darth revanDarth Revan – znana historia tego Mrocznego Lorda Sithów rozpoczyna się w momencie, gdy po ciężkich walkach Jedi i Republiki z Exarem Kunem nadeszły czasy wojen z Mandalorianami. Revan był wówczas dumnym członkiem Zakonu Jedi i podążał jasną ścieżką Mocy. Podczas ataków Mandalorian osłabiona po walkach z Kunem Republika poprosiła Radę Mistrzów Jedi, by pomogli w walce z wrogiem.

Zakon Jedi podszedł do tej prośby sceptycznie i raczej niechętnie. Pomoc nadeszła nieoczekiwanie ze strony dwóch młodych adeptów Jedi: Revana i Malak. Ignorując zakazy Rady, charyzmatyczni przyjaciele Jedi zrekrutowali innych młodych Jedi, zorganizowali flotę i wyruszyli przeciwko Mandalorianom.

Podczas walk Revan postanowił sprawdzić, dlaczego Mandalorianie unikają świata znanego jako Malachor V. Udał się tam i odkrył Akademię Sithów, a także dowiedział się, gdzie znajduje się Korriban. Wybrał również to miejsce na ostateczne rozprawienie się ze swoimi przeciwnikami, mandaloriańskimi i republikańskimi. Wyzwał i zabił Mandalore’a Ostatecznego, a swojej podwładnej, generał znanej później jako Wygnana Jedi, nakazał uaktywnienie urządzenia, które miało zniszczyć stacjonujące w pobliżu planety okręty.

darth revan4Straty były olbrzymie, jednak Revan i Malak zostali okrzyknięci wybawcami. Nie tylko rozbili potęgę militarną Mandalorian, ale także złamali ich samych, zmuszając do nędznej egzystencji jako podrzędnych najemników i łowców nagród. Przyjaciele nie powrócili jednak do Republiki, odpowiadając na coraz silniejszy zew tkwiącej w nich ciemności. Postanowili odnaleźć zaginioną Gwiezdną Kuźnię, o której istnieniu dowiedzieli się wcześniej, badając zapiski w prastarych rakatańskich ruinach w pobliżu Enklawy Jedi na Dantooine. Gwiezdna Kuźnia miała być gigantyczną zautomatyzowaną stocznią skonstruowaną przez Rakatan 30 000 przed bitwą o Yavin. Kuźnia miała czerpać energię i materię z pobliskiej gwiazdy, a przy nieokreślonym dotychczas udziale Mocy tworzyła niekończące się zastępy okrętów, droidów i innych maszynerii wojennych. Prawdopodobnie wtedy Malak i Revan odwiedzili także Korriban, ustanawiając go siedzibą powstałego na nowo Imperium Sithów. Ponieważ podczas poszukiwań Gwiezdnej Kuźni Revan zetknął się już z Lordami Sithów, spadkobierców tradycji Exara Kuna i pokonał ich, uznał, że tytuł Mrocznego Lorda Sithów słusznie mu się należy. Dbał o rozwój nowopowstałego terytorium, ale wiedział także, że by przeciwstawić się Republice, musi posiadać olbrzymią siłę militarną, nie zaniedbał zatem poszukiwań pradawnego artefaktu.

Klucz do jego odnalezienia znajdował się na planecie Lehon, gdzie Revan napotkał starożytny lud Rakata. To właśnie ich przodkowie wybudowali Gwiezdną Kuźnię, jednak nie dała im ona spodziewanej potęgi, a raczej zagładę. Kuźnia użyta do wspierania ciemności, potęgowała ciemność w jej użytkownikach, co doprowadziło potężną niegdyś rasę na krawędź zagłady, a nieliczni ocaleli prowadzili raczej prymitywną egzystencję, podobnie zresztą jak opuszczeni przez Nagę Sadowa Massassi na Yavinie IV. Revan oszukał ich przywódcę, mówiąc że chce zniszczyć Kuźnię, tak by nikomu innemu nie zagroziła. Oczywiście kłamał i kiedy tylko dostał się do urządzenia, wykorzystał je do zbudowania potężnej floty, z którą mógł wyruszyć na podbój Republiki. Wszedł przy okazji w konflikt z Malakiem, który wiedział, jak wiele innych rzeczy można zdziałać, wykorzystując artefakt. Nie zdawał sobie jednak sprawy z tego, jak wielką cenę musieliby za to zapłacić.

