beiladarzuBeila Darzu to Mroczna Lady Sithów ze zmiennokształtnego gatunku Shi’ido, która żyła podczas Nowych Wojen Sitów.

Nim uzyskała tytuł Lady Sithów, poświęciła się doskonaleniu umiejętności bitewnych i wykorzystania Ciemnej Strony w walce. Szybko jednak zaczęła poszerzać swoje horyzonty o alchemię Sithów, w której osiągnęła znaczną biegłość. W tym okresie swojego życia stworzyła ciężką zbroję bojową, którą wypełniła energią Ciemnej Strony. Pancerz nie tylko zwiększał siłę jej mięśni, ale umożliwiał stanie się niewidzialnym.

Władczynią Sithów stała się w roku 1250 poprzedzającym bitwę o Yavin. Siedzibą nowej przywódczyni stała się planeta Tython w Głębokim Jądrze Galaktyki. Na jej powierzchni Belia Darzu wzniosła cytadelę, swój nowy dom. Grube mury, najnowsza dostępna technika i strażnicy miały powstrzymać każdą agresję z zewnątrz. Środki bezpieczeństwa sprawdziły się.

Opanowując doskonale umiejętność alchemii Sithów i technikę mechu-deru, Lady Darzu stworzyła armię technobestii, istot organicznych, które dzięki specjalnemu wirusowi częściowo przekształciła w maszyny. Były ślepo posłuszne jej woli i patrolowały twierdzę. Jednak nie zaprzestała zgłębiania tajników Mocy i jak każdy Sith dążyła do poszerzania swojej wiedzy. Zaowocowało to poznaniem przez Mroczną Lady wiedzy na temat tworzenia holokronów, którą następnie zapisała w swoim własnym.

Dwadzieścia lat po objęciu tytułu Mrocznej Lady Sith, jego właścicielka została otruta we własnej twierdzy. Zamachu dokonał Zakon Mecrosa, kult sithyjskich skrytobójców, na polecenie poddanych Darzu, którzy chcieli zająć jej miejsce. Dodatkowym motywem zdrady mogły być tapańskie korzenie Zakonu Mecrosa, gdyż właśnie w tym okresie Lady Darzu rozpoczęła podbój Sektora Tapani.

Holokron Lady znalazł później Darth Bane, poszukujący wiedzy na temat tworzenia tych artefaktów. To dzięki niemu udało mu się stworzyć własny.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Darth Bane. Reguła Dwóch – książka autorstwa Drew Karpshyna, opublikowana oryginalnie w 2007 r., przetłumaczona na j. polski i opublikowana przez wydawnictwo Amber w 2010.
  2. The complete Star Wars Encyclopedia – encyklopedia oryginalnie opublikowana w 2008 r.
  3. Evil Never Dies: The Sith Dynasties – artykuł autorstwa Abela G. Peñy, oryginalnie zamieszczony na Hyperspace.