Darkness is a friend, an ally. Darkness allows us to understand others, to see what they value when they believe no one else is looking. It allows us to be honest with ourselves, to express those values that we would disavow in the light. The light blinds us. It is only in the dark that we see clearly, and there is a great dark hidden among these worlds.

 

darth rivanDarth Rivan był jednym z władców Nowego Imperium Sithów. Podczas jednej ze swych podróży odwiedził niezbadany dotychczas system Cularin i postanowił uczynić świat nazwany Almas swoją siedzibą. Powód, dla którego wybrał planetę posiadającą tak nieprzyjazną atmosferę, wydaje się dosyć oczywisty. Podobnie jak w późniejszych czasach. Lord Vader znalazł swoje miejsce schronienia na omywanym kwaśnym deszczem Vjun, tak również Lord Rivan liczył na to, iż niegościnna planeta nie będzie przyciągała nieproszonych gości. Nie zważając na trudności, Mroczny Lord Sithów wybudował fortecę na powierzchni Almas, by w jej środku poszukiwać odpowiedzi na najtrudniejsze pytania i zgłębiać tajemnice związane z Mocą.

Analizy budowli przeprowadzone w niedługim czasie po bitwie o Naboo wykazały, że sama forteca była potężnym skupiskiem Ciemnej Strony Mocy. Była między innymi zdolna używać Mocy przeciw nadlatującym statkom. Ponadto w jej wnętrzu znajdowało się wiele pułapek zbudowanych z mandaloriańskiej stali – substancji niewrażliwej ostrze miecza świetlnego. Ich zadaniem była ochrona biblioteki Lorda Sithów, oraz jego sali treningowej. Co więcej, Rivan tak zaprojektował cały kompleks, że jego niewolnicy oraz więźniowie (pośród których na pewno znajdowali się też rycerze Jedi) byli całkowicie odcięci od Mocy, czując jedynie zagubienie i pustkę. Wewnętrzne ściany fortecy pokryte zostały sithyjskim pismem, które stało się nieocenioną pomocą dla archeologów, jako że obrazuje życie Mrocznego Lorda.

Historycy spierają się, czy prawdziwym powodem założenia tej twierdzy nie była chęć potajemnego stworzenia istot zwanych Sithyjskim Lordami Bitwy. Rivan obsesyjnie poszukiwał rozwiązania podstawowego problemu związanego z głodnymi władzy Lordami Sithów. Dla Sithów krwawa walka o władzę była czymś naturalnym, przez setki lat różni Lordowie, wzorem Ludo Kressha i Nagi Sadowa, walczyli pomiędzy sobą, zwracając się jeden przeciwko drugiemu, żołnierz przeciwko dowódcy. Rivan chciał zapobiec przynajmniej temu ostatniemu – gdyby udało mu się stworzyć więź pomiędzy żołnierzami a ich przywódcą, żaden z nich nie skrzywdziłby drugiego w obawie przed odbitym cierpieniem, jakie będzie zadane jemu. Oczywiście, ten sam system chciał zastosować względem Sithów. Ostateczne wyniki tych eksperymentów nie są znane.

Dążenie do stworzenia takiej magii nie było jedynym zajęciem Dartha Rivana. Jest on znany także jako twórca potężnego artefaktu znanego jako Mroczne Berło – przedmiotu posiadającego zdolność wysysania Mocy z każdej istoty. Rivan jest również odpowiedzialny za stworzenie i zastosowanie traw zwanych Kaluthin, wykorzystywanych, by zmienić skład chemiczny atmosfery i w efekcie nieprzyjazne warunki panujące na Almas. Lord Sithów, jak niemal każdy potężny władca obawiający się końca swych rządów, poszukiwał również sposobu na osiągnięcie nieśmiertelności, to jednak mu się nie powiodło.

Uważa się, iż po klęsce zadanej mu przez Jedi, Lord Rivan został zdradzony przez swego ucznia Darsina. Nie jest to jednak jedyna wersja legendy, gdyż inne źródła głoszą, że Lord Sithów uciekł z Almas przed planowanym zamachem, zostawiając Darsina na pewną śmierć. Powrócił jednak, by za pomocą alchemii zmienić ciało ucznia w duchowego niewolnika. Postanowił użyć do tego Mrocznego Berła, jednak zamiast wyssać życie z pokonanego Darsina, Lord Rivan miał stworzyć niewiarygodną Burzę Mocy, która przemieściła go w czasie i przestrzeni. Nieoczekiwanie znalazł się w samym sercu bitwy między Bractwem Ciemności Lorda Kaana i Armią Światła na Ruusan. Wyczerpany i zdezorientowany Sith stał się łatwą ofiarą nieznanego wojownika.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. The complete Star Wars Encyclopedia – encyklopedia oryginalnie opublikowana w 2008 r.
  2. Evil Never Dies: The Sith Dynasties – artykuł autorstwa Abela G. Peñy, oryginalnie zamieszczony na Hyperspace.
  3. Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.