Darth Tenebrous był Lordem Sithów i Mistrzem Dartha Plagueisa, który wyszkolił z kolei Dartha Sidiousa. Urodzony ponad sto pięćdziesiąt lat przed Bitwą o Yavin, należał do słynącej z nadprzeciętnej inteligencji rasy Bith, zaś galaktyce znany był jako Rugess Nome, słynny konstruktor statków kosmicznych.

Obdarzony niezwykłym intelektem Tenebrous posiadał racjonalny, naukowy umysł oraz obsesję na punkcie kształtowania przyszłości. Moc była dla niego narzędziem, sam Lord nie miał zaś za grosz mistycyzmu, którym charakteryzował się jego uczeń. Dysponował niezwykłą jak na użytkownika Mocy prekognicją, będąc w stanie dokładnie przewidzieć nawet własną śmierć. Razem ze swoim mistrzem z rasy Twi’lek poświęcili się działaniom na rzecz Wielkiego Planu, działaniom zapoczątkowanym jeszcze przez Dartha Bane’a, rozłożonej na setki lat inicjatywie mającej na celu ostateczne zniszczenie zakonu Jedi i zawładnięcie Galaktyką. Tenebrous poświęcił długie lata na opracowanie retrowirusa, mającego odcinać użytkowników Mocy od możliwości jej używania: niestety jego starania nigdy nie zakończyły się sukcesem. Udało mu się za to zmodyfikować za pomocą Ciemnej Strony swoje własne midichloriany. Bith nazwał je maxi-chlorianami: ich charakterystyczną cechą była możliwość przechowywania świadomości nawet po śmierci nosiciela. Tenebrous wiedział o przepowiedni zapowiadającej nadejście Anakina Skywalkera – jego ostatecznym celem stało się zawładnięcie ciałem Wybrańca Mocy, musiał jednak pożyć wystarczająco długo, by mogło to nastąpić. Sith zamordował swojego własnego Mistrza w momencie, gdy stwierdził jego nieprzydatność i rozpoczął poszukiwania ucznia.

Dzięki swoim rozległym kontaktom jako Rugess Nome, Tenebrous szybko znalazł okazję. Zmanipulował jednego z członków Intergalaktycznego Klanu Bankowego imieniem Caar Damask w celu poznania przez niego przyszłej żony. Skrupulatnie planujący przyszłość Sith wiedział, że dziecko rasy Muun będzie silne w Mocy. Tak też się stało i Tenebrous odebrał rodzicom przyszłego Dartha Plaguesa, czyniąc go swoim uczniem. Warto tutaj dodać, że Plagueis nie był jedynym uczniem Bitha: miał również drugiego o imieniu Darth Venamis (tytuł Dartha był przez niego używany samozwańczo). Venamis został później zabity przez Plagueisa.

Darth Tenebrous na pierwszy rzut oka nie był zadowolony z Plagueisa jako ucznia: uważał go wręcz za słabeusza i osobę niegodną dźwigania ciężaru dziedzictwa Sithów. W rzeczywistości każda bezlitosna tyrada rzucana pod adresem ucznia miała swój zaplanowany cel. Tenebrous, po stworzeniu maxi-chlorianów, postanowił przenieść się w ciało Plagueisa, wykorzystując swój wariant znanej Sithom od tysiącleci sztuki transferu esencji. Podczas lat szkolenia celowo podsycał w umyśle Muuna strach przed śmiercią, nakierowując myśli Sitha na przedłużenie życia – dzięki temu egzystujący w jego ciele Tenebrous miałby dożyć narodzin Wybrańca Mocy. Na Bal’demnic, w 67 roku przed Bitwą o Yavin, Plagueis zamordował swojego Mistrza: Tenebrous poprzez maxi-chloriany przeniósł swoją świadomość do organizmu ucznia, pozostawiając ciało na śniegu. Jednak wystarczyło jedno spojrzenie w przyszłość oczami Plagueisa, by Tenebrous zrozumiał swoją ostateczną porażkę: Muun miał nie dożyć przejścia Anakina na Ciemną Stronę, niwecząc cały długofalowy plan Lorda Sithów. Czym prędzej opuścił on ciało ucznia i powrócił do swojej martwej powłoki, jedynie po to, by przeżywać swoją śmierć przez całą wieczność, pogrążając się w szaleństwie Ciemnej Strony Mocy.