darth mekhisDarth Mekhis była Mrocznym Lordem Sithów z okresu Wielkiej Wojny Galaktycznej oraz członkinią Mrocznej Rady Imperatora Vitiate’a, jedną z siedmiorga Lordów, którzy dożyli Traktatu z Coruscant. Jako naukowiec stała na czele Sfery Technologii.

Podczas wojny dowodziła oddziałami Imperium, zajmując Rhen Var. Centrum dowodzenia umieściła w lokalnej twierdzy, skąd za pomocą technologicznych nowinek w postaci chaosfer podporządkowała sobie planetę. Wojska Republiki pod wodzą Jedi Satele Shan niedługo później odbiły planetę. Sama Satele rozbiła Mocą drzwi do komnaty Darth Mekhis i zagwarantowała jej bezpieczeństwo, jeśli się podda. Lady Sith odmówiła, rywalki stoczyły epicki pojedynek, a Darth Mekhis, choć ranna, zdołała uciec.

Podczas Zimnej Wojny, w układzie Vesla (sektor Corosi, Zewnętrzne Rubieże), w ramach tajnego imperialnego programu zbrojeniowego tworzyła superbronie, które miały zapewnić Sithom przewagę po wznowieniu działań wojennych. Główną nowinką był Burzyciel Słońc (Zmiatacz Słońc lub Sun Razer) potężna stacja kosmiczna i stocznia, pobierająca energię i materię bezpośrednio z lokalnej gwiazdy.

Darth Mekhis zaprojektowała i stworzyła eksperymentalny typ okrętu o pierwotnej nazwie Drednot Javelin. Przemianowała go jednak na Ror’jhan, co w języku Sithów znaczy “Ta, której z liści cieknie trucizna”. Okręt emitował promieniowanie, które przenikając przez tarcze zabijało wszelkie życie w promieniu trzech kilometrów.

Była również pomysłodawcą takich jednostek jak “Rękawica”, czyli działo zdolne do eliminowania celów w hiperprzestrzeni, “Cień Imperatora” – technologia maskującą trzeciej generacji, “Uciszenie” – szybko ładujący się megalaser oraz krążownik dalekiego zasięgu “Zwycięska Włócznia” z najlepszym hipernapędem i uzbrojeniem tamtej epoki.

Jedi pochwyceni przez Darth Mekhis podczas wojny mieli wybór: albo przejdą na Ciemną Stronę, albo zostaną poddani cyborgizacji, stając się niewolnikami Mrocznej Lady i Imperium Vitiate’a. Dzięki modernizacjom pancerzy nie imały się ich strzały z lekkich blasterów, ale zbroje nie były odporne na miecze świetlne. Na wyposażeniu mieli również osobiste pola maskujące.

Podczas Zimnej Wojny Mroczna Lady złapała wreszcie swojego arcywroga, Mistrza Jedi Ngani Zho, który od lat szpiegował jej terytorium. Rozkazała go zlikwidować, kiedy zdradzi wszystkie znane sobie tajemnice. Oboje znajdowali się wtedy na Burzycielu Słońc i Sith kazała odesłać stamtąd wszystkie okręty posiadające hipernapęd, słusznie obawiając się przecieku informacji do Republiki. O wiele większym zagrożeniem niż Jedi okazał się tajny agent SIS, Republikańskiej Służby Informacji Strategicznych, niejaki Theron Shan. Dostał się on do centrum sterowania Burzyciela Słońc i chciał zastrzelić Darth Mekhis. Ta jednak przejęła energię strzału i nasłała na intruza Rycerzy Sithów. Potraktowała go też błyskawicą Mocy i po krótkiej walce spacyfikowano agenta. W tym czasie zginął Mistrz Jedi. I kiedy wydawało się, że problem szpiegów został zażegnany, agent wymienił swoje nazwisko, tym samym przypominając Lady, ile kłopotów miała przez jego Mistrza i matkę, Satele Shan. Gdy Mekhis nierozważnie podeszła ku więźniowi, ten strzelił w nią zatrutą strzałką. Pokonał pilnujących go Rycerzy i żołnierzy Imperium, a następnie opuścił osłony termiczne stacji, w wyniku czego Burzyciel został zniszczony przez promieniowanie i temperaturę gwiazdy.

Twórczyni tej fabryki i wszystkich superbroni, Mroczna Lord Sithów, członkini Mrocznej Rady Imperium, Darth Mekhis, najprawdopodobniej również zginęła. Jej miejsce w radzie zajęła rywalka, Darth Hadra.