darthruinDarth Ruin, znany wcześniej jako Mistrz Jedi Phanius, był charyzmatycznym Umbaraninem żyjącym ponad dwa tysiące lat przed Bitwą o Yavin. Jak każdy przedstawiciel swojego gatunku, potrafił widzieć w ultrafiolecie, a także subtelnie wpływać na wolę innych.

Jedi niepokoiły nieco jego solipsystyczne nastawienie do życia, pewien relatywizm moralny i egoizm. Phanius w końcu opuścił Zakon, aby nauczyć się czegoś więcej niż to, co mogli zaoferować mu Jedi. Stał się pierwszym z tak zwanej „Straconej dwudziestki” – grupy Mistrzów Jedi, którzy dobrowolnie odeszli z Zakonu. Następnie ogłosił się Darthem Ruinem, Mrocznym Lordem Sithów i zjednoczył liczne grupy podążające ścieżkami Ciemnej Strony Mocy od czasów Wielkiej Wojny Galaktycznej. Tak oto stał się założycielem Nowego Imperium Sithów. Wkrótce dołączyło do niego ponad pięćdziesięciu innych Jedi i wydarzenie to znane jest jako Czwarta Wielka Schizma Mocy.

Lord Ruin i jego naśladowcy szybko rozpoczęli Nowe Wojny Sithów, ale byli zbyt skoncentrowani na nienawiści do Jedi, żeby myśleć wszechstronnie i obiektywnie. Oczywistą tego konsekwencją była przegrana, a uczniowie Ruina, zaślepieni wściekłością, zabili swego przywódcę.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Mroczne Widmo – nowelizacja filmu autorstwa Terry’ego Brooksa opublikowana w 1999 r., przetłumaczona na j. polski i wydana w tym samym roku przez wydawnictwo Amber.
  2. The complete Star Wars Encyclopedia – encyklopedia oryginalnie opublikowana w 2008 r.
  3. Evil Never Dies: The Sith Dynasties – artykuł autorstwa Abela G. Peñy, oryginalnie zamieszczony na Hyperspace.
  4. Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.