darth wyyrlokDarth Wyyrlok III to wywodzący się z gatunku Chagrian Lord Sithów, który był najbliższym współpracownikiem Lorda Krayta, co czyniło go tym samym drugą najbardziej znaczącą postacią w Nowym Zakonie Sithów. W końcu jednak zdradził Lorda Krayta i sam zawładnąłNowym Zakonem Sithów. Mrocznym Lordem ogłosił się jednak dopiero, gdy Lord Krayt powrócił do życia.

Był trzecim Darthem Wyyrlokiem, kolejnym po swej matce i dziadku, służącym oddanie Darthowi Kraytowi. Pełnił funkcję Głosu Mrocznego Lorda, co czyniło go nie tylko jego rzecznikiem, ale faktycznym przywódcą Zakonu Sithów w czasie, kiedy Krayt był pogrążony w hibernacji. Był nie tylko jego doradcą i opiekunem, ale również i przyjacielem. Posiadał rozległą wiedzę z zakresu historii, starożytnych rytuałów oraz kodeksu Sithów. Posługiwał się jednym mieczem świetlnym, a w walce łączył go z różnymi technikami Mocy jak telekineza, Błyskawice Mocy czy różnego rodzaju mentalne ataki. Bardzo zręcznie posługiwał się iluzjami, które z łatwością narzucał słabszym od siebie umysłom. Można powiedzieć, że był mistrzem Dun Möch, które potrafił wykorzystać nawet przeciwko tak silnemu przeciwnikowi jak Darth Krayt. Bez obaw można zaryzykować stwierdzenie, że swoja potęgą w Mocy ustępował tylko Mrocznemu Lordowi.

Darth Wyyrlok brał udział w przewrocie dokonanym na Courscant. Nie brał bezpośredniego udziału w walce, głównie dlatego, iż było to całkowicie zbyteczne. Bardzo osłabiony starciem Darth Krayt odmówił pogrążenia się w leczniczej hibernacji, zgadzając się w końcu na trans. Wyyrlok, będący wtedy nie tylko opiekunem i doradcą, ale również przyjacielem Mrocznego Lorda, obawiał się o jego zdrowie, a co za tym idzie, wizję Galaktyki, którą chcieli wprowadzić w życie. Pomimo rozległej wiedzy na temat historii Sith, ich rytuałów, obrzędów i dawno zapomnianej wiedzy, nie był wstanie znaleźć lekarstwa na chorobę, która trawiła ciało Krayta.

Po ucieczce Cade’a Skywalkera ze świątyni Sith na Coruscant, Darth Krayt był zmuszony do pogrążenia się w leczniczej hibernacji. W tym czasie, Wyyrlok po raz kolejny rozpoczął poszukiwania sposobu na uleczenie Mrocznego Lorda. Iskrę nadziei odnalazł w holokronie Dartha Andeddu. Nie przejąwszy się niechęcią do pomocy antycznego Lorda Sith, odkrył, iż jego ciało spoczywa nie na Korribanie, jak do tej pory zakładano, ale w jego dawnej twierdzy na Prakith. Bez wahania doradca Krayta udał się samotną podróż. Na miejscu zaatakowali go strażnicy, dzierżący miecze świetlne, wyznawcy kultu Lorda Andeddu. Darth Wyyrlok używając Mocy, sprawił, iż każdy z nich zobaczył w swoich kompanach jego postać, którą bez chwili wahania atakowali. Po chwili bratobójczej walki został tylko jeden z nich, Gerlun. Widząc potęgę przybysza, rzucił się na kolana i przyrzekł mu służyć. Sith wykorzystał go jako przewodnika po twierdzy. Kazał się zaprowadzić do najniższych poziomów lochów, a tam, wykorzystując holokron, dostał się do grobowca Dartha Andeddu. Tutaj holokronowa projekcja starożytnego Lorda chciała skłonić Wyyrloka do położenia urządzenia na zwłokach leżących w sarkofagu. Ten, węsząc podstęp, odmówił i rozpoczął pakowanie ksiąg, stojących na okalających ściany grobowca regałach. Wykorzystując moment nieuwagi, Gerlun zabrał leżący na podłodze holokron i położył go na ciele Andeddu. Okazało się, iż urządzenie nie było tylko zbiorem wiedzy antycznego Lorda, było również miejscem, w którym spoczywał jego duch. Połączony z ciałem, miał moc przywrócenia go do życia kosztem osobnika, który doprowadził do tego spotkania. Tym sposobem Darth Wyyrlok miał przed sobą jak najbardziej żywego Dartha Andeddu. Obydwaj Sithowie nie doszli do porozumienia i ropoczęli walkę. Atakowali się różnymi iluzjami Mocy, silnymi na tyle, iż gdyby umysł jednego z nich uwierzył w którąkolwiek z projekcji, mógłby faktycznie zginąć. Za sprawą Wyyrloka, pole walki zamieniło się w jezioro lawy. W końcu doradca Krayta zaatakował księgozbiór Andeddu, wiedząc, jak ten jest do niego przywiązany, traktując go jako swoją spuściznę i drogę do nieśmiertelności. Strach spowodował, iż starożytny Sith uwierzył w słowa, a co za tym idzie – także w iluzje Wyyrloka. Darth Wyyrlok opuścił Prakith zabierając ze sobą liczne tomy, w których miał nadzieję odnaleźć lekarstwo dla Mrocznego Lorda, pozostawiając za sobą ostatecznie pozbawione życia zwłoki Anddedu.

