I call upon the Dark Council to kill this fool! Now! The Emperor commands it! Darth Marr, strike on the Emperor’s behalf! Or suffer his disfavor!

 

Darth Baras był za czasów Zimnej Wojny i Drugiej Wielkiej Wojny Galaktycznej jednym z najbardziej znaczących Sithów w Imperium Vitiat’a. Znany był jako członek Mrocznej Rady oraz zwierzchnik Sfery Ofensywy Wojskowej. Był bratem Darth Ekkage, która wcześniej również zasiadała w Radzie. Był jedynym znanym uczniem Dartha Vengeana.

Darth Baras odegrał istotną rolę sprawując stanowisko ambasadora Imperium Sithów na Alderaanie. Pełniąc tę funkcję brał udział w rozmowach pokojowych między Sithami a Republiką. W związku z wydarzeniami towarzyszącymi rozmowom pokojowym doszło do sporu z Darthem Angralem, jednym z Sithów, którzy mimo zawieszenia broni zaatakowali Jedi. Podczas gdy Darth Baras pertraktował z Jedi, między innymi z Satele Shan, Darth Angral będąc na Coruscant, wdał się w walkę z Jedi i zabił Kanclerza Republiki.

Lordowie Sithów przez dłuższy czas nie mogli dojść do porozumienia, ponieważ każdy z nich obwiniał drugiego o brak rozsądku i działanie przynoszące szkody Imperium. Darth Baras nie omieszkał donieść na swojego przeciwnika Mrocznej Radzie. Podejrzewał również Angrala, że ten stał za zamachem na jego życie. Obydwaj Sithowie niejednokrotnie kłócili się, a nawet dochodziło między nimi do pojedynków. Spór między nimi rozwiązał się dopiero wtedy, kiedy okazało się, że w rzeczywistości za próbami zamachu i skrytobójczymi atakami na Barasa stoją Jedi.

Baras i Angral postanowili zmierzyć się ze spiskowcami w kryształowej jaskini na Dantooine. Doszło do walki między Sithami a grupą Jedi, podczas której Darth Baras próbował przeciągnąć Satale Shan na Ciemną Stronę. Niestety nie powiodło mu się.

Kiedy problem z Jedi i spór z Angralem zostały zażegnane, Darth Baras mógł skoncentrować się na swoich prawdziwych ambicjach. Pragnął podstępnie pokonać swojego dawnego mistrza, Dartha Vengeana, i przejąć jego stanowisko w Mrocznej Radzie oraz pozostałe pełnione przez niego funkcje. W celu zwiększenia swojej potęgi i wpływów postanowił znaleźć sobie zdolnego i lojalnego ucznia przy którego pomocy mógłby pozbawić swojego przeciwnika wszelkich zaszczytów.

W celu dobrania właściwego Ucznia Lord Baras wybrał się do Akademii Sithów na Korribanie. Odnalazł tam zdolnego Akolite, którego głównymi atutami były predyspozycje do walki mieczem, przebiegłość i bezwzględność. Aby przyspieszyć naukę swojego ucznia już od samego początku zajął się intensywnie jego szkoleniem, wyznaczając mu coraz to trudniejsze zadania.

W celu zdobycia wpływów i cennych informacji Baras postanowił zinfiltrować siatkę agentów Republiki. Podczas przesłuchań, często torturował więźniów i stosował wobec nich błyskawice Mocy. Aby przesłuchać najodporniejszego agenta musiał wykorzystać sithyjski artefakt do czytania myśli. Lord Sithów dowiedział się wtedy, że jego dawny przeciwnik, Mistrz Jedi Nomen Karr, stanowi ogromne zagrożenie dla jego agentów, którzy przeniknęli do sił zbrojnych Republiki a nawet do Zakonu Jedi. Nowa Padawanka Karra miała rzekomo dar pozwalający jej z łatwością odkrywać sługi Sithów.

Darth Baras wysłał swojego nowego Ucznia aby ten zlikwidował zagrożonych dekonspiracją agentów, oraz odnalazł i zabił Jedi. Podczas akcji Karr został zabity, zaś Padawanka, Jaesa Willsaam, przeszła na Ciemną Stronę. Usatysfakcjonowany poczynaniami swojego ucznia Darth Baras mianował go Lordem Sithów i pozwolił zająć się szkoleniem nowej adeptki.

W następnej kolejności Baras zlecił swojemu Uczniowi likwidację wysoko postawionych oficerów Republiki. Dzięki udanym operacjom przeprowadzanym przez młodego Sitha, Baras zyskiwał coraz to większe poważanie. Kiedy już dysponował odpowiednią potęgą, postanowił ostatecznie pozbyć się swojego byłego Mistrza. W tym celu zaaranżował zasadzkę sił Republiki, w którą miała wpaść flota pod wodzą Dartha Vengeana.

Vengean przeżył, ale jego porażka militarna przełożyła się na utratę poparcia pozostałych członków Mrocznej Rady. Baras tylko czekał na tę okazję. Natychmiast wysłał swojego Ucznia z zadaniem przeniknięcia do sanktuarium Dartha Vengeana i zabicia go. W tym zadaniu młodemu Sithowi dopomógł inny Uczeń Dartha Barasa – podszywający się pod wiernego sługę Dartha Vengeana Lord Draahg.

Kiedy Darth Vengean stracił życie, Darth Baras przejął jego funkcje: członka Mrocznej Rady i zwierzchnika Sfery Ofensywy Wojskowej. Oprócz tego uwięził aktualny Głos Imperatora i zaczął podawać się za nowy Głos. Jedynym, który podważał jego twierdzenia był inny członek Rady, Darth Vowrawn.

Darth Baras, widząc że jego Uczeń staje się coraz potężniejszy, w końcu zaczął się go obawiać. Postanowił więc za pomocą swojego drugiego Ucznia, Lorda Draahga, pozbyć się Wojownika. Zamach okazał się nieudany, a Wojownik został przez zaufane sługi Imperatora powołany do roli jego Gniewu.

Mimo kolejnej intrygi, mającej doprowadzić do porażki Dartha Vowrawna w potyczkach o Corellię, zwycięstwo zaczęło się coraz szybciej wymykać Barasowi z rąk. Gniew Imperatora zagwarantował wsparcie siłom Vowrawna, oraz, przede wszystkim, zniszczył uwięziony na planecie Voss Głos Imperatora, pozwalając świadomości władcy obrać nowe ciało. Wreszcie, wraz z Vowrawnem, Gniew Imperatora uwolnił starożytnego Sithyjskiego ducha, którego Baras zmusił do przepowiadania przyszłości. Mimo, że Baras próbował przekonać swojego ucznia, żeby ten stanął po jego stronie, Wojownik odmówił.

Zdesperowany, Baras postanowił bronić swoich racji przed Mroczną Radą. Jednakże w obliczu dowodów na spisek Barasa przedstawionych przez Dartha Vowrwawna, pozostali członkowie Rady nie kwapili się opowiedzieć po którejkolwiek ze stron. Darth Marr zapowiedział, że za prawdziwego wysłannika Imperatora uzna zwycięzcę pojedynku. W sali posiedzeń Mrocznej Rady Darth Baras został zabity przez Gniew Imperatora.