I find your lack of faith disturbing.

darth vaderDarth Vader urodził się jako Anakin Skywalker, niewolnik z pustynnej planety Tatooine. Wraz z matką należał do Watto, Toydarianina, który wygrał go od Gardulli Starszej z gatunku Huttów. Już jako mały chłopiec odkrył, że posiadał wiele użytecznych talentów związanych z elektroniką i mechaniką. Dowiedział się też, że był jedynym znanym człowiekiem, który posiadał szybkość i refleks, potrzebne do zwycięskiego prowadzenia poda w zawodach.

Anakin Skywalker w okresie blokady Naboo miał dziewięć lat. Właśnie wtedy spotkał Mistrza Jedi Qui-Gon Jinna, który wraz ze swoim uczniem Obi-Wanem Kenobim, królową Amidalą i jej świtą podróżowali na Coruscant. Jednak ich statek został uszkodzony przez myśliwce Federacji Handlowej i zmuszeni byli lądować na Tatooine, aby go naprawić. Niestety, Jedi nie mieli pojęcia, że posiadane przez nich pieniądze są zupełnie bezwartościowe w tej części Galaktyki. Kiedy los zetknął Qui – Gona z małym Anakinem i jego matką, jasnym stało się, że najlepszą drogą do zdobycia potrzebnych im części będzie hazard. Ufając Mocy, która doprowadziła go do Anakina, Jedi postawił statek królowej w wyścigach Boonta. Anakin wygrał wyścig i Qui – Gon otrzymał potrzebne mu części, a także uwolnił chłopca.

Anakin wraz z nowymi przyjaciółmi dotarli do Coruscant, gdzie zamierzali bronić racji planety Naboo w Senacie przed atakami ze strony Federacji Handlowej. Anakin stanął przed Radą Jedi, która przyznała, że chłopiec jest silny Mocą. Yoda wyczuł w nim jednak zbyt wiele strachu i niepewności, aby poddać go szkoleniu. Zaopiekował nim się Jinn, po raz kolejny sprzeciwiając się starszym Jedi. Wraz z nim Anakin wrócił na Naboo, gdzie wziął czynny udział w walce przeciwko robotom Federacji Handlowej. W tym samym czasie z ręki Dartha Maula zginął Qui-Gon. Niewiele brakowało, by zrozpaczony Obi – Wan podzielił jego los, zdołał jednak pokonać swego przeciwnika. Tym samym udowodnił, że jest godny tytułu Rycerza Jedi, a jednocześnie Rada, mimo, że wciąż niepewna była przyszłości chłopca, zgodziła się, by Obi-Wan szkolił Anakina.

Następne 10 lat były dla nich obu pasmem zarówno sukcesów, jak i udręki. Potęga Anakina budziła podziw w jego mistrzu, jednak obawiał się on tego, że młodzieniec nie potrafi zapanować nad swoimi emocjami, przedkładając je nad dobro Zakonu, nad wyznaczone mu zadania. Okazało się, że miał rację, gdy powierzono im opiekę nad senator Padme Amidalą.

darth vader2Anakin z radością przyjął pierwszą misję, jaką była opieka nad dziewczyną, jako że Padme nie była mu obojętna. Jednak nawet to nie było go w stanie powstrzymać przed zlekceważeniem rozkazów i udaniem się na pomoc swojej matce. Kiedy nie udało mu się jej ocalić, urządził rzeź w wiosce odpowiedzialnych za jej śmierć Tuskenów.

Potem, podążając za swą podopieczną, lekkomyślnie wpakował się w pułapkę zastawioną przez hrabiego Dooku , a gdy rozpętała się walka, nad wszystko inne przedkładał bezpieczeństwo swej wybranki. Przez swą lekkomyślność stracił ramię, a gdyby nie interwencja mistrza Yody, zginęliby wraz z Kenobim. Wtedy uświadomił sobie, że życie jest zbyt krótkie, by tłumić w sobie uczucia oraz emocje i wziął potajemny ślub z Padme.

Na początku Wojen Klonów, Anakin został pasowany na Rycerza Jedi. Nadal jednak misje odbywał wraz ze swoim mentorem – Kenobim. Jednak Jedi nie byli jedynymi, którzy interesowali się młodym rycerzem. Darth Sidious (wtedy już Wielki Kanclerz Palpatine) od dawna zdobywał zaufanie Anakina i podsycał w nim uczucia prowadzące ku Ciemnej Stronie. Wraz z rozwojem wydarzeń Anakin coraz bardziej oddalał się od Jedi, a toczące się działania wojenne sprawiały, że coraz silniej wątpił w to, o co walczy. Widział zbyt wiele bezsensownych śmierci, poświęcenia, które zostało zmarnowane i to właśnie niezwykle umiejętnie wykorzystywał kanclerz.

