I do not waste my teachings on the weak.

 

adasAdas żył około trzech tysięcy lat przed utworzeniem Republiki. Z powodu nietypowego dla Sithów czarnego koloru skóry był postrzegany jako ktoś niezwyczajny, przeznaczony do wyższych celów. Po mistrzowsku władał Mocą, a także odznaczał się niesłychaną inteligencją oraz umiejętnościami bojowymi. Zgodnie z tym, co wmawiano mu od najmłodszych lat, postanowił zrobić coś, co sprawi, że zostanie zapamiętany na tysiąclecia. Za pomocą alchemii Sithów stworzył dla siebie zbroję oraz topór bitewny, który potem wykorzystał w walce przeciwko pozostałym Sithom.

Niewielu było w stanie mu się przeciwstawić i po niedługim czasie Adas stał się niekwestionowanym władcą Korribanu, dokonując jednocześnie niespotykanego dotychczas czynu: jednocząc lud Sith. Wykorzystując Moc, zdołał przedłużyć sobie życie i wkrótce został nazwany przez poddanych „Sith’ari”, co miało oznaczać potężnego nieśmiertelnego władcę.

Gdy miał około 300 lat, na Korribanie zjawili się Rakatanie, pragnąc dołączyć również ten glob do swego Imperium. Pierwotnie chcieli nakłonić króla, by dobrowolnie oddał swój świat pod ich rządy, przekazali mu nawet technologię tworzenia holocronów. Adas przyjął podarunek, który zresztą wykorzystał do stworzenia własnego zapisu, jednak był niechętny wszelkim namowom i podszeptom. Kiedy Rakatanie w końcu zaatakowali Korriban, Adas poprowadził swój lud do walki z najeźdźcą. Wbrew początkowym ocenom sytuacji, walka z Imperium Rakatan powiodła się, obcy odlecieli, porzucając plany dołączenia Sithów do swych niewolników. Sam Adas jednak zginął.

Wiele wieków później holocron Adasa został odnaleziony przez Freedona Nadda. Były uczeń Nagi Sadowa wykorzystał nauki pierwszego króla Sithów, by stać się władcą Onderonu. Również Lady Sithów Lumiya przez jakiś czas studiowała nagrania Adasa, jednak ostatecznie zawiozła holocron na Korriban i pozostawiła go w rękach Mrocznego Lorda Sithów, Dartha Freejacka.

 

Informacje o tej postaci można również znaleźć w:

  1. Evil Never Dies: The Sith Dynasties – artykuł autorstwa Abela G. Peny, oryginalnie zamieszczony na Hyperspace.
  2. Jedi vs. Sith: the essential guide to the Force – przewodnik encyklopedyczny oryginalnie opublikowany w 2007.
  3. The complete Star Wars Encyclopedia – encyklopedia oryginalnie opublikowana w 2008 r.