Darth Nox był Mrocznym Lordem Sithów z okresu Wielkiej Wojny Galaktycznej. Jego historia stanowi doskonały przykład na to, że intryga i manipulacja często są potężniejszą bronią od siły fizycznej. Lord Nox był dziedzicem potężnego Lorda Sithów Aloysiusa Kalliga. Przodek Noxa żył w okresie Starożytnego Imperium Sithów i stał się potężnym użytkownikiem Ciemnej Strony. Został w końcu zdradzony i zamordowany przez obawiającego się jego mocy i wpływów Tulaka Horda. Tym samym potomkowie Lorda Aloysiusa Kalliga utracili znaczenie, zaś przyszły Darth Nox urodził się jako niewolnik Sithów. Kiedy został wybrany do szkolenia w Akademii na Korribanie, od samego początku spotykał się z pogardą i lekceważeniem. Jako Akolita został poddany szeregowi prób, przez Nadzorcę Akolitów Harkuna, który gardził nim na każdym kroku z powodu jego szybkich osiągnięć i sukcesów. Najważniejszą z prób wydaje się być zdobycie starożytnej mapy Mrocznego Lorda Nagi Sadowa z jego grobowca. Po dostarczeniu artefaktu Nadzorcy, Akolita zakończył podstawowe szkolenie i został przyjęty na Ucznia Sithów przez Lord Zash.

Nowa mentorka zawezwała swojego Ucznia na Dromund Kaas, aby rozpocząć jego szkolenie. Przyszły Darth Nox obrał ścieżkę Inkwizytora, skupiając się tym samym bardziej na magii i niszczycielskiej potędze Ciemnej Strony, niż na fizycznej sprawności i perfekcji w walce mieczem. Przed wyruszeniem na planetę, jeszcze w Akademii, Kallig napotkał Sitha imieniem Ortosin. Był on uczniem Dartha Skotii, zaciekłego przeciwnika jego nowej Mistrzyni, a jednocześnie jej zwierzchnika. Ortosin wraz z dwójką towarzyszy zaatakował Kalliga, jednak konsekwencją tego była śmierć ucznia Skotii. W ten sposób przyszły Nox został wplątany w rozgrywkę między Lord Zash, a Darthem Skotią. Mistrzyni Noxa pragnęła zająć miejsce Skotii, a tym samym uzyskać dostęp do sekretów związanych ze starożytnymi artefaktami Tulaka Horda. Lord Zash potrzebowała swojego ucznia między innymi w celu zabicia swojego wroga. Sama nie mogła tego uczynić, gdyż będąc szanowanym członkiem Zakonu Sithów, nie chciała zwrócić na siebie nadmiernej i niepotrzebnej uwagi Mrocznej Rady.

Kallig w końcu przedostał się do prywatnych komnat Skotii i zabił go wykorzystując prototyp urządzenia, znacząco ograniczającego możliwości cyborgów, jakim był jego przeciwnik. Dzięki śmierci swojego zwierzchnika Zash otrzymała tytuł Darth oraz zajęła jego miejsce, zyskując liczne przywileje. Jednocześnie w życiu Kalliga pojawił się nowy wróg – Darth Thanaton. Mimo, że nie miał on żadnych dowodów na to, że Zash jest zamieszana w śmierć Skotii, oskarżył ją o morderstwo. Ścieżki Thanatona i Noxa miały skrzyżować się już wkrótce.

Przyszły Darth Nox otrzymał od swojej Mistrzyni zadanie odnalezienia artefaktów Tulaka Horda. Podczas ich poszukiwań po raz pierwszy napotkał ducha Aloysiusa Kalliga, potężnego Lorda Sithów, który okazał się być jego przodkiem. Tulak Hord był jego największym przyjacielem i zarazem Sithem, który wbił mu nóż w plecy. Widmo ostrzegło młodego Inkwizytora przed zdradą i podstępami, oraz rozkazało zadbać o to, aby ród Kalligów powrócił do dawnej świetności. Ostrzeżenie okazało się być słuszne. Darth Zash wykorzystała przekazane jej artefakty do odprawienia rytuału mającego zachować jej umierające pod wpływem Ciemnej Strony ciało. Wkrótce wyszło też na jaw, że prawdziwym celem Mistrzyni było przeniesienie swojej duszy do ciała swego Ucznia. Podstęp Darth Zash nie zakończył się jednak sukcesem. Przyszły Darth Nox pozbył się swojej mistrzyni umieszczając jej duszę w ciele swojego sługi Khem Vala. Tym samym ugruntował otrzymany niedawno tytuł Lorda Sithów.