Gdy Palpatine wyjawił Skywalkerowi swoją prawdziwą tożsamość, ten początkowo wydał go Mace Windu, sądząc, że postępuje właściwie. Dopiero później, za sprawą kiełkujących w nim wątpliwości, przystał do Sidiousa. Od tej pory był znany jako Darth Vader i dzielił ze swym Mistrzem tytuł Mrocznego Lorda Sith.

Rozpoczął swoje nowe istnienie od rzezi w Świątyni Jedi. Następnie udał się na Mustafar w celu wyeliminowania pozostałych przywódców Separatystów . Nieoczekiwanie spotkał się z Padme, którą w gniewie nieomal zabił, i z Obi-Wanem, który podążył jego tropem. Pojedynek, jaki stoczyli, wygrał Obi-Wan, odcinając Vaderowi kończyny i pozostawiając go na pastwę płomieni. Ten jednak przeżył. Odnaleziony przez Dartha Sidiousa, otrzymał pomoc i od tej pory jego ciało było zakute w pancerz wzbudzający przerażenie u jego wrogów, a jemu samemu umożliwiający dalszą egzystencję.

darth vader3W tym czasie, Palpatine proklamował Nowy Ład, ogłosił się Imperatorem i uczynił Dartha Vadera swoją prawą ręką. Natychmiast po przekształceniu Republiki w Imperium Galaktyczne, Darth Sidious powierzył swemu uczniowi kolejne zadanie – eksterminację Jedi, którzy przetrwali Rozkaz 66, oraz podporządkowanie pozostałych użytkowników Mocy władzy Imperium. W tym celu Lord Vader rozpoczął szkolenie lojalnej kadry Mrocznych Jedi, którzy pomogliby mu w realizacji zadania – drugiego pokolenia Imperialnych Inkwizytorów. Jego najwybitniejszym uczniem z tego okresu okazał się Antinnis Tremayne. Inkwizytorzy byli jednak tylko pierwszymi z wielu adeptów, których wyszkolił Mroczny Lord Sith.

Jednocześnie Imperator podjął starania, by odbudować Zakon Sith w formie bliskiej tej, jaką miał w czasach starożytnych. Szkolenie starannie wybranych przez niego kandydatów przypadło w udziale Darthowi Vaderowi. W ten sposób na odnalezionym przez Dartha Sidiousa Korribanie tajniki starożytnych Sithów zaczęli poznawać adepci Mocy, którzy mieli się potem stać zalążkiem odrodzonego Bractwa – Lord Freejack, Lord Xeovar i Lord Elbrun.

Lord Vader co i rusz musiał jednak przerywać szkolenie swych uczniów, by zająć się sprawami swego Mistrza – zarządzaniem Imperium Galaktycznym. Bardzo często powodem okazywał się jakiś Jedi, którym nie umiał się zająć nikt prócz Mrocznego Lorda.

Misje, na jakie wysyłał go Imperator, były jednak przeróżne. Podczas jednej z nich Palpatine postanowił dodatkowo przetestować jego lojalność, podsuwając mu Mroczną Jedi, która zaoferowała mu, że zostanie jego uczennicą i wspólnie obalą Palpatine’a. Nie wiadomo czy współpracowała z Palpatine’em, wiadomo, że była solidnie wyszkolona i miała własny miecz świetlny. Vader zlikwidował ją jednym ciosem. Przy tej okazji miał sposobność poznać Bobę Fetta i wraz z nim uszczuplić pogłowie dość tępych łowców nagród, którym wydawało się, że będą w stanie zagrozić Mrocznemu Lordowi Sith.

Prócz tego poradził sobie z odłamem spisku Wielkiego Moffa Trachty, który próbował odsunąć Sithów od władzy w Imperium. Ten i inne zamachy na życie Lorda Vadera, choć komplikowały codzienną egzystencję, nie należały do zbyt częstych. Bezpośrednia konfrontacja z nim oznaczała niemal natychmiastową śmierć, więc jego największy wróg, falleeński książę Xizor, przyjął znacznie lepszą strategię, podkopując z wolna jego pozycję na dworze Imperatora.

