darth tyranusDarth Tyranus to Mroczny Lord Sithów i uczeń Dartha Sidiousa. Jednak Galaktyka najpierw poznała go jako Mistrza Jedi Dooku znanego ze swoich dyplomatycznych talentów oraz znakomitych umiejętności szermierczych. Był uczniem Mistrzów Yody i Thame’a Ceruliana. Był też szalenie niezależny i polegał na żywej Mocy. Trenował dwoje adeptów Jedi – Qui-Gon Jinna i Komari Vosę.

Po śmierci Qui-Gon Jinna Dooku odszedł z Zakonu Jedi uważając, że rycerze osłabiają samych siebie, wiążąc się z upadającą Republiką i skorumpowanym Senatem. Do jego decyzji przyczyniło się też niewyjaśnione zniknięcie Komari Vosy. Ujawnione już wtedy poczucie własnej wyższości, niezaspokojone ambicje, arogancja i duma pchnęły Dooku na ścieżki Ciemnej Strony Mocy w późniejszym czasie.

Po odejściu z Zakonu wrócił na swoją rodzinną planetę Serenno, przyjął rodzinny tytuł hrabiego i zdobył majątek, który uczynił z niego jedną z najbogatszych istot w całej Galaktyce. W tym czasie doszło właśnie do jego spotkania z Lordem Sith – Darthem Sidiousem. Sidious był zainteresowany przeciągnięciem Dooku na swoją stronę, ponieważ pilnie potrzebował następcy zabitego przez Obi-Wana Kenobiego Dartha Maula, a nie miał czasu na wyszkolenie od podstaw nowego. Wybór osoby tak rozczarowanej postawą Zakonu, jak Hrabia Dooku, nasuwał się niemal automatycznie.

W ramach inicjacji na Sitha hrabia miał zająć się sprawą Sifo-Dyasa i armii klonów, którą miał potajemnie przygotować dla Starej Republiki. Kilka dni później Dooku dostarczył Lordowi Sith ciało mistrza Jedi i przyjął imię Darth Tyranus. Kolejne zlecenie, którego podjął się Dooku, też było powiązane z tajemniczą armią, tym razem jednak dotyczyło znalezienia wzorca genetycznego dla klonów. W tym celu wyznaczył on niebagatelną nagrodę za schwytanie przywódcy kultu Bando Gora, którym okazała się być jego dawna uczennica, Komari Vosa. O nagrodę ubiegało się wielu łowców z całej galaktyki, ale ostatecznie zdobył ją Jango Fett i to on stał się wzorcem dla armii klonów. Dooku pozbył się niepotrzebnej już Komari, dusząc ją przy użyciu Ciemnej Strony.

Kolejnym milowym krokiem w planie dwóch Sithów był generał Qymaen jai Sheelal, znany później jako Generał Grievous. Był on niewątpliwie jednym z najzdolniejszych dowódców ówczesnych czasów, co zapewne tłumaczy zainteresowanie jego osobą. Jednakże Sithowie wiedzieli, że nie będzie on z nimi współpracować z własnej woli. W tym celu Dooku wraz ze swoimi współpracownikami – Sanem Hillem z Intergalaktycznego Klanu Bankowego i geonozjańskim arcyksięciem Poggle’m Mniejszym – dokonali zamachu na wojskowego. Umieścili na jego promie bombę, która doprowadziła do katastrofy i umożliwiła porwanie rannego generała. Przez całą podróż na Serenno Sith przekonywał Qymaena, że za zamachem stoją Jedi. Po dotarciu do celu, Dooku postanowił wykorzystać doskonale zakonserwowane ciało swego dawnego przyjaciela Sifo-Dyasa do ulepszenia przyszłego ciała Grievousa. Kolejnym przystankiem w podróży było Genosis, gdzie zbudowano metalowy szkielet Grievousa i dokonano niezbędnej operacji mózgu jai Sheelala, by ten w swojej nowej postaci mógł służyć za nie swoją sprawę.

Niedługo potem Tyranus pojawił się na Raxus Prime, gdzie nawoływał do odłączenia się od skorumpowanej Republiki i przyłączenia się do ruchu Separatystów, których został przywódcą. Do porozumienia przystąpili m.in. Klan Bankowy i Unia Technokratyczna, a z Poggle’em Mniejszymz Geonosis i Federacją Handlową wynegocjonowano udział w budowaniu armii droidów.

Pierwszą porażką hrabiego Dooku były działania na Ansion. W przyłączeniu tej planety do ruchu separatystycznego przeszkodzili mu Jedi, a dokładniej Obi-Wan Kenobi i Luminara Undul wraz ze swoimi padawanami.

Następnie działania Sitha skupiły się wokół Geonosis. To tu odbyło się pierwsze posiedzenie separatystów, podczas którego został złapany mistrz Kenobi. Hrabia próbował przekonać go do przyłączenia się do niego, jednak Obi-Wan odmówił. Kenobi nie uwierzył także w to, co również ujawnił mu Dooku – że Senat jest kontrolowany przez Lorda Sith. Jedynym nasuwającym się rozwiązaniem zaistniałej sytuacji było stracenie Kenobiego wraz z jego niedoszłymi ratownikami, młodym Skywalkerem i Padme Amidalą. Podczas tradycyjnej egzekucji na arenie, na której miała się ona odbyć, wylądowali Jedi pod dowództwem Mace’a Windu i uwolnili skazańców. Tak rozpoczęła się bitwa o Genosis. W krótkim czasie siły Jedi zostały otoczone przez przeważające ilościowo roboty separatystów i kiedy wydawało się, że wszystko jest zakończone, nad powierzchnią planety ponownie pojawiły się transportowce, tym razem z klonami pod dowództwem mistrza Yody na pokładzie. Doszło do regularnej bitwy, podczas której połączone siły klonów i Jedi pokonały mechanicznych żołnierzy Separatystów. Poggle Mniejszy, świadomy klęski, przekazał plany tajnej broni Separatystów hrabiemu Dooku. Tuż potem Sith udał się do zakamuflowanego hangaru, jednak po drodze został zauważony przez Kenobiego i Skywalkera. Doszło do konfrontacji, jednak Tyranus nie miał żadnych problemów, żeby pokonać dwójkę Jedi i zapewne zabiłby ich, gdyby po raz kolejny nie przeszkodził mu Yoda. Temu wyzwaniu Dooku już nie sprostał i salwował się ucieczką na Coruscant.