Po tych wydarzeniach nowy Lord Kallig ponownie zwrócił na siebie uwagę Mrocznego Lorda Thanatona. Ten strażnik tradycji Sithów w dalszym ciągu szukał okazji, żeby zabić winnych śmierci Dartha Skotii. W sytuacji, kiedy Darth Zash została uwięziona, jego wysiłki skierowały się na Noxa. Wysłał on świeżo awansowanego Sitha do grobowca Dartha Andru, licząc na to, że pozbędzie się go raz na zawsze. Tylko interwencja ducha Aloysiusa Kalliga w porę uratowała młodego Lorda przed śmiercią z rąk ducha Lorda Andru. Przyszły Darth Nox zaś odkrył sposób na zdobycie potęgi potrzebnej do pokonania Thanatona – rytuał zwany Przejściem Mocy, rzadko spotykany i ekstremalnie niebezpieczny obrzęd Sithów. Przejście Mocy znacznie zwiększało potencjał Ciemnej Strony u przeprowadzającego rytuał. Pozwalało podporządkować sobie duchy zmarłych użytkowników Mocy. Im większy opór stawiało widmo pragnąc uniknąć swojego podporządkowania woli Inkwizytora, tym większą potęgę mógł on zyskać. Ciekawym efektem ubocznym obrzędu była zmiana koloru oczu – po Przejściu jarzyły się one purpurowym blaskiem.

Jak dotąd, w historii galaktyki tylko jeden Sith, Lord Ergast, czerpał w ten sposób z potęgi duchów. Kallig zdawał sobie sprawę, że rytuał jest trudny i ryzykowny, jednak zdecydował się na jego przeprowadzenie. Wykorzystał duchy Lordów Ergasta i Andru, co zapewniło mu większą potęgę, jednak ciągle niewystarczającą do pokonania Thanatona. W celu udoskonalenia niedawno pozyskanej umiejętności odnalazł antyczne dzienniki Dartha Vilusa i Dartha Iratusa, informujące o istnieniu rakatańskiego urządzenia stabilizującego umysł oraz rytuału pozwalającego zniwelować efekty uboczne Przejścia Mocy. Udało mu się wykorzystać jedno i drugie oraz związać kolejne dwa duchy – Mrocznego Jedi Kalatosha Zavrosa oraz starożytnego Lorda Sithów Horaka-mula. Uczyniło go pierwszym Lordem Sithów, któremu udało się związać ze sobą taką ilość zmarłych dusz Sithów. Niestety w tym samym czasie Darth Thanaton zdołał zapewnić sobie miejsce w Mrocznej Radzie i zaaranżować zabójstwa niemal wszystkich Uczniów Lorda Kalliga. Tego losu uniknęła tylko najnowsza Uczennica przyszłego Dartha Noxa – świeżo przeciągnięta na Ciemną Stronę Padawanka Jedi Ashara Zavros – potomkini Kalatosha.

Lord Kallig, w celu łatwiejszego pokonania Dartha Thanatona, postanowił zawrzeć sojusz z wrogo nastawionym do świeżo upieczonego członka Rady moffem Valionem Pyron. Postanowił sprzeciwiając się Thanatonowi wspierać projekt superbroni opracowywany przez oficera. Jednak Lord Thanaton wyczuł, że Kallig zwiększył swoją potęgę i staje się gotowy coraz bliższy zabicia go. Postanowił więc ubiec go wyzwaniem na Kaggath – starożytny pojedynek Sithów. Wyzwać kogoś na Kaggath można było z różnych powodów: gniewu, chęci zemsty, chciwości, czy czystej chęci upokorzenia. Polem bitwy mogła być równie dobrze komnata pojedynkowa, kontynent, czy nawet cała Galaktyka. W walce tej były dozwolone wszelkie sposoby zabicia przeciwnika. Jedyne, co było zabronione, to prośba o pomoc innego Sitha niż biorący udział w pojedynku. Rozgrywka była wyłącznie pojedynkiem między dwoma przeciwnikami. Zwycięzca miał nie tylko prawo do zabicia przegranego, ale również do przejęcia jego zasobów, upokorzenia go w dowolny sposób oraz wymazania go z historii Zakonu Sithów i Galaktyki.

Po tym, jak Thanaton stopniowo zaczął przegrywać z Kalligiem na Corelli, początkowo ustalonym polu bitwy, udał się na Korriban, gdzie próbował przekonać Mroczną Radę, że jego przeciwnik jest winny zabójstwa Dartha Skotii. W sali posiedzeń Rady doszło do ostatecznego pojedynku wrogów, który przegrał Darth Thanaton. Rada skazała przegranego Lorda na śmierć, a Darth Marr nadał Kalligowi tytuł Mrocznego Lorda. W tym momencie przyjął on imię Dartha Noxa i został członkiem Rady, kończąc swoją wędrówkę od niewolnika do niewyobrażalnej potęgi. Przejął on również funkcję, którą Darth Thanaton sprawował w Zakonie Sithów i stał się przełożonym Piramidy Starożytnej Wiedzy.

Główną cechą Dartha Noxa była niewątpliwie ambicja. Połączona z brakiem jakichkolwiek skrupułów, zaprowadziła go do najmroczniejszych tajników zakazanej wiedzy Sithów oraz sekretów, które z chęcią wykorzystywał przeciwko swoim wrogom. Nieobcy był mu sadyzm i brak ludzkich uczuć. Był prawdziwym mistrzem Ciemnej Strony Mocy. Najpotężniejsze Przejście Mocy w historii, błyskawice Mocy czy pochłanianie energii życiowej otaczających go istot były tylko niektórymi z jego umiejętności. Jego grobowiec znajduje się na cmentarnej planecie Athiss. Pełen zakazanej wiedzy czeka na wybrańców, śmiałków którzy pragną ją posiąść.