Z upływem czasu Lord Vader stał się symbolem Imperium, podczas gdy Imperator pozostawał w cieniu wydarzeń. Kiedy grupa buntowników ogłosiła swoją niezależność od Imperium i zaczęła występować zbrojnie przeciwko ustalonym prawom, Lord Vader nie przejął się tym, biorąc pod uwagę rozmiary buntu i wyposażenie którym dysponowali rebelianci. Wkrótce jednak w Galaktyce rozszalała się wojna domowa. Wtedy Palpatine postanowił wypróbować siłę swej nowej zabawki, konstruowanej przez wiele lat. Nowoczesna stacja bojowa, Gwiazda Śmierci, miała być narzędziem, dzięki któremu jego podwładni nie będą mieli odwagi się wychylić. Stacja bojowa dysponowała bowiem siłą ognia zdolną do niszczenia całych planet. Lord Vader został wysłany na Gwiazdę Śmierci, gdzie miał przebywać jako nadzorca projektu, niejako poza łańcuchem dowodzenia, na czele którego stali Wielki Moff Tarkin, Admirał Motti i Generał Tagge.

Kiedy buntownicy wykradli plany stacji, to właśnie Vader ruszył, by je odzyskać. Związane z tym wydarzenia sprawiły, że mógł stanąć twarzą w twarz ze swym dawnym przyjacielem, Obi-Wanem, mógł się także zemścić za to, co ten mu zrobił. Nieświadom tego faktu, spotkał wtedy również swoje dzieci, Luke’a i Leię, wychowanych po śmierci Padme przez przybranych rodziców. Niestety, stacja bojowa uległa zniszczeniu, a Lord Vader popadł w niełaskę.

darth vader6Znalezienie młodego pilota odpowiedzialnego za zniszczenie Gwiazdy Śmierci stało się jego priorytetem, tuż obok zlokalizowania głównej bazy Rebeliantów. W końcu po bitwie na Hoth, Darth Vader i Luke Skywalker spotkali się w Mieście Chmur. Luke stracił wtedy prawą rękę i dowiedział się, że Darth Vader jest jego ojcem, co wcześniej ukrywali przed nim zarówno Yoda, jak i Kenobi. Vader zaproponował synowi, by przyłączył się do niego i pomógł mu w rządzeniu Galaktyką, oferował mu całą potęgę, jaką władał, jednak Luke odmówił.

Zniechęcony, Vader znalazł innych uczniów, których miał nadzieję użyć do obalenia Imperatora – Lumiyę i Flinta. W bardzo krótkim czasie ta dwójka poczyniła znaczne postępy w znajomości Mocy. Tym niemniej Palpatine odkrył istnienie Lumiy i Darth Vader był zmuszony oddać ją na szkolenie Rąk Imperatora.

Ojciec i syn po raz kolejny spotkali się na księżycu Endor, kiedy Luke dał się pojmać, mając nadzieję, iż uda mu się zawrócić Lorda Vadera na ścieżkę Jasnej Strony. Nie spodziewał się jednak, że ten odda go w ręce Papatine’a. Imperator starał się wszelkimi sposobami skłonić młodego Skywalkera do walki i ponownie zmusił syna do pojedynku z ojcem.

Gniew i lęk o siostrę sprawił, że Luke użył Ciemnej Strony, aby pokonać ojca i to dało mu wystarczającą siłę, by pokonać najlepszego niegdyś szermierza zakonu Jedi. Vader po raz kolejny stracił rękę.

Widok ten otrzeźwił jego syna i spowodował, iż ten odmówił dalszej walki, odrzucając miecz. Imperator zaatakował wówczas Luke’a błyskawicami Mocy, zdecydowany go zabić. Umierający Luke błagał o pomoc nikogo innego jak swego ojca, wierzył, że istnieje w nim jeszcze dobro. Czy młody Jedi miał rację, czy też Mroczny Lord Sith zwyczajnie dbał bardziej o syna, niż o Mistrza, którego już nie raz próbował obalić, Vader zabił Palpatine’a wrzucając go do szybu reaktora. Obrażenia, jakich doznał, zarówno od Luke’a, jak i od błyskawic Mocy, były jednak zbyt wielkie i chwilę po uratowaniu syna zmarł na jego rękach.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

