I am that which grips the heart in fright, Harkens night and silences the light.

 

ajuntapallAjunta Pall był jednym z ze starożytnych Jedi, którzy eksperymentowali z nowymi metodami wykorzystania Mocy. Wpływali oni na istoty żywe, zmieniając je i ulepszając, mając na celu znalezienie sposobu na przywrócenie życia zniszczonm we wcześniejszych wojnach światom. Oczywiście, inni Jedi patrzyli na te eksperymenty z nieufnością, lub wręcz zazdrością. Wreszcie, pragnąc zniszczyć „heretyków”, Jedi zaatakowali ich, wszczynając wojnę znaną jako Stuletnia Ciemność.

Pozostali przy życiu odszczepieńcy, razem z Ajuntą Pallem, zostali wygnani z Republiki i osiedli ostatecznie na Korribanie, dając początek Zakonowi Sithów takiemu, jakim znamy go dzisiaj. Ich umiejętności, w połączeniu z tymi znanymi wcześniej kapłanom ludu Sith, dały początek wielu gałęziom magii Sithów. Lord Pall jako jeden z pierwszych postawił stopę na Ziost, co czyni go niemal dosłownie ojcem-założycielem Zakonu Sithów. To on ściął ówczesnego Króla Sithów, Hakagrama Grausha, jego własnym mieczem i ogłosił się pierwszym Mrocznym Lordem Sithów.

Jego specjalnością była alchemia Sithów, był on jednak też wielkim wojownikiem, który w czasie bitwy o Corbos osobiście zabił ponad tuzin Jedi, uzbrojony w swój charakterystyczny miecz. Rządził on Sithami przez wiele lat, a kiedy umarł, jego ciało zostało złożone w grobowcu na Korribanie, razem z jego ulubioną bronią. Przez wiele lat jego duch nawiedzał grobowiec, jednak przestał to robić mniej więcej 4 tysące lat BBY. Wedle wersji legendy o Lordzie Revanie trzymanej w archiwach Jedi, duch Lorda Palla jakoby zrozumiał swoją „pomyłkę”, okazał skruchę i wyrzekł się Ciemnej Strony Mocy, co jest klasycznym przykładem kłamliwej propagandy Jedi.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Knights of the Old Republic – gra komputerowa stworzona przez Bioware w 2003 r.
  2. Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.