Knowledge is power and true Sith do not share power.

andedduDarth Andeddu był jednym z pradawnych Mrocznych Lordów Sithów. Nie jest jasne, kiedy dokładnie żył, jednak wiadomo, że było to w okresie, kiedy Sithowie mieli na Korribanie wielu uczniów, a równocześnie dostęp do tak odległych terytoriów Galaktyki jak Głębokie Jądro. Sugerowałoby to czasy po Wielkiej Wojnie Hiperprzestrzennej, a może nawet po Wielkiej Wojnie Galaktycznej.

To właśnie do Głębokiego Jądra Galaktyki, na planetę Prakith, Lord Andeddu miał uciec przed swymi wrogami.

Mroczny Lord wiele ze swych umiejętności zawdzięczał studiowaniu zapisków Lorda Karnessa Muura, być może jego słynnego Kodeksu. Ponadto wyznawał zasadę rządów silnego, twierdząc, że żaden Sith nie powinien godzić się na podporządkowanie innemu, że lojalność wobec zwierzchnika równa jest niewolnictwu.

Według legend przekazywanych z pokolenia na pokolenie, Darth Andeddu znalazł sposób, by oszukać śmierć. Podobno, gdy jego ciało umarło, był on w stanie utrzymać nad nim kontrolę używając Mocy, nawet gdy zaczęło ulegać rozkładowi. W ten oto sposób, nader podobny do metody Lorda Simusa i bliski tej użytej przez Lorda Dartha Siona, zatriumfował nad śmiercią.

Podobnie jak wielu innych Lordów Sithów, Darth Andeddu pozostawił po sobie holokron, zawierający jego wiedzę, w tym przypuszczalnie sposób na utrzymanie kontroli nad martwym ciałem. Urządzenie zostało prawdopodobnie odkryte przez Lorda Freedona Nadda , kiedy był jeszcze upadłym Jedi. Co wtedy stało się z holokronem pozostaje niejasne. Wiadomo jednak, że urządzenie odnalazł na Prakith Lord Darth Banei poznał jego zawartość. Holokron odebrali Lordowi Bane’owi porywacze, którzy obezwładnili Lorda Sithów i przewieźli razem z urządzeniem na planetę Doan. Następnie holokron został skradziony przez niedoszłego Ucznia Lord Darth Zanah, Seta Hartha. Ten, spłoszony przez przyszłą Uczennicę Bane’a – Lorda Dartha Cognusodleciał z planety wraz z urządzeniem.

Wiadomo, że szesnaście miesięcy po bitwie o Geonosis Quinlan Vos i Tol Skorr znaleźli holokron w fałszywym grobowcu, który Lord Andeddu wzniósł na Korribanie. Pragnąc wkraść się w łaski Lorda Dartha Tyranusa , ofiarowali mu ów artefakt w charakterze prezentu.

Dooku zapoznał się z wiedzą zawartą w holokronie, a następnie go rozebrał, wydobywając z jego wnętrza czerwony kryształ pochodzący z miecza świetlnego Dartha Andeddu. Przekazał go Vosowi, zalecając, by Mroczny Akolita zbudował wokół niego własną broń.

Jeżeli Lord Tyranus poznał sekrety Andeddu, zabrał je ze sobą do grobu, chyba że sam sporządził przed śmiercią jakieś zapiski na ten temat. Dalsze losy samego holokronu też nie są znane, jednak był jednym z przewijających się motywów wizji przyszłości Lorda Gandalfa.

Artefaktem posługiwał się w nich Darth Krayt, próbując przekonać starożytnego Lorda do podzielenia się sekretem nieśmiertelności. Jednakże stworzony na obraz i podobieństwo Dartha Andeddu strażnik holokronu nazwał Krayta heretykiem, i odmówił pomocy.

Z holokronu ponownie skorzystał Darth Wyyrlok III , w nadziei, że Lord Andeddu jednak przekaże mu sposób uleczenia Lorda Krayta. Gdy Lord Wyyrlok zaimponował strażnikowi holokronu swą wiedzą, ten zgodził się doprowadzić go na Prakith, do prawdziwego grobowca Lorda Andeddu.

W fortecy na Prakith holokron okazał się być naczyniem mieszczącym duszę starożytnego Sitha. Duch zjednoczył się ze swym ciałem i zaczął walczyć z „fałszywym Sithem Wyyrlokiem”. Darth Wyyrlok zdołał pokonać Lorda Andeddu, ostatecznie kończąc jego egzystencję.