darth maulDarth Maul był Zabrakiem, urodzonym na Irydonii, rodzinnej planecie jego gatunku. Nie zachowały się żadne informacje na temat jego dzieciństwa, włączając w to jego prawdziwe imię – wiadomo jedynie, że Darth Sidious, jego przyszły mistrz, zaczął jego trening, gdy Maul był jeszcze dzieckiem. Przez wiele lat Sidious cierpliwie wtajemniczał Maula w tajniki Mocy. Każda oznaka strachu lub próba okazania liości przeciwnikom była surowo karana przez Sidiousa.

Jako dojrzały mężczyzna Maul został przemieniony przez swojego mistrza w niemal ostateczne narzędzie Ciemnej Strony Mocy. Jego specjalnością była walka wręcz, nie znaczyło to jednak, że nie potrafił się on posługiwać mieczem świetlnym – jego wybraną bronią był rzadko spotykany w tych czasach model z podwójnym ostrzem.

Wysoki i muskularny, pokryty tatuażami Sithów, Maul był niemal niepowstrzymany w walce, fanatycznie oddany swemu mistrzowi, tylko raz odważając się podnieść przeciw niemu rękę. Miało to miejsce na jednym ze światów Zewnętrznych Rubieży, gdzie Sidious porzucił Maula, poddając go nieustannym atakom droidów-zabójców. Wracając po miesiącu czasu, Sidious starł się z Maulem w walce na miecze świetlne, szybko go pokonując. Odrzucając miecz Maula, Sidious poinformował go, że Maul nie przeszedł jego testu, oraz że wyszkolił w sekrecie innego ucznia, który go zastąpi. Rozwścieczony, Maul rzucił się na Sidiousa, aczkolwiek udało mu się jedynie ugryźć go w rękę, zanim Sidious przeszył go mieczem świetlnym. Jego mistrz wyjawił jednak, że był to jedynie test – nie było innego ucznia, rana zadana ćwiczebnym mieczem świetlnym nie była śmiertelna, a Maul, decydując się na zaatakowanie swojego mistrza, właśnie zaliczył test. Sidious wtedy nadał mu imię Dartha Maula i ogłosił go Lordem Sithów.

darth maul9W 33 BBY Sidious wysłał Maula z poleceniem zabicia Droviana Silusa, ponieważ ten jakoby był wrażliwy na Moc, co mogło pozwolić wyczuć go Jedi, co z kolei stanowiło zagrożenie dla planów Sidiousa. Maul i Silus starli się na ringu, gdzie ten ostatni wykorzystywał swoje umiejętności i talent w celach zarobkowych. Jak się okazało, Sidious obiecał Silusowi, że uczyni go swoim uczniem pod warunkiem, że ten zabije Maula. Jednak Zabrak, pomimo tego, że urządzenia tłumiące wbudowane w ring uniemożliwiały używanie broni energetycznych, takich jak miecz świetlny, pokonał ostatecznie Silusa w walce wręcz.

Przez następne lata Maul wiernie służył swojemu panu jako narzędzie terroru, zabijając posłusznie każdego, kogo wskazał Sidious, niezależnie od gatunku czy przekonań ofiary. Samym wyglądem był w stanie przerazić swoje ofiary. Maul jednak przede wszystkim pragnął zmierzyć się w walce z Jedi, których, jak każdy Sith, dogłębnie nienawidził. Jego ofiarami stali się Lorn Pavan, mistrz Jedi Anoon Bondara, szef syndykatu Czarne Słońce Alexi Garyn, wraz z ochraniającą go Siostrą Nocy Mighellą, oraz wszystkimi vigami Czarnego Słońca i ich osobistymi ochroniarzami.

Zadania Maula, aczkolwiek zazwyczaj ograniczały się do eliminacji niewygodnych istot, służyły jednak dalekosiężnym planom Sidiousa. Wspomnieć tu należy osłabienie sił firm Lommite Limited i InterGalactic Ore, które to firmy starły się w gwałtownej walce w nadziei na uzyskanie lukratywnego kontraktu na wydobycie lommitu. Obie firmy początkowo wykorzystywały do walki najemników z klanu Toom, jednak gdy w wyniku eskalacji walk utraciły one większość swoich statków transportowych, obie kompanie połączyły tymczasowo siły i zwróciły się przeciwko klanowi. Na zakończenie bitwy, gdy siły klanu Toom zostały zniszczone, wystarczyło, by Darth Maul po prostu zabił pozostałych przy życiu. Znacznie osłabione firmy nie miały wyjścia, jak zjednoczyć swoje siły pod nowym przywództwem Federacji Handlowej.

