darth nihlDarth Nihl był członkiem Nowego Zakonu Sithów kierowanego przez Dartha Krayta. Piastował godności Ręki i Pięści Mrocznego Lorda, gdy Krayt poległ ostatecznie z ręki Cade’a Skywalkera. Wtedy, być może za sprawą wcześniejszej namowy Darth Maladi, Lord Nihl zdecydował się objąć władzę nad Sithami jako nowy Mroczny Lord.

Dumny wojownik z gatunku Nagai został przyjęty do Nowego Zakonu Sithów na krótko przed rozpoczęciem wojny Sithyjsko – Imperialnej w 127 ABY. Udowadniając Darthowi Kraytowi swą lojalność, w bardzo szybkim tempie awansował do stopnia Ręki Krayta. Nie było to w pełni zgodne z zamierzeniami Mrocznego Lorda, gdyż w rzeczywistości Darth Nihl przygotowywany był do objęcia roli jego Pięści – dowódcy wojskowego. Musiał stać się Ręką, gdyż Darth Talon była jeszcze gotowa do przejęcia tej roli, a poprzedni Lord Sith ją pełniący zginął.

W 130 ABY Lord Nihl brał udział w ataku na ¦wiątynię Jedi na Ossus. Cała akcja okazała się imponującym zwycięstwem Sithów, zginęła zdecydowana większość Jedi. Podczas bitwy Darth Nihl zmierzył się w walce z dwoma mistrzami Jedi, Kolem Skywalkerem i Wolfem Sazenem. Pierwszego zabił, drugiego pozbawił ręki i niemal zabił – jedynie specjalne zdolności młodego Cade’a Skywalkera uratowały mu życie. Po dokończeniu dzieła zniszczenia, Lord Sith powrócił do swego pana, aby wraz z nim dokonać przewrotu na Coruscant. Po przejęciu władzy Darth Krayt wysłał Nihla oraz Darth Maladi, aby wykorzystując Łowców Nagród, zabili ocalałych Jedi.

Po prawie siedmiu latach Darth Krayt mianował swoją kolejną rękę, Twi’lekankę znaną jako Darth Talon. Oczywiście, nie mogło się to Nihlowi podobać, zwłaszcza że uznał kobietę za niegodną tego tytułu. Już niedługo jednak przyszło im stanąć ramie w ramię podczas bitwy na Vendaxie. Tam Nihl zmierzył się ze uratowanym przez ostatniego Skywalkera Mistrzem Sazanem. Zabrackiego Jedi ocaliła jedynie ponowna interwencja Cade’a. Pomiędzy Darthem Nihlem a młodym Skywalkerem wywiązał się pojedynek, który prawdopodobnie zakończyłby życie tego drugiego, gdyby nie celny strzał oddany w Sitha przez Jariaha Syna. Zbroja Ręki Mrocznego Lorda wytrzymała trafienie, jednak siła uderzenia wytrąciła go z równowagi, co spowodowało upadek Nihla z klifu. Nie brał udziału w reszcie bitwy, pojawił się dopiero, gdy statek Skywalkera wzbił się już wysoko ponad powierzchnię planety.

Lord Sith miał okazję zrewanżować się Cade’owi za porażkę na Vendaxie. Jego zwycięstwo było o tyle bardziej słodkie, iż oprócz schwytania Skywalkera, uratował życie Darth Talon, udowadniając swoją wyższość nad nią. Tylko bezpośrednie rozkazy Dartha Krayta, powstrzymały go od egzekucji syna Kola Skywalkera.

Pomimo swojego statusu Ręki Mrocznego Lorda oraz dużego udziału w schwytaniu więźnia, Nihl nie został dopuszczony do komnat Krayta, gdzie ten „rozmawiał” ze swoim więźniem. Zaskoczony i poniżony, został uświadomiony przez Maladi, że stało się tak, dlatego, iż nie jest urodzonym Sithem i jedynym powodem, dla którego został mianowany Ręką Imperatora był fakt, iż Darth Talon nie była jeszcze gotowa.

Wkrótce potem doszło do kolejnego starcia pomiędzy Lordem Sith a Skywalkerem. Cade odrzucił ofertę Lorda Krayta i zaatakował Sithów. Mieczem swojego ojca przebił Darth Talon i rzucił się na Nihla. Mroczny Lord opowiedział się po stronie Cade’a, podpowiadając mu, aby użył swojego gniewu, by pokonać przeciwnika. Tym razem Nagai nie był w stanie przeciwstawić się Skywalkerowi i przegrał pojedynek, tracąc przy tym prawą rękę, odciętą przez Cade’a. Od śmierci uratował go tylko fakt, iż niedoszły Sith bardziej nienawidził Krayta niż jego, dlatego też swoje Błyskawice Mocy skierował na Mrocznego Lorda, a nie bezbronnego Nagai.

