I crave only power and purpose. With power, anything you want or need can simply be taken. With purpose, your life has meaning.

 

darth cognusDarth Cognus – przed wstąpieniem na ścieżkę Sithów ta Iktochianka była skrytobójczynią znaną pod przydomkiem Łowczyni. Nigdy nie próbowała swojego szczęścia jako Jedi, natomiast w swoim fachu była bezkonkurencyjna. Dzięki temu, że była czuła na Moc, potrafiła odnajdować swoje ofiary poprzez wizje i wyczuwając ich myśli.

Jako najemniczka, wykonywała zlecenia porwań i zabójstw. Jednym z zadań było zbadanie sprawy zabójstwa księcia Doan, Gerrana. Zlecenie to otrzymała od Lucii, podwładnej księżnej Doan, bez jej wiedzy. W trakcie jego wykonywania przypadkowo zabiła Rycerza Jedi Medda Tandara, wywołując wokół sprawy nadmierne zamieszanie. Po tym zdarzeniu, księżna udała się na Coruscant, aby wyjaśnić, że nie ma nic wspólnego ze śmiercią Jedi. Tam też nieopatrznie poinformowano ją, że jej ojca, zabił wiele lat temu Lord Sithów. Aby odnaleźć zabójcę, Serra postanowiła zatrudnić odpowiedniego najemnika. Za pośrednictwem Lucii, wybór padł na Łowczynię, a ta przyjęła wyzwanie porwania Lorda Sithów.

Poprzez Moc Łowczyni odkryła obecność swego celu na Ciutric IV, potem udała się tam z grupą najemników i obezwładniła przeciwnika przy pomocy trucizny senflax. Następnie skonfiskowała jego miecz i holocron Dartha Andeddu i wraz z porwanym udała się na Doan. Tam księżna Sera przystąpiła do torturowania więźnia.

Widząc ten proceder, Lucia postanowiła pomóc Banowi. Pamiętała, że w przeszłości ona i Bane służyli razem w Armii Ciemności. Uwolniony przez Lucię i nie zatrzymywany przez nikogo, nawet Łowczynię Lord Sithów zbiegł. Najemniczka odczuwała przyjemność i przypływ siły zarówno, kiedy obserwowała, jak Serra torturuje Bane’a, jak i w momencie, kiedy ta nie potrafiła ukryć swojej bezsilności po jego ucieczce.

Łowczyni postanowiła odnaleźć Bane’a, aby stać się jego uczennicą. Udała się na lądowisko, gdzie zauważyła Hartha, ucznia Zannah, próbującego pozyskać wiedzę z holocronu Dartha Andeddu. Harth zbiegł, a Iktochianka spostrzegła, że zbliża się Bane. Oddała mu jego miecz świetlny i poinformowała, że chce zostać jego uczennicą, oraz, że wie gdzie odnaleźć Serrę. Sithowie odlecieli z planety, udając się na Ambrię. Kiedy zastali tam księżną Doan, Bane rozkazał uczennicy zabić ją. Dziewczyna bez wahania wykonała rozkaz. Po zabiciu Serry, Bane nakazał uczennicy, aby wybrała sobie imię. Od tej chwili Łowczyni stała się Darth Cognus.

Zannah, zwabiona przez Bane’a przybyła na Ambrię. Lordowie Sithów rozpoczęli pojedynek, do którego nowa uczennica Bane’a nie mieszała się. Kiedy Zannah odniosła zwycięstwo, Cognus stała się jej uczennicą. Nowa Mroczna Lady Sithów wręczyła uczennicy miecz Bane’a, przedstawiła jej Regułę Dwóch i zapewniła, że będzie ją uczyć.

Wiadomo, że pierwszym uczniem Darth Cognus został Darth Millennial, musiała więc ona w pewnym momencie pokonać Zannah. Jednak Millennial odrzucił Regułę Dwóch jako zbyt restrykcyjną i założył własny odłam Zakon Sithów. Darth Cognus znalazła sobie jednak kolejnego ucznia.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Darth Bane. Dynasty of Evil – książka autorstwa Drew Karpshyna, opublikowana w 2009 r.
  2. The complete Star Wars Encyclopedia – encyklopedia oryginalnie opublikowana w 2008 r.
  3. Evil Never Dies: The Sith Dynasties – artykuł autorstwa Abela G. Peñy, oryginalnie zamieszczony na Hyperspace.
  4. Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.