 1. Mroczne Widmo – film, książka, komiks.
 2. Star Wars Episode I: Pod Racer – gra komputerowa stworzona przez LucasArts w 1999 r.
 3. Planeta życia– książka autorstwa Grega Beara, oryginalnie opublikowana w 2000 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w tym samym roku przez wydawnictwo Amber.
 4. Seria książek dla młodych czytelników Jedi Quest – oryginalnie opublikowana w latach 2001-2004.
 5. Poza Galaktykę – książka autorstwa Timothy’ego Zahna, oryginalnie opublikowana w 2006 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w 2007 r. przez wydawnictwo Amber
 6. Nadchodząca burza – książka autorstwa Alana Deana Fostera, oryginalnie opublikowana w 2002 r, przetłumaczona na j. polski i wydana w tym samym roku przez wydawnictwo Amber.
 7. Atak Klonów – film, książka, komiks.
 8. ykl komiksowy CStar Wars Republic – odcinki 50, 53, 55-62 i 67 oryginalnie opublikowane w latach 2003-2004.
 9. Wojny klonów – seriale animowane z lat 2003-2005 i 2008-2009 r., a także film pełnometrażowy z 2008 r.
 10. Spisek na Cestusie – książka autorstwa Stevena Barnesa, oryginalnie opublikowana w 2004 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w tym samym roku przez wydawnictwo Amber.
 11. Próba Jedi – książka autorstwa Davida Shermana i Dana Cragga, oryginalnie opublikowana w 2004 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w 2005 r. przez wydawnictwo Amber.
 12. Yoda, mroczne spotkanie – książka autorstwa Seana Stewarta, oryginalnie opublikowana w 2004 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w 2005 r. przez wydawnictwo Amber.
 13. Obsesja – seria komiksów oryginalnie opublikowana w latach 2004-2005 r. przetłumaczona na j. polski i wydana w 2005 r. przez wydawnictwo Mandragora.
 14. Labirynt zła – powieść autorstwa Jamesa Luceno, oryginalnie opublikowana w 2005 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w tym samym roku przez wydawnictwo Amber.
 15. Zemsta Sithów – film, książka, komiks.
 16. Czarny Lord. Narodziny Dartha Vadera – książka autorstwa Jamesa Luceno, oryginalnie opublikowana w 2005 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w 2006 r. przez wydawnictwo Amber.
 17. Czystka – komiks oryginalnie opublikowany przez wydawnictwo Dark Horse w 2005 r., przetłumaczony na j. polski i opublikowany w „Star Wars Komiks” w 2008 r. przez wydawnictwo Egmont.
 18. Lojalność – komiks opublikowany oryginalnie w 2005, przetłumaczony na j. polski i wydany przez wydawnictwo Egmont w „Star Wars Komiks” nr 11/2009.
 19. Trylogia Noce Coruscant – Pogrom Jedi, Aleja cieni i Ścieżki Mocy – autorstwa Michaela Reavesa, oryginalnie opublikowana w latach 2008-2009, przetłumaczona na j. polski i wydana w latach 2008-2009 przez wydawnictwo Amber.
 20. Moc wyzwolona – gra komputerowa wydana w 2008 r., a także książka autorstwa Seana Williamsa, przetłumaczona na j. polski i wydana w 2009 r. przez wydawnictwo Amber.
 21. In his image.; A two-edged sword – opowiadania autorstwa Karen Traviss, oryginalnie opublikowane w książce „Zdrada” w 2005 r.
 22. Cel:Vader – komiks oryginalnie opublikowany w 2004 r., przetłumaczony na j. polski i wydany przez wydawnictwo Egmont w magazynie „Star Wars Komiks” nr 4/2009.
 23. Death Star – książka autorstwa Michaela Reavesa i Steve’a Perry’ego, oryginalnie opublikowana w 2007 r.
 24. Nowa Nadzieja – film, książka, komiks.
 25. Posłuszeństwo – książka autorstwa Timothy’ego Zahna, oryginalnie opublikowana w 2007 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w 2008 r. przez wydawnictwo Amber.
 26. Spotkanie na Mimban – książka autorstwa Alana Deana Fostera, oryginalnie opublikowana w 1978, przetłumaczona na j. polski i wydana najpierw jako „klubówka” w 1985 r., następnie przez wyd. Amber w 1996 r.
 27. TIE fighter – gra komputerowa stworzona przez LucasArts w 1994 r.
 28. Misja Lorda Vadera – seria komiksowa oryginalnie opublikowana w 1999 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w „Gwiezdne Wojny – komiks” w tym samym roku przez wydawnictwo Egmont.
 29. Star Wars: Vector – odcinki 5 i 6, oryginalnie opublikowane w 2008 r.
 30. Seria komiksowa Star Wars Empire – odcinki 1-4, 19, 31-32, 34-35 opublikowane oryginalnie w latach 2002 – 2005 r.
 31. Mara Jade – by the Emperor’s Hand – seria komiksów oryginalnie opublikowana w latach 1998-1999.
 32. Imperium Kontratakuje – film, książka, komiks.
 33. Cienie Imperium – książka autorstwa Steve’a Perry’ego, opublikowana oryginalnie w 1996, przetłumaczona na j. polski i wydana w 1996 r. przez wydawnictwo Amber.
 34. Powrót Jedi – film, książka, komiks.
 35. Star Wars: The complete Vader – album poświęcony postaci Lorda Vadera autorstwa Rydera Windhama i Petera Vilmura, oryginalnie opublikowany w 2009 r.
 36. The complete Star Wars Encyclopedia – encyklopedia oryginalnie opublikowana w 2008 r.
 37. Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.