darth revan3Trzy lata po wojnie z Mandalorianami Sithowie powrócili z niewyobrażalną potęgą, a na czele tego krwawego najazdu stanęli najlepsi generałowie-wojownicy Republiki, którzy wywalczyli dla niej uprzednio zwycięstwo. Revan wraz ze swymi wojskami zajmował coraz większe obszary. Ponieważ wiedział jak wielkim zagrożeniem może być dla niego zakon Jedi, postanowił rozprawić się z nimi przy użyciu zabójców, wyszkolonych na Malachorze V, Korribanie i Dxun. Zdarzały się również sytuacje, kiedy porywano młodych padawanów, by potem wyszkolić ich na adeptów Sithów. Siły Republiki znalazły się w wielkim kłopocie i niewątpliwie musiałyby ogłosić klęskę, gdyby nie młoda padawanka, Bastila Shan.

Używając rzadkiej zdolności, medytacji bitewnej, Bastila wspomogła Mistrzów Jedi i starała się pomóc wojskom Republiki. Gdy udało im się wedrzeć na pokład flagowego okrętu floty Sithów, zaatakowali samego Dartha Revana. Zanim jednak doszło między nimi do rozstrzygnięcia pojedynku, jego przyjaciel i uczeń, Darth Malak, zdradził swego mistrza i odpalił ze swego okrętu salwy w kierunku mostka kapitańskiego. Revan jednak nie zginał. Od śmierci uratowała go Bastila, która widząc ostatnią iskierkę Mocy utrzymującą go przy życiu, zdecydowała się ją podtrzymać, dzięki czemu zawiązała się miedzy nimi silna więź Mocy. Jednak Revan nie wyszedł z tego starcia bez szwanku, w wyniku urazów stracił pamięć.

Nieświadomego własnej przeszłości Revana postanowiła wykorzystać Rada Jedi. Wszczepiono mu lojalność wobec Republiki i wyprano mózg. Jako żołnierz pod rozkazami Bastili był jednym z nielicznych, którzy przeżyli zagładę okrętu Endar Spire nad Taris. Po odbiciu Jedi z rąk miejscowego podziemia, opuścił planetę i skierował się na Dantooine, do Enklawy Jedi. Tam Revan poddał się szkoleniu i po raz kolejny został członkiem Zakonu Jedi. Zlecono mu zadanie odnalezienia części Gwiezdnej Mapy, co oznaczało podróż na Tatooine, Kashyyk, Manaan i Korriban. Rada chciała dowiedzieć się wszystkiego o Gwiezdnej Kuźni, a także była ciekawa, czy wspomnienia Revana powrócą, a on sam ponownie znajdzie się po Ciemnej Stronie Mocy. W czasie poszukiwań Revan zaczął przypominać sobie, kim jest naprawdę. Podczas poszukiwań Bastila i Revan zbliżyli się do siebie, choć ona obawiała się tego uczucia, pamiętając że wszystkie prowadzą na Ciemną Stronę. To właśnie wykorzystał Malak, pozyskując dziewczynę dla swojej sprawy.

Ostatnia walka odbyła się na pokładzie Gwiezdnej Kuźni. Revanowi udało się pokonać Bastilę, a także zabić Malaka i zniszczyć starożytny artefakt. Wkrótce potem opuścił granice Republiki. Nigdy więcej już o nim nie słyszano, mimo że Wygnana Jedi po pokonaniu Trayi i Nihilusa wyruszyła, by go odnaleźć.

Darth Revan pojawia się jeszcze raz w galaktycznej historii Sithów. To za sprawą jego nauk, zachowanych w holocronie, Darth Bane postanowił rozbić Bractwo Ciemności i ustanowić Zasadę Dwóch.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Seria komiksowa Star Wars: Knights of the Old Republic – odcinki 9, 15, 42, oryginalnie opublikowane przez wydawnictwo Dark Horse w latach 2006 – 2009.
  2. Knights of the Old Republic – gra komputerowa stworzona przez Bioware w 2003 r.
  3. Knights of the Old Republic II: The Sith Lords – gra komputerowa stworzona przez Obsidian Entertainment w 2004 r.
  4. The betrayal of Darth Revan – przygoda RPG opublikowana przez Wizards of the Coast w 2008 r.
  5. Darth Bane. Droga zagłady – książka autorstwa Drew Karpshyna, opublikowana oryginalnie w 2006 r., przetłumaczona na język polski i wydana w 2007 r. przez wydawnictwo Amber.
  6. Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.