Zanim Teneb Kel został Darthem Thanatonem był najpierw niewolnikiem, a potem Uczniem Sithów. Aby mógł pobierać nauki w korribańskiej Akademii, został wykupiony przez swojego przyszłego Mistrza, Lorda Calypho. Jako początkujący Sith brał udział w wielu przedsięwzięciach prowadzonych przez Imperium Sithów. Przyczynił się znacząco do odzyskania przez Imperium niegdyś wchodzącej w jego skład planety Begeren i osobiście zgładził jej ówczesnego republikańskiego gubernatora. Po tej zwycięskiej bitwie Teneb i jego niewolnik Maggot zostali jednak niespodziewanie aresztowani. Potem okazało się, że miało to związek ze zdradą, której dopuścił się Lord Calypho. Kel, zawezwany przed oblicze Mrocznej Rady, został poddany próbie lojalności i rozkazano mu, aby zabił swojego Mistrza. Mimo, że Teneb twierdził, że darzy Lorda Calypho szczególnym szacunkiem, przystąpił do wykonywania polecenia. Między Uczniem i Mistrzem doszło do pojedynku. Młody Sith pokonał Lorda, jednak ostatecznie go nie uśmiercił. Przed zadaniem ostatecznego ciosu powstrzymał go sam Darth Marr, mająca zamiar wykorzystać jeszcze profetyczne umiejętności zdrajcy do własnych celów. Ponieważ Teneb wykazał się lojalnością, Rada uznała go za godnego wykonania zadania od samego Imperatora Sithów. Młody Sith miał wytropić i zabić zdradziecką Uczennicę władcy Sithów, Exal Kressh.

Po długich poszukiwaniach, wykorzystując wskazówki podsunięte mu przez samego Imperatora Sithów, zlokalizował Teneb swój cel w kolonii Lenico Blue i natychmiast ruszył zlikwidować zdrajczynię. Pojedynek z potężną Uczennicą Sithów nie był już jednak tak łatwy, jak niedoszła eliminacja osłabionego przez tortury Mrocznej Rady Lorda Calypho. Młody Sith został pokonany przez potomkinię Lorda Kressha i poniósłby niechybną śmierć, gdyby nie pomoc Maggota, który w ostatniej chwili przed zniszczeniem kolonii pomógł mu w ewakuacji.

Podczas ucieczki statek przyszłego Dartha Thanatona i jego niewolnika został poważnie uszkodzony, na skutek czego musieli wylądować na pobliskiej planecie – Lenico 4. Tam Teneb doznał kolejnych wizji, których treścią były szczegóły dotyczące jego przeciwniczki oraz jego własna przyszłość. To z nich dowiedział się, że Exal Kressh jest nie tyle Uczennicą Imperatora, co prototypem jego Dzieci – istot, które władca Sithów nasączył własną potęgą i mógł z łatwością wykorzystywać jako marionetki. Na Lenico doszło też do pojedynku między Kelem a Mistrzem Jedi Jerbhenem Hulisem. Użytkownik Jasnej Strony Mocy pokonał młodego Sitha i zmusił go do pomocy ocalałym kolonistom z Lenico Blue. Po wykonaniu zadania Teneb postanowił zrewanżować się Mistrzowi Jedi i zabił jego Padawana. Po tym akcie zemsty udał się na Korriban gdzie, jak podpowiedziała mu wizja, miał znajdować się jego cel.

Kiedy Teneb i Maggot dotarli na grobową planetę Sithów, ta była atakowana przez siły Republiki. Mimo to zdołali przedrzeć się przez bitewne zamieszanie i dostali się do Akademii Sithów, w której doszło do ponownego spotkania z Exal Kreesh. Uczennica Sithów wyjawiła Kelowi plany Imperatora dotyczące jego Dzieci, po czym oboje stoczyli ze sobą kolejny pojedynek na miecze świetlne. I tym razem Exal okazała się być dużo lepszym szermierzem i Teneb nie zginął tylko dzięki interwencji Maggota. Niewolnik oddał w kierunku Sithówny strzały z karabinu blasterowego, wywołując u niej dezorientację i tym samym przyczynił się do jej pokonania. Po zwycięskiej walce Teneb postanowił zabić również Maggota, który był niewygodnym świadkiem jego rozmowy z Exal.

