Lord Darth Vowrawn wywodził się z gatunku Sith i był członkiem Mrocznej Rady w okresie Wielkiej Wojny Galaktycznej, Zimnej Wojny i Drugiej Wielkiej Wojny Galaktycznej. Dzięki swojej przebiegłości był w stanie zasiadać w Radzie Sithów całe dziesieciolecia. Biorąc pod uwagę tradycyjne relacje panujące między Sithami, był to niebagatelny wyczyn. Vowrawn doskonale odnajdywał się pośród zakulisowych gierek z udziałem innych Radnych. Z powodzeniem unikał skrytobójczych ataków i demaskował ich zleceniodawców. W Imperium Sithów był odpowiedzialny za sferę logistyki i przemysłu.

Będąc członkiem Rady, jako jedyny sprzeciwiał się przyjęciu do jej grona Dartha Barasa. Powątpiewał również w to, że Baras jest prawdziwym Głosem Imperatora. Antypatia między Sithami miała związek z faktem, że Vowrawn odkrył tajemniczego sprzymieńca Barasa – Istota była duchem starożytnej Lady Sithów, która ponoć kiedyś kochała Imperatora Vitiate’a. Dzięki swej władzy nad duchem Darth Baras swobodnie korzystał z umiejętności przepowiadania przyszłości.

Darth Vowrawn doszedł do wniosku, że aby pokonać Barasa, musi najpierw pozbyć się jego sprzymierzeńców. Rzekomy Głos Imperatora co i raz wysyłał skrytobójców w celu zabicia swojego wroga. Vowrawn przypuszczał, że jednym z takich wysłanników był Uczeń Barasa – Gniew Imperatora. Spodziewając się zamachu na własne życie, stoczył z nim pojedynek. Kiedy jednak okazało się, że prawdzwym celem Gniewu jest sprzeciwienie się Barasowi, Lord Vowrwawn zawarł z nim sojusz. Od tej pory zaczęli wspólnie działać przeciwko Barasowi. Eliminowali zarówno kolejnych zabójców jak również likwidowali jego szpiegów. W ten sposób ograniczali wpływy Barasa i umniejszali jego pozycję pośród członków Mrocznej Rady.

Ostatecznie Vowrawn i Gniew rozpoczęli przygotowania do uwolnienia tajemniczej Istoty Ciemnej Strony. Chcieli w ten sposób pozbawić Barasa jednej z przyczyn jego potęgi. Podczas przeprowadzania rytuału Vowrawn został zaatakowany przez jednego ze sprzymierzeńców Barasa – Lorda Draahga. Doszło do pojedynku między Gniewem i Lordem Draahgiem. Były Uczeń Barasa pokonał swojego przeciwnika i dzięki temu Vovwawn mógł dokończyć rytuał. Istota została uwolniona. Zanim jednak zniknęła, wyznała Vowrawnowi, że to ona stała za potęgą Dartha Barasa.

Vowrawn przedstawił Mrocznej Radzie dowody na intrygę Dartha Barasa przeciwko Imperatorowi, wliczając w to zeznania Gniewu Imperatora – wojownik twierdził, że jego były Mistrz uwięził Imperatora Sithów na planecie Voss i podszywał się pod Głos władcy. Naturalnie Darth Baras nie przyznał się do winy, ale Mroczna Rada zdecydowała, że spór zostanie rozwiązany pojedynkiem między Gniewem Imperatora a Darthem Barasem. Intrygant przegrał, a Vowran oficjalnie stwierdził, że Gniew Imperatora udowodnił swoje umiejętności i potęgę i będzie odpowiada nie przed nim lecz wyłącznie przed Imperatorem.