artefaktyAmulety Sithów, przepełnione mroczną magią Sithów, zwiększające potęgę swoich użytkowników w celu lepszego zestrojenia się z Mocą oraz w celu dokładniejszego jej ukierunkowania.

Było wiele rodzajów amuletów o różnej sile, ale Sithowie którzy posiadali najpotężnejsze amulety byli zwykle Lordami.

Wiele razy amulety były tworzone lub łączone razem, zwykle w pary. To pozwalało ich użytkownikom na łączenie ich w celu zwiększenia swojej potęgi wielokrotnie bardziej niż przy użyciu jednego.

Proces tworzenia amuletów był sekretny i wymagał ogromnej ilości skoncentrowanej Ciemnej Strony Mocy. Amulety przybierały różną postać, najczęściej jednak były to ozdoby w postaci naszyjników, pierścieni, branzolet oraz rękawic. Niektóre amulety obdarzały swoich użytkowników umiejetnością czytania napisanych w starodawnym języku zwojów i ksiąg.

Inne dawały ujście mocy, którą dysponował ich użytkownik, pozwalając mu na bardzo precyzyjne ukierunkowanie Mocy.

W podobny sposób były tworzne niektóre bronie Sithów, najpopularniejsze to miecze zrobione z twardego metalu, które zostały wypełnione mroczną magią. Dzięki temu były niezniszczalne podobnie jak miecze świetlne Jedi i tak samo smiertelne.

Większość z tych broni i amuletów zgineła w czasie upadku Mrocznego Lorda Sithów Nagi Sadowa pod koniec Złotego Wieku Sithów.

Talent wytwarzenia amuletów został przez wieki zapomniany, ale w galaktyce jest jeszcze z pewnością wiele nie odnalezionych amuletów.

 

Artefakty Sithów

 

Muzeum Galaktyczne na Coruscant przechowuje większość znanych Jedi artefaktów Sithów, odkrytych przez tysiąclecia. Muzealna “Sala Sithów” gromadzi dziesiątki przedmiotów, wliczając w to starożytne sztylety i miecze, rzeźby, fragmenty gobelinów, wiekowe księgi, amulety i talizmany, wszystko stworzone ręką ludu zwanego Sith. Jedi wierzą, ze gatunek ten wyginął dawno temu, wszystko zaś co po nim pozostało, znajduje się w ich muzeum.

Jednak choć większość ze zgromadzonych w muzeum artefaktów – podobnie jak wszystkich tych rozproszonych po całej galaktyce – wydaje się na pierwszy rzut oka jedynie tym, do czego zostały stworzone, znaczna część z nich z nich zawiera wiele sekretów, które odpowiednio odczytane i zrozumiane, mogą wskazać drogę do ukrytych sithyjskich skarbów. Dodatkowo całkiem zasadnie podejrzewa się, że część z nich koncentruje i przechowuje energie Ciemnej Strony, uśpione jedynie przez stulecia. Prowadzone współcześnie przez Jedi badania, dzielą funkcje tych talizmanów na kilka grup:

 

Skupianie Mocy

Sithowie wykorzystywali talizmany do poMocy przy koncentracji podczas długich, skomplikowanych obrzędów, które najczęściej związane były ze skupianiem olbrzymich zasobów energii Ciemnej Strony. Talizman umożliwiał magowi w takich wypadkach skoncentrowanie całej jego woli na pożądanym efekcie, tymczasowo zwiększając jego możliwości manipulowania Mocą.

Niestety, użycie tego typu artefaktu często powodowało śmierć dzierżącej go osoby po tym jak uzyskiwała ona zakładany efekt – powodowała to niedoskonałość talizmanu, chroniąca go jednak przed staniem się przedmiotem pospolitego użytku, szczególnie podczas walki.

Te magiczne przedmioty przybierały różne formy i kształty, od amuletów po kryształowe piramidki. Jednak dla prawidłowego efektu działania użytkownik Mocy musiał dotykać ich bezpośrednio gołą skórą podczas inicjacji za pomocą Mocy. Dlatego też najbardziej pożądane były talizmany niewielkich rozmiarów, łatwo dające się przenosić z miejsca na miejsce.

 

Usidlenie

Przedmioty o tej naturze zdają się funkcjonować dokładnie tak jak talizmany skupiania Mocy – szczególnie w przypadku użytkowników Ciemnej Strony. Jednak ta konkretna wersja ma jedną dodatkową zdolność: potrafi natychmiastowo przeciągnąć swego użytkownika na Ciemną Stronę.

Magowie Sithów odkryli, że niektórzy Jedi chcieli używać talizmanów Sithów, aby służyć Jasnej Stronie. Aby zapobiec więc takiemu niepożądanemu użyciu ich artefaktów, stworzyli wiele urządzeń posiadających zdolność natychmiastowego skuszenie niczego nie podejrzewającego Jedi, aby poddał się Ciemnej Stronie. Ta dodatkowa cecha doskonale spełniała swoje zadanie, gdyż użycie “skażonego” artefaktu Sithów przez Rycerza Jedi, doprowadzało tego ostatniego do upadku i wyjęcia go spod prawa przez jego towarzyszy.