Po powrocie towarzyszył Darthowi Kraytowi w jego podróży na Dac i tamtejszej masakrze. To właśnie on zasugerował Vulowi Isenowi, aby w celu przyśpieszenie eksterminacji Mon Calamari, posiłkował się wiedzą starożytnych Sith i spróbował zaadaptować antyczne Lewiatany do morskich głębin.

Niedługo po tych wydarzeniach Mroczny Lord otrzymał propozycję spotkania z Karnessem Muurem. Wyyrlok odnalazł informację na jego temat w księgach zabranych z Prakith. Dowiedział się, iż Muur żył w czasach Stuletniej Ciemności i był pośród Mrocznych Jedi wygnanych poza granice Starej Republiki. Poinformował Krayta również o talizmanie Muura i jego właściwościach. Mroczny Lord zgodził się na spotkanie i ruszył razem ze swoją świtą na Had Abbadon. Wyyrlok otrzymał rozkaz pozostania na statku i znalezienia większej ilości danych na temat Muura. Tuż przed tym jak Krayt został niemalże śmiertelnie ranny w czasie walki, jaka wywiązała się na powierzchni planety, jego doradca wyczuł, iż będzie potrzebny i udał się, aby sprawdzić, co się dzieje. Znalazł Mrocznego Lorda nieprzytomnego, ale ku jego zdziwieniu, żywego. Ten poinformował go, że znalazł sposób, aby się uleczyć i rozkazał, aby zabrać go z Had Abbadon. Darth Wyyrlok miał jednak inne plany. Okazało się, iż jest bardziej lojalny wogec wizji Dartha Krayta niż jego samego. Nie wierzył również, iż ten może wygrać ze swoją chorobą i zdecydował, że będzie lepiej, jeśli na stanowisku Mrocznego Lorda dojdzie do zmiany. Używając Błyskawic Mocy dobił rannego Sitha. Jego ciało zabrał na swój prom, a następnie skierował się na Korriban. Tam umieścił zwłoki Krayta w komnacie, w której ten zazwyczaj pogrążał się w hibernacji leczniczej. Na straży postawił swoją córkę Saarai, nakazując jej, aby nikogo nie wpuszczała.

Lordowie, których zabrał z Had Abbadon i umieścił w bakcie, zaczęli się budzić. Pierwszy z nich Darth Stryfe, bez problemu dał się przekonać, że Darth Krayt jest w krytycznym stanie i został odcięty od Mocy, by móc skupić się na odzyskiwaniu sił. Wyyrlok działał szybko – po powrocie na Coruscant poinformował Wielkiego Admirała Veeda, że podczas rekonwalescencji Imperatora, on przejmuje władzę. Wiedział, że może mieć problemy z lojalnością Rady Moffów, dlatego też zaoferował Wielkiemu Moffowi Veedowi stanowisko Imperialnego Regenta, zastępcy Dartha Krayta i zapewnił go, że on, Darth Wyyrlok, jak najbardziej poprze takie rozwiązanie. W rzeczywistości, Veed stał się twarzą Imperium, ale pełnia władzy pozostała w rękach Chagrianina.

