darth malakDarth Malak – niezwykle obiecujący uczeń Akademii Jedi na Dantooine, jego talent we władaniu mieczem świetlnym przyniósł mu olbrzymią sławę wśród Rycerzy Jedi w całej Galaktyce. Niestety, odznaczał się również niezwykłą arogancją i pychą, co spowodowało, iż opuścił Zakon, wraz ze swoim przyjacielem Revanem przyłączając się do sił Starej Republiki toczących wojnę z Mandalorianami. Obaj odnieśli olbrzymi sukces jako wojownicy, jednak przy okazji dali się skusić Ciemności, a ich olbrzymie ambicje nareszcie znalazły drogę do urzeczywistnienia. Zniknęli tuż po zakończeniu wojny i wspólnie pracowali nad wskrzeszeniem dawnej potęgi Sithów. Udało im się to, dzięki odnalezieniu starożytnego artefaktu zwanego Gwiezdną Kuźnią i niespodziewanie powrócili do Republiki. Opuścili ją jako bohaterowie, wrócili jako Lordowie Sithów, którzy chcieli ją podbić. Setki rycerzy Jedi i żołnierzy przyłączały się do ich armii, aż stało się jasne, że Sithowie są ogromnym zagrożeniem dla Galaktyki. Zakon Jedi zastawił wówczas pułapkę na Revana.

Możliwe, iż zamach na Mrocznego Lorda nie udałby się, gdyby Malak jednocześnie nie zdradził swojego Mistrza i nie przyczynił się do zniszczenia jego okrętu. Revan jednak nie zginął. Uratowany przez młodą Jedi Bastilę stracił pamięć, a Jedi zaszczepili mu nową osobowość.

Pozbywszy się swojego Mistrza, Malak ogłosił się nowym Mrocznym Lordem Sithów i kontynuował walkę przeciwko Republice. Wykorzystał całkowicie potencjał Gwiezdnej Kuźni, oddając się jej bez reszty.

Gdy dowiedział się, że Revan żyje, za wszelką cenę postanowił go zlikwidować. Udało mu się nawet przeciągnąć na swoją stronę Bastilę. Finałowa walka pomiędzy Malakiem, a jego dawnym mistrzem odbyła się na pokładzie Gwiezdnej Kuźni i to uczeń był tym, który przegrał, mimo dodatkowej potęgi, jaką czerpał z pradawnego artefaktu.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Seria komiksowa Star Wars Knights of the Old Republic – odcinki 6, 8, 10, 15, 22, 23, 28, 31, 42, 47, 48 oryginalnie opublikowane w latach 2006 – 2009.
  2. Knights of the Old Republic – gra komputerowa stworzona przez Bioware w 2003 r.
  3. Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.