Jednakże sama Federacja, aczkolwiek odegrała w planach Sidiousa tak ważną rolę, nie była z tego powodu traktowana ulgowo. Przekonał się o tym Hath Monchar, nemoidański zastępca wicekróla, który sprzedał szczegółowe informacje na temat embarga Naboo. Maul zabił Monchara, dowiadując się, że dane kupił już Lorn Pavan z Coruscant. Żeby odzyskać dane, Maul musiał stawić czoła Mistrzowi Jedi Anoonowi Bondarze na dachu jednego z wieżowców na Coruscant. Walkę wygrał, jednak niemalże stracił wtedy życie. ¦cigając Pavana, Maul raz jeszcze otarł się o śmierć, gdy padawanka Bondara, Darsha Assant, wysadziła w powietrze magazyn, w którym obaj się znajdowali. Ironicznie, sam Pavan miał okazję zabić Maula, gdy ten poddał się hibernacji leczniczej, używając do tego celu blastera. Pavan popełnił ten błąd, że zamiast nastawić blaster na zabijanie, nastawił go na ogłuszanie (blaster był niemal całkowicie wyładowany, Pavan postanowił więc użyć trybu ogłuszania, na wypadek gdyby nie trafił za pierwszym razem). Strzał ogłuszający sprawił jedynie, że Maul wybudził się z hibernacji. Przerażony Pavan uciekł, a Maul zabił go później w hotelu na Coruscant.

darth maul6Tuż przed inwazją na Naboo, dwóm Jedi wysłanym przez Radę Jedi w celu dyplomatycznego rozwiązania konfliktu udało się odbić królową Amidalę, władczynię Naboo, z rąk Federacji Handlowej, a następnie zbiec razem z nią z planety na pokładzie jej jachtu. Sidious wysłał więc Maula, by ten zabił obu Jedi, a następnie sprowadził Amidalę z powrotem na Naboo, gdzie zostałaby zmuszona do podpisania traktatu akceptującego okupację planety przez siły Federacji. Maulowi udało się zlokalizować Jedi na planecie Tatooine, gdzie zatrzymali się w celu naprawy uszkodzonego w czasie ucieczki jachtu królowej. Jedynie pech sprawił, że Maul dotarł do nich w momencie, gdy szykowali się już do odlotu – krótki, acz gwałtowny pojedynek z mistrzem Jedi, Qui-Gon Jinnem, nie przyniósł rozstrzygnięcia, jako że Jedi postanowił salwować się ucieczką. Niemniej jednak, królowej udało się uciec – Maul poniósł porażkę.

Zaraz po tym, Maul na polecenie Sidiousa udał się na Naboo, by pomóc Neimoidianom w tłumieniu oporu na planecie. Sidious spodziewał się jednak, że Amidala wróci na Naboo, by spróbować odzyskać utraconą władzę. Byłaby więc to okazja, by ją schwytać i w końcu zmusić do podpisania traktatu. Przewidywania Lorda Sidiousa także i w tym przypadku znalazły potwierdzenie – podczas gdy armia Gungan związała w walce siły Federacji Handlowej, niewielki oddział gwardzistów królowej, w którego skład wchodzili obaj Jedi, a także i ona sama, zaatakował hangar pałacu w Theed i przejął znajdujące się tam myśliwce N-1. Te następnie zostały użyte do ataku na okręt Federacji kontrolujący droidy bojowe. Jednocześnie komandosi Amidali podjęli próbę schwytania nemoidańskiego wicekróla, Nute’a Gunray’a, i zmuszenia go do podpisania traktatu pokojowego na własnych warunkach.

darth maul1Sam Maul przechwycił oddział uderzeniowy już w hangarze, gdzie starł się w pojedynku na miecze świetlne z Qui-Gon Jinnem i jego padawanem, Obi-Wanem Kenobim. W starciu Maul ograniczał się do defensywy aż do momentu, gdy udało mu się rozdzielić swoich przeciwników – wtedy to przeszedł do ataku, bez większych problemów przeszywając Jinna ostrzem miecza świetlnego. Niespodziewanie, kiedy rozwścieczony Kenobi zaatakował chwilę później Maula, udało mu się przełamać jego obronę i przeciąć jego miecz na pół, nim Maul otrząsnął się z zaskoczenia i odepchnął przeciwnika, posyłając go w czeluść tunelu wentylacyjnego. Kenobi zdołał jednak chwycić się występu tuż przy wylocie tunelu i ocalić póki co życie. Darth Maul mógł wtedy zakończyć pojedynek jednym ciosem miecza, powodowany jednak arogancją postanowił najwyraźniej “pobawić” się z pokonanym Kenobim. Okazało się to być jego zgubą, gdy Kenobi używając Mocy wyskoczył z tunelu przelatując nad Maulem i lądując tuż za nim, a następnie przecinając jego ciało na pół, zanim ten zdołał zablokować cios. Bezwładne ciało Maula runęło w dół tunelu – jeżeli nie zabiła go hemikorporektomia, z pewnością zrobił to upadek.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Darth Maul: Saboteur – minipowieść autorstwa Jamesa Luceno, oryginalnie opublikowana jako dodatek do powieści „Łowca z mroku” w 2001 r.
  2. Star Wars: Darth Maul – komiks oryginalnie opublikowany w 2000 r., przetłumaczony na j. polski i wydany w 2002 r. przez wydawnictwo Amber.
  3. Naznaczony – komiks oryginalnie opublikowany w 2005 r., przetłumaczony na j. polski i opublikowany przez wydawnictwo Egmont w magazynie „Star Wars komiks” nr 4/2008.
  4. Darth Maul: łowca z mroku – książka autorstwa Michaela Reavesa, oryginalnie opublikowana w 2001, przetłumaczona na j. polski i wydana w tym samym roku przez wydawnictwo Amber.
  5. Mroczne Widmo – film, książka, komiks.