Kiedy Teneb po wykonaniu swojego zadania stawił się przed obliczem Mrocznej Rady, nie oddał jej należytego hołdu i zażądał za wykonaną przez siebie misję tytułu Mrocznego Lorda Sithów. Zamiast ukarać za tupet, Rada przystała na jego propozycję, ale tylko dlatego, że młody Sith obiecał ujawnić jej członkom poznane od Exal Kressh plany Imperatora. Dawny niewolnik otrzymał tytuł Mrocznego Lorda Sithów i przyjmując imię postaci widzianej w jednej z swoich wizji stał się Darthem Thanatonem.

Wkrótce zainteresowany zgłębianiem sithyjskich arkanów Darth Thanaton stał się istotnym członkiem Piramidy Starożytnej Wiedzy. Nadzorował między innymi Dartha Skotię, zamordowanego na skutek intrygi uknutej przez inną podwładną Thanatona – Lord Zash. Gdy tylko dowiedział się o zabójstwie, Lord Sithów zaczął poszukiwać jego sprawcy. Początkowo jego podejrzenia były skupione wyłącznie na Lord Zash, jednak już wkrótce zaczął dostrzegać udział w tych wydarzeniach jej ucznia, Kalliga. Mimo to przekazał Zash dotychczasowe zadania i uprawnienia Dartha Skotii, a także nadał jej tytuł Darth.

Na efekty śledztwa, które prowadził Darth Thanaton nie trzeba było długo czekać, a prawdziwy sprawca zabójstwa stopniowo zyskiwał coraz większą potęgę stając się jego godnym wrogiem. Po tym jak Kallig zabił swoją Mistrzynię, Darth Thanaton niezbyt zachwycony takim obrotem spraw postanowił wysłać młodego Sitha na samobójczą misję pod pozorem zdobycia tabliczki z zapiskami poczynionymi przez Dartha Andru. Thanaton nie spodziewał się, że niedawny Uczeń Sithów wykona powierzone mu zadanie – oczekiwał raczej, że Kallig padnie ofiarą mściwego ducha Dartha Andru, jak wielu przed nim.

Ten nie tylko zdobył starożytne zapiski, ale również poznał potężne rytuały dzięki którym posiadł umiejętność władania duchami Sithów. Zdobył też klucze do prywatnych komnat Darth Thanatona, gdzie udał się czym prędzej, aby zmierzyć się ze swoim przeciwnikiem. Thanaton przyjął go z pogardą wystawiając przeciwko niemu jednego ze swoich uczniów, Rolana. Uczeń okazał się zbyt słaby, aby godnie stawić czoła Kalligowi i został pokonany, zaś sam Thanaton salwował się ucieczką. Mimo tej klęski już wkrótce, po tym jak w tajemniczych okolicznościach zaginął Darth Arctis, Thanaton zajął jego miejsce w Mrocznej Radzie i został przełożonym Piramidy Starożytnej Wiedzy.

Kallig będąc świadomy, że wkrótce czeka go ostateczna konfrontacja z Thanatonem nie czekał bezczynnie i gromadził wokół siebie coraz to większą ilość sojuszników. W odpowiedzi na to Thanaton poprzez liczne intrygi starał się zdyskredytować swego śmiertelnego wroga. Wreszcie między rywalami doszło do oficjalnego starcia. Darth Thanaton wyzwał Lorda Kalliga na szczególny rodzaj pojedynku, znanego w tradycji Sithów jako Kagath. Polegał on na tym, że biorący w nim udział przeciwnicy mieli prawo używać wszelkich środków za wyjątkiem proszenia o pomoc innych Sithów. Mimo tych zasad, Thanaton, który coraz to wyraźniej przegrywał z młodym Sithem, postanowił poszukać wsparcia u pozostałych członków Mrocznej Rady. Na Korribanie, w sali obrad, doszło więc do ostatniej konfrontacji. Tam też ostatecznie Lord Kallig pokonał Dartha Thanatona i sam zajął jego miejsce w Mrocznej Radzie.