 

Leczenie

Podczas wywołanej przez Nagę Sadowa Wielkiej Wojny Hiperprzestrzennej wielu czystej krwi Sithów stworzyło talizmany leczenia, dające im przewagę podczas wojennych potyczek. Przedmioty te przyspieszały i wzmagały naturalne zdolności regeneracyjne organizmu, w zamian jednak ograniczając na jakiś czas zdolności posługiwania się Mocą użytkownika artefaktu. Działo się tak nawet w przypadku kiedy używający talizmanu leczył nie siebie, ale osobę trzecią.

 

Maskowanie Mocy

Użycie Mocy powoduje, że poprzez galaktykę rozchodzą się “zmarszczki”, pozwalające wszystkim czułym na działanie tej siły istotom na zlokalizowanie i zidentyfikowanie użytkownika Mocy u jej źródła (oczywiście stopień dokładności zależy tu przede wszystkim od indywidualnych zdolności i wrażliwości na Moc). Sithowie szybko nauczyli się, że ten naturalny efekt pozwala śledzić ich ruchy i czyni niejednokrotnie niemożliwym realizację ich ambicji, w związku z czym stworzyli przedmioty nazywanie potocznie maskami Mocy, umożliwiające ukrycie wszelkich emanacji Mocy.

Zasadniczo maska wysyła “antyzmarszczkę” Mocy, która znosi naturalny efekt fali, spowodowany użyciem Mocy. Przestrzeń wokół użytkownika Mocy posługującego się maską sprawia dlatego wrażenie uśpionej, martwej, wolnej od jakiejkolwiek aktywności Mocy.

 

Osłona

Sithyjskie talizmany ochronne były jednymi z pierwszych artefaktów Ciemnej Strony odkrytych i skatalogowanych przez Jedi. Talizman taki ochraniał osobę, która go nosiła (zazwyczaj ma on formę amuletu, naszyjnika lub obroży) przed atakami energetycznymi (od błyskawic, poprzez strumienie energii, na laserach kończąc) i wykonywanymi za pomocą Mocy. Badania sugerują, że urządzenia te pracowały na zasadzie absorpcji skierowanej w ich stronę energii, a następnie jej magazynowania i wykorzystywania jako źródła zasilania.

Ponadto, aby nadawać się do użycia, talizman takiego typu wymagał ładowania energią przynajmniej raz w ciągu standardowego tygodnia.

 

Tłumaczenie

Księgi zawierające nauki Sithów, ich tradycję, wiedzę i techniki użycia Mocy zostały napisane w starożytnym języku, który dzisiaj powszechnie uznaje się za wymarły. Zaledwie garstka uczonych potrafi odcyfrować dzisiaj ten dziwny język, a jeszcze mniejsza ich liczba potrafi dokonać jego złożonego, poprawnego przekładu.

Talizmany tłumaczenia, pierwotnie zaprojektowane i wykonane przez upadłych Jedi, którzy poszukiwali sposobów na poznanie tajemnic Sithów, umożliwiają ich użytkownikom czytanie w języku Sithów, jakby był to ich język ojczysty.

 

Miecze Sithów

Te wzmocnione za pomocą alchemii ostrza potrafią parować ciosy i je zadawać. Ich niemal niezniszczalna natura pozwala im parować nawet uderzenia miecza świetlnego. Egzemplarze tej broni przetrwały w nienaruszonym stanie tysiące pokoleń. Ich ostrza nadal są ostre jak brzytwa i niewyobrażalnie wytrzymałe.

Użycie miecza Sithów powoduje jednak zawsze silne poddawanie się wpływom Ciemnej Strony i na Jedi może działać podobnie jak talizmany usidlenia.

 

Zniszczenie talizmanu Sithów

 

W czasach, które nastały po Upadku Imperium Sithów, Jedi zniszczyli tak wiele talizmanów Sithów, ich świątyń i holokronów jak wiele udało im się odszukać. Ich celem, poza ślepą żądzą odwetu, było zapobieżenie dostaniu się wiedzy o technikach Sithów w ręce głodnych Mocy adeptów Ciemnej Strony i tych nieukształtowanych jeszcze studentów Mocy, którzy chcieliby “na skróty” nauczyć się kontrolować Moc.

Spośród wszystkich pozostałości po Sithach ich talizmany stanowiły najtrudniejsze do zniszczenia przedmioty. Jedi próbowali różnych sposobów, najczęściej z niewielkim powodzeniem, aż okazało się, że każdy z nich wymagał innych metod, aby go zniszczyć.

Proces destrukcji obejmował swoim zasięgiem wszystko, począwszy od fizycznego rozdzierania poszczególnych komponentów talizmanu po usuwanie zmagazynowanej w nich energii Ciemnej Strony przez Mistrzów Jedi odznaczających się olbrzymimi zdolnościami. Niektóre z tych przedmiotów mogły być zniszczone tylko za pomocą Ciemnej Strony, co zmusiło Jedi do powstrzymania się od ich destrukcji. Wiele z tych konkretnych talizmanów zostało ukrytych lub wrzuconych w jądra gwiazd i mgławic, z nadzieją, że nigdy nie dostaną się w niepowołane ręce.

Wciąż jednak niektóre artefakty Sithów znajdują się albo pod strażą Jedi lub leżą ukryte i zmagazynowane w starożytnych kryjówkach użytkowników Ciemnej Strony, których nie udało się zlokalizować Rycerzom Zakonu.