Okazało się to być kłopotliwe dla Regenta, szczególnie w obliczu eksterminacji Dac, którą zarządził Wyyrlok. W oczach opinii publicznej oraz części Rady Moffów rozkaz został wydany przez Veeda, a nie przez Sithów. Wyyrlok zarządził również podobne ataki na wszystkie planety, które udzielały schronienia uciekinierom. Zniszczona została Da Soocha, ale atak na Utapau został powstrzymany przez Cade’a Skywalkera, Jedi oraz Sojusz Galaktyczny.

Następnym krokiem realizacji wizji Galaktyki zjednoczonej pod przywództwem Sithów było rozkazanie przywódcy Misji Imperialnej, aby od tej pory głosili oni Kodeks Sith oraz ich wartości, a nie jak do tej pory program Zwycięstwo Bez Wojny. Ten próbował oponować, powołując się na obietnicę Krayta, iż Imperialna Misja pozostanie niezmieniona, ale Wyyrlok krótko i zdecydowanie oznajmił, iż Mroczny Lord zmienił swoje zdanie.

Niedługo potem Darth Wyyrlok został poinformowany przez Nihla, iż ciało Mrocznego Lorda zniknęło. Zaskoczony uzurpator od razu udał się na Korriban. Tam, po osobistym potwierdzeniu informacji, stwierdził, iż ktoś musiał zamordować Dartha Krayta. Przekonał Nihla, iż ten musi utrzymać tę informację w tajemnicy, dopóki następca nie zostanie wybrany. Przystał na jego propozycję odszukania Darth Talon, gdyż znalazł tutaj możliwość znalezienia kozła ofiarnego. Gdy Nihl oddalił się, by odnaleźć domniemaną zabójczynię, Wyyrlok w przejawie złości zniszczył pustą zbroję Krayta, a sam wrócił na Coruscant.

Wkrótce potem wszyscy użytkownicy Ciemnej Strony otrzymali sygnał od Dartha Krayta, iż ten żyje i wzywa swoich podwładnych. W ten sposób intryga Dartha Wyyrloka została ujawniona i został on zmuszony do bezpośredniej konfrontacji ze wszystkim Sithami przebywającymi na Coruscant. Wyjawił im, że to on zabił Mrocznego Lorda ze względu na fakt, iż ten nie był już w stanie pełnić swojej funkcji, pogrążając się w szaleństwie, wywołanym od tak dawna trawiącą go chorobą. Wyjaśnił, iż sygnał, który wszyscy usłyszeli, nie pochodzi od Dartha Krayta, tylko od uzurpatora – oszusta, który musi zostać zniszczony.

W oczekiwaniu na swojego byłego mistrza, Wyyrlok odesłał swoją córkę z Coruscant, by ukryła się i przeczekała zbliżającą się wojnę. Zdaniem ojca, nie była ona jeszcze wystarczająco silna, by stanąć u jego boku. Lord Sith, szukając sprzymierzeńców, zwrócił się do Dartha Stryfe’a z zapytaniem, po której stronie się opowie. W odpowiedzi usłyszał, iż po stronie silniejszego, gdyż taka jest tradycja Sith.

W końcu Darth Wyyrlok III stanął naprzeciwko swojego byłego mistrza. Pojedynek był nieuchronny, a jedyną niewiadomą pozostawał jego wynik. Obydwaj przeciwnicy z imponującą sprawnością posługiwali się zarówno mieczami świetlnymi, jak i Mocą. W końcu Wyyrlok przeprowadził mentalny atak, polegający na torturowaniu swojego oponenta, skupiając się na jego słabościach i obawach, tak zwany Spacer Pamięci. Wyśmiewał Lorda Krayta, twierdząc, iż tak naprawdę Zakon Sith był rządzony przez kolejne pokolenia Wyyrloków, a nie Mrocznego Lorda, który przez własne słabości musiał spędzać długie lata w hibernacji. Darth Krayt wydał się pokonany, dosłownie rzucony na kolana. Jednak gdy Darth Wyyrlok chciał zadać decydujący cios, okazało się, iż to on wpadł w pułapkę swojego poprzedniego mistrza. Szybkim, płynnym i zdecydowanym ruchem Krayt wbił obydwa miecze w pierś Chagrianina, powodując jego śmierć.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Seria komiksowa Legacy – odcinki 1, 8, 14-19, 22, 27, 30-31, 34-35, oryginalnie opublikowane w latach 2006-2010, odcinki 1, 8, 14-19, 22 i 27 przetłumaczone na j. polski i wydane w latach 2008-2009 r. przez wydawnictwo Egmont.