Kolejne spotkanie z Jedi miało miejsce w tajnej bazie Tyranusa na Bakurze. Tym razem szkarłatne ostrze Sitha skrzyżowało się z mieczami należącymi do Tholme’a i Sora Bulqa. Dooku szybko wyłączył Bulqa błyskawicą Mocy z pojedynku i stanął sam na sam z drugim mistrzem Jedi. Podczas walki próbował go zwerbować, jednak gdy zorientował się, że to niemożliwe, okaleczył go. Następnie uleczył rany Sora Bulqa i przekonał go do przejścia na Ciemną Stronę Mocy. Pewny siebie Dooku zostawił rannego Tholme’a na pewną śmierć, jednak mistrz Jedi zdołał wrócić do ¦wiątyni Jedi na Coruscant.

Podczas Wojen Klonów Dooku wielokrotnie starał się doprowadzić do znaczącej przewagi separatystów. W tym celu poszukiwał między innymi starożytnych artefaktów Sith zwanych Mrocznym Żniwiarzem i Zbieraczem Mocy. W zdobyciu tej antycznej technologii przeszkodził mu ponownie Anakin Skywalker.

Wsparciem w walce z Republiką i Jedi mieli być Mroczni Akolici. Powołanie do życia takiej formacji nie oznaczało bynajmniej, że Tyranus przestał być wierny Zasadzie Dwóch. Akolici byli grupą zaufanych współpracowników Dooku, którzy umieli posługiwać się Mocą, jednakże nie zostali przez niego wprowadzeni w arkany wiedzy Sith. Do tej grupy należeli: Sev’rance Tann, Sora Bulq, Tol Skorr, Kadrian Sey, Trenox i dwójka najważniejszych: Asajj Ventress i Quinlan Vos. Ventress była najbieglejszą z uczennic Dooku i najlepszą z zabójców na jego usługach. Ubiegała się o stanowisko Najwyższego Dowódcy Armii Droidów, lecz to miejsce zajął generał Grievous Quinlan Vos wysłany został jako szpieg przez Radę Jedi, aby infiltrował poczynania Dooku, w pewnym momencie przeszedł jednak na Ciemną Stronę Mocy.

Podczas Wojen Klonów Dooku miał wielokrotnie okazję spotkać się ze swoim dawnym mistrzem – stało się to między innymi na Vjun. Złożył wtedy Yodzie ofertę przejścia na Ciemną Stronę, na co Yoda w odpowiedzi zaproponował Dooku powrót do Zakonu Jedi. Oczywistym było, że doszło do pojedynku i Dooku musiał serwować się ucieczką.

Losy hrabiego Dooku dopełniły się podczas oblężenia Coruscant, po porwaniu Wielkiego Kanclerza przez Generała Grievousa. Na pokładzie niszczyciela doszło do ostatniego pojedynku między Sithem a dwoma Jedi, którzy prześladowali go od dawna – Obi-Wanem Kenobim i Anakinem Skywalkerem. Tym razem umiejętności szermiercze Dooku okazały się za małe i został pokonany przez młodego Skywalkera, który po namowach Palpatine’a zabił go. Był to kolejny krok w drodze Anakina na Ciemną Stronę Mocy.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

 1. Cykl komiksowyStar Wars Republic – odcinki 42-45, 49-50 i 63, oryginalnie opublikowane w latach 2002-2004.
 2. The Eyes of Revolutionkomiks opublikowany oryginalnie w tomie „Visionaries” w 2005 r.
 3. Seria książek dla młodych czytelnikówStar Wars Adventures – tomy 4,5 i 6 autorstwa Rydera Wyndhama, oryginalnie opublikowane w 2003 r.
 4. Atak Klonów – film, książka, komiks.
 5. Wojny Klonów – seriale animowane z lat 2003-2005 i 2008-2009 r., a także film pełnometrażowy z 2008 r.
 6. Próba Jedi – książka autorstwa Davida Shermana i Dana Cragga, oryginalnie opublikowana w 2004 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w 2005 r. przez wydawnictwo Amber.
 7. Yoda, mroczne spotkanie – książka autorstwa Seana Stewarta, oryginalnie opublikowana w 2004 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w 2005 r. przez wydawnictwo Amber.
 8. Obsesja – seria komiksów oryginalnie opublikowana w latach 2004-2005 r. przetłumaczona na j. polski i wydana w 2005 r. przez wydawnictwo Mandragora.
 9. Labirynt zła – powieść autorstwa Jamesa Luceno, oryginalnie opublikowana w 2005 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w tym samym roku przez wydawnictwo Amber.
 10. Zemsta Sithów– film, książka, komiks.
 11. Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.