Darth Plagueis – Muun o imieniu Hego Damask, Uczeń Dartha Trenebrousa (Rugess Nome). Przeszedł do historii jako Plagueis Mądry. Syn Caara Damaska i Muunki niższej kasty o nieznanym imieniu. Poczęcie Hego zostało zaplanowane przez Dartha Tenebrousa, Bitha, który dzięki starożytnej bithańskiej wiedzy dobrał partnerów, wrażliwych na Moc, jednak Nią słabych, których dziecko posiadało ogromny potencjał Mocy.

Młody Plagueis dorastał na Mygeeto, niegościnnej, zasobnej w kryształy planecie, której zarządcą był jego ojciec. Swój dar wykrył przed ukończeniem pięciu lat, z łatwością wpływał na decyzję swoich rówieśników. Po kilku latach został oddany na wychowanie Rugessowi Nome’owi Tak rozpoczęło się jego szkolenie.

Wiele lat później, wyszkolony już na potężnego Sitha Hego Damask wraz ze swoim mistrzem wyruszyli na Bal’demnic, planetę leżącą w Zewnętrznych Rubieżach w sektorze Auril, bogatą w złoża Cortosiss. Podczas pobierania próbki rudy robot wykonujący odwierty natrafił na duże złoża Letanu –silnie wybuchowego gazu. Wskutek zamachu na Dartha Trenebrousa sonda wywołała eksplozję gazu, która wstrząsnęła jaskinią, w której się znajdowali. Bith chroniąc statek przed spadającymi nań głazami odsłonił się na atak Plagueisa, który bez namysłu to wykorzystał, zasypując swojego Mistrza stertą kamieni. Wkrótce po tym, przewodnicząc Tajnemu zebraniu na Sojournie, został zaatakowany przez drugiego ucznia Dartha Trenebrousa, którym był Bith Darth Vernamis. Dzięki niemu zdobył listę potencjalnych uczniów, jednak tylko jeden okazał się godny zostania Sithem – młody mieszkaniec Naboo, syn arystokraty, Paplatine. Razem ze swoim uczniem – Darthem Sidiousem, realizowali plan Hega mający na celu zniszczenie republiki i przejęcie przez Sithów władzy. Niedługo po osadzeniu Sidiousa w Senacie Republiki, Darth Plagueis padł ofiarą zamachu, w efekcie którego odniósł poważne rany. Przed śmiercią uratował go jego uczeń. Po tym incydencie udał się on na Aborath gdzie poddał się kuracji i przez około 20 lat przeprowadzał eksperymenty na midichlorianach. Efekty jego badań zadziwiły Sidiousa. Plagueis nie tylko zwiększył ilość swoich midichlorianów, ale także kilkukrotnie zabijał i wskrzeszał zanurzonego w zbiorniku z bactą Vernamisa. Wówczas też dowiedział się o Maulu i zezwoilł na jego szkolenie. Niedługo potem za sprawą Mrocznego Lorda mistrz Jedi Sifo-Dyas udał się na Kaminę zlecając stworzenia Armii Klonów.

W dniu poprzedzającym wybór Senatora Paplatine na Najwyższego Kanclerza Hego Damask wraz ze swoim uczniem świętowali jutrzejsze zwycięztwo i wkroczenie w ostatnią fazę ich Wielkiego Planu. Tu jednak Plagueis Mądry stracił czujność, nadmiernie upajając się alkoholem, oraz zapadając w sen po raz pierwszy od ponad 20 lat. Darth Sidious tylko na to czekał. Błyskawicami mocy zniszczył maskę oddechową muuna, który przebudził się i pewien swojej nieśmiertelności zaczął wpływać na swoje midichloriany, nie chcąc przyznać się przed samym sobą, że się dusi. Niestety, jego potęga, umiejętności i wiedza nie uchroniły go przed śmiercią.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Zemsta Sithów – film, książka i komiks.
  2. Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.
  3. Darth Plagueis – książka autorstwa Jamesa Luceno