„A thousand Jedi died cursing Darth Desolous. Now you too will scream my name”

 

Darth Deselous był obdarzonym Mocą Pau’aninem pochodzącym z planety Utapau. Urodził się około 3500 lat przed Wojnami Klonów. Początkowo był członkiem Zakonu Jedi. Jako dziecko został zabrany rodzinie przez jego Rycerzy, gdy wykryli oni u niego potencjał Mocy. Jednakże z czasem, gdy poznał potęgę Ciemnej Strony Mocy, to właśnie jej postanowił się poświęcić.

Odszedł z Zakonu i został Lordem Sithów, przybrawszy imię Darth Desolous. Wrócił na rodzinną planetę i zaczął trenować wojowników z własnego gatunku, tworząc z nich regularną, dobrze uzbrojoną i śmiertelnie niebezpieczną armię. Wykorzystał ją do eksterminacji Jedi w całej galaktyce. Na jego rozkaz zabito ponad dwa tysiące członków Zakonu.

Pau’anin był jednak na tyle słaby, że pozwolił, aby kierowała nim żądza zemsty. Wiedziony ślepą furią mordu wpadł w pułapkę, zastawioną przez jego śmiertelnych wrogów na Yadze Minor – gdy walczył z niewielkim oddziałem Jedi na planecie, flota Jedi zaatakowała go z orbity. Jego armia została zniszczona, a on sam, widząc swoją porażkę, popełnił samobójstwo.

Wiemy, że Darth Desolous posługiwał się mieczem świetlnym o czerwonej klindze oraz tarczą potrafiącą odbić ostrze miecza Jedi. Potrafił też ciskać czerwone błyskawice Mocy.

Rycerze Jedi wykorzystali postać Desolousa do treningu, w swej świątyni na Coruscant. Nawet po jej zniszczeniu wiele tysięcy lat później, holograficzna postać byłego Lorda Sithów krążyła po specjalnej komnacie sterowana programem. Jedną z osób, korzystających z programu treningowego Jedi był sam Lord Darth Vader – przy jego użyciu wyszkolił przynajmniej jednego ucznia, Galena Marka.