Mroczny Lord był wściekły zarówno na Nihla, jak i na Darth Talon. Karą Nihla było zastąpienie jego odciętej kończyny yuuzhańskim implantem, pomimo iż Maladi stwierdziła, że może użyć jego własnego, odciętego ramienia. Jednak bardziej dotkliwe dla Nagai było pozbawienie go tytułu Ręki.

Niedługo po wydarzeniach na Had Abbadon, Darth Nihl został wezwany na Wayland przez Darth Maladi. Podejrzliwy i niekryjący swojej antypatii dla „małej trucicielki”, jak ją nazywał, został zaskoczony tym, co miała mu do powiedzenia. Jej zdaniem, Darth Krayt był martwy, a Wyyrlok ukrywał ten fakt, aby zabezpieczyć swoje przejęcie Zakonu Sith. Dodała również, że oni będą pierwszymi ofiarami nowego reżimu, ze względu na swoje pochodzenie. Wyznała mu również, iż pracuje nad nową bronią, która da im władzę nad Zakonem. Maladi poprosiła go, aby udał się na Korriban i sprawdził, co tak naprawdę dzieje się z Mrocznym Lordem.

Nagai przystał na propozycję i poleciał na Korriban. Tam napotkał Darth Talon pilnującą komnaty, gdzie rzekomo przebywał Darth Krayt. Gdy obydwoje weszli do pomieszczenia, okazało, iż ciało Dartha Krayta zniknęło, a ktokolwiek je zabrał, zostawił tylko jego zbroję. Nihl bezzwłocznie poinformował o swoim odkryciu Wyyrloka. Ten, wkrótce po otrzymaniu wiadomości, przybył na Korriban. W czasie rozmowy z Sithem Głos Mrocznego Lorda, stwierdził, iż ktoś z Zakonu musiał zamordować Krayta i zabrać jego ciało. Darth Wyyrlok przekonał Nihla, iż musi on zatrzymać tą informację dla siebie, dopóki następca nie zostanie wybrany. Aby zapewnić sobie jego lojalność, mianował Nagai swoim doradcą. Ten wyczuwszy, iż jest to dobra okazja aby pozbyć się swojej rywalki, Darth Talon, zasugerował, iż ona może mieć coś wspólnego z zabójstwem Mrocznego Lorda. Chagrianin, węszący możliwość znalezienia kozła ofiarnego, rozkazał Nihlowi odnalezienie jej i przesłuchanie.

Dzięki pomocy Tuk’aty, którą sobie podporządkował, Nihl odnalazł Darth Talon w jednym z grobowców w Dolinie Lordów. Pojedynek, który się wywiązał pomiędzy tym dwojgiem, został przerwany przez nikogo innego jak samego Dartha Krayta. Ten najpierw zbeształ Nagai za próbę załatwiania prywatnych porachunków kosztem dobra Zakonu, a potem pokazał obydwojgu sekrety, jakie ukrywał w tym właśnie grobowcu. Udowodniwszy swoją siłę w Mocy, jak i potęgę militarną, Darth Krayt wiedział, że lojalność Nihla jest niekwestionowalna.

Nihl towarzyszył Mrocznemu Lordowi w drodze na Coruscant, gdzie zmierzyli się z uzurpatorem, który w końcu poległ z ręki Dartha Krayta.

Kiedy Krayt odzyskał już swoją władzę, wysłał Dartha Nihla, by ten zaatakował Ukrytą Świątynię na Taivas. Gdy Nihl rozprawił się już z wszystkim znajdującymi się tam wrogami, ruszył natychmiast na spotkanie floty sprzymierzonej biorącej udział w bitwie o Coruscant.

Sithowie nie docenili jednak swoich przeciwników. Gdy zginął Darth Krayt, a jego Szturmowcy Sithów oszaleli, Darth Nihl wydał rozkaz natychmiastowej eliminacji niewolników umysłu zmarłego Mrocznego Lorda, oraz ewakuacji wszystkich ocalonych sił. Od tej chwili to pod jego wodzą Sithowie mieli czaić się w cieniu czekając na okazję do ponownego powrotu.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Seria komiksowa Legacy – odcinki 1-50, oryginalnie opublikowane w latach 2006-2010.