoczęła się walka między Sithami. Bane pozbawiony miecza z trudem odpierał ataki uczennicy.

Właśnie wtedy odpowiedzialna za porwanie Bane’a doańska księżniczka Serra uruchomiła proces autodestrukcji więzienia w którym walczyli. Zawalenie się budowli zakończyło pojedynek bez rozstrzygnięcia. W tym czasie, Harth postanowił zdradzić swoją mistrzynię i przywłaszczyć sobie holocron Dartha Andeddu. Kiedy ukradł holocron i zaczął go studiować, spostrzegła to porywaczka Bane’a, Iktochianka zwana Łowczynią. Harth zbiegł z planety, a Łowczyni widząc zbliżającego się Bane’a, oddała Lordowi jego miecz i razem z nim, jako jego nowa uczennica polecieli na Ambrię.

Będąc na planecie, Lord Sithów wysłał do Zannah informację o miejscu swojego pobytu. Zannah, mimo obaw, że przekaz jest podstępem, wyruszyła, aby dokończyć pojedynek. Na miejscu spostrzegła, że Lord ma już nową uczennicę. Rozpoczął się dalszy ciąg pojedynku. Przeciwnicy walczyli z początku na miecze świetlne, aby wreszcie przejść do pojedynku z użyciem Mocy. Zannah atakowała mistrza zaklęciami magii Sithów, które on z trudem je odpierał. Wreszcie Bane postanowił wykorzystać wiedzą z holocronu Dartha Andeddu i przenieść swojego ducha do ciała Zannah. Eksperyment niemal się powiódł, jednak Zannah okazała się silniejsza i w ostatniej chwili unicestwiła jaźń intruza.

Kiedy Darth Zannah pokonała Bane’a, zyskała nie tylko tytuł Mrocznego Lorda, ale również nową uczennicę – Darth Cognus.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Darth Bane. Droga zagłady – książka autorstwa Drew Karpshyna, opublikowana oryginalnie w 2006 r., przetłumaczona na język polski i wydana w 2007 r. przez wydawnictwo Amber.
  2. Darth Bane. Reguła Dwóch – książka autorstwa Drew Karpshyna, opublikowana oryginalnie w 2007 r., przetłumaczona na j. polski i opublikowana przez wydawnictwo Amber w 2010 r.
  3. Darth Bane. Dynasty of Evil – książka autorstwa Drew Karpshyna, opublikowana w 2009 r.
  4. Jedi vs. Sith – seria komiksów oryginalnie opublikowana w 2001 r.
  5. The complete Star Wars Encyclopedia – encyklopedia oryginalnie opublikowana w 2008 r.
  6. Evil Never Dies: The Sith Dynasties – artykuł autorstwa Abela G. Peñy, oryginalnie zamieszczony na Hyperspace.
  7. Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.