Darth Nyriss żyła w czasach Imperium Sithów kiedy jego władcą był Lord Vitiate. Była Sithem czystej krwi, Mrocznym Lordem Sithów, a także trzecią z kolei najdłużej zasiadająca w Mrocznej Radzie osobą. Zmarła w 3,950 BBY.

Wczesne życie Darth Nyriss nie jest zostało opisane w żadnych źródłach historycznych, jednak z przydomków jakie sobie sama nadała: Zdobywca Drezzi i Niszczyciel Melldii możemy wyciągnąć wniosek że była dowódcą w trackie zdobywania tych planet.

Była jednym z członków spisku mającego za cel obalić Imperatora. Aby odwrócić od siebie uwagę zaaranżowała kilka zamachów na własne życie, a następnie zleciła znalezienie rzekomego skrytobójcy Lordowi Scourgowi. Podczas śledztwa Scourge natrafił na ślad spisku separatystycznego, który doprowadził go do innego Mrocznego Radnego – Dartha Xendrixa. Ten wyjawił Scourge’owi rzeczywiste plany Nyriss odnośnie Imperatora, tylko po to aby chwilę później zginąć od ciosu Scouge’a.

Chcąc przekonać Lorda Scourge’a do swoich racji, Darth Nyriss zabrała go na rodzinną planetę Imperatora, Nathemę. Miejsce to pozbawione zostało życia i Mocy za pomocą rytuału Sithów który zagwarantował Imperatorowi nieśmiertelność. Już krótka obecność na powierzchni planety wystarczyła, by Scourge pojął potworność Vitiate’a i przyznał Nyriss rację.

Kiedy opuszczali Nathemę, zauważyli nadlatujący statek. Darth Nyriss trafiła go z działa jonowego, co spowodowało strącenie przypuszczalnego nieprzyjaciela na powierzchnię Nathemy. Mroczny Lord Nyriss postanowiła że muszą pozbyć się ewentualnych rozbitków, gdyż spodziewała się, że są sługami Imperatora.

Na miejscu katastrofy okazało się że był tylko jeden pasażer. Lord Nyriss rozpoznała w nim Revana i od razu wysunęła przypuszczenia że jest on szpiegiem Republiki. Jednak po krótkim przesłuchaniu przez Scourge’a okazało się że więzień stracił pamięć, mało tego w jakiś sposób wyswobodził się spod wpływu Imperatora który kilka lat wcześniej zawładnął jego umysłem. Mroczny Lord Nyriss postanowiła zabrać Revana ze sobą aby spróbować wyciągnąć z niego jak mu się to udało.

Przez pół roku próbowała przesłuchiwać Mistrza Jedi na różne sposoby, jednak odpowiedzi jakich ten jej udzielał zupełnie jej nie satysfakcjonowały. Nie mogąc uzyskać tego, czego chciała, znudziła się swoim więźniem i zostawiła go do dyspozycji Lorda Scourge’a.

Kolejny akt z jej udziałem to już niestety ostatni. Lord Scourge z czasem coraz bardziej wątpił w to, że spiskowcy pod wodzą Nyriss kiedykolwiek odważą się wystąpić przeciw Imperatorowi. Jedyną nadzieję na zabicie władcy widział w Revanie.

Kilka lat po schwytaniu Mistrza Jedi Scourge spotkał się w tajemnicy przed swą panią z przyjaciółką Revana, Jedi Meetrą Surik. Razem opracowali plan uwolnienia byłego Mrocznego Lorda. Niestety, dla Darth Nyriss, plan ten był dla niej wielce niefortunny.

Lord Scourge w ramach odwrócenia uwagi od swoich rzeczywistych działań udał się do pałacu imperialnego, aby tam przed samym Imperatorem wyjawić plany spisku na jego życie, obciążając przy tym Darth Nyriss. Władca zdecydował się wysłać przeciw zdradzieckiej Mrocznej Radnej swoją Gwardię.

Kolejnym krokiem planu było wprowadzenie Meetry do pałacu Nyriss. Korzystając z ataku Gwardii imperialnej, Scourge i Meetra bez problemu dostali się do pomieszczeń gdzie przetrzymywany był Revan. Właśnie tym momencie zaskoczyła ich Darth Nyriss, która bez problemu pokonała Scourge’a i Meetrę używając błyskawic Mocy. Jednakże Revan zdołał się w międzyczasie uwolnić, a co więcej, za sprawą oddanej mu przez Meetrę maski odzyskał całą pamięć i potęgę. W mgnieniu oka odbił błyskawice w stronę Darth Nyriss, zabijając ją.