You have failed me. Completely and utterly.

Lady Sithów z okresu po Wojnach Mandaloriańskich, znana także jako Kreia oraz Pani Zdrady.

Jej młodość pozostaje nieznana, wiadomo dopiero, co robiła po osiągnięciu rangi Mistrzyni Jedi . Wyszkoliła wielu sławnych rycerzy, w tym samego Revana, co stało się przyczyną wykluczenia jej z Zakonu, gdyż po wybuchu konfliktu z Mandalorianami to właśnie ją wskazano jako winną upadku Revana i innych.

Załamana i pełna wątpliwości postanowiła na własną rękę sprawdzić, czy faktycznie taka była przyczyna decyzji Revana. Podążając śladem swego byłego ucznia, trafiła w końcu na planetę Malachor V. Na jej powierzchni odnalazła pozostałości po starożytnej Sithijskiej Akademii Trayus, kryjącej najtajniejsze informacje Sith i wówczas jej poszukiwania dobiegły końca. Dowiedziała się, jakie były prawdziwe motywy Revana i, co więcej, poparła go. Prawdopodobnie wtedy przyjęła imię Traya, nadała sobie również, zgodnie z tradycją, przydomek Darth. Ogłosiła się Lady Sithów i postanowiła dokończyć dzieło swego ucznia. Za jej sprawą odrodziła się Akademia na Malachorze i podjęto próbę odbudowy Zakonu Sithów. Wkrótce przybyło do niej dwóch innych użytkowników Ciemnej Strony Mocy – Darth Sion i Darth Nihilus. Razem zawiązali przymierze znane jako Triumwirat Sithów.

Nie trwało to jednak długo. Lordowie, jak zresztą niemal zawsze, zaczęli prowadzić bezwzględną walkę z Jedi. Szybko także uznali, że Traya jest im zbędna. Ponadto mieli dość jej ciągłych i surowych upominań. Wygnali ją z Malachoru, a Nihilus przyjął tytuł Mrocznego Lorda Sith.

Ponownie zdradzona Traya zmieniła swój stosunek do Mocy. Uznała, że to Moc jest przyczyną ciągłych walk pomiędzy Jasnością i Ciemności, więc dopóki istnieje, Galaktyka nie zazna spokoju. Ułożyła plan, mający na celu unicestwienie Mocy jako tej nieokreślonej potęgi ośmielającej się decydować o ludzkich losach. W tym celu postanowiła wykorzystać Wygnaną Jedi, ocalałą z pogromu zgotowanego przez Nihilusa i Siona.

Jej plan postępował tak, jak sobie tego życzyła. Mimo, że podczas jego realizacji straciła w pojedynku ze Sionem dłoń, to nadal nie ustawała w swoich wysiłkach, zwłaszcza gdy odkryła, że to Wygnana jest kluczem do jej zamiarów. By zyskać sobie jej pomoc, Traya powstrzymała Radę Jedi, pragnącą raz jeszcze odgrodzić kobietę od Mocy.

Po tym wydarzeniu ponownie spróbowała przeciągnąć Wygnaną Jedi na swoją stronę i w tym celu posłużyła się byłą Mistrzynią Jedi, Atris. Wygnana jednak nie dała się złamać i zabiła Trayę po wygranym pojedynku na Malachorze. Ostatnim uczynkiem Lady Sithów było podarowanie Wygnanej wiedzy o przyszłości Galaktyki.

Niegdyś mówiło się o tym, że Arren Kae – matka Echani Brianny – i Kreia to jedna i ta sama osoba, gdyż obie określało się jako ostatniego mentora Revana. Ponadto, wypowiedzi Kreii na temat Mistrzyni Jedi były dziwnie niejasne. Niestety, pogłoski te nigdy nie zostały jednoznacznie potwierdzone.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Knights of the Old Republic II: The Sith Lords – gra komputerowa stworzona przez Obsidian Entertainment w 2004 r.
  2. Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.