vjunPlaneta leżąca w sektorze Nuri, znajdującym się w Zewnętrznych Rubieżach, w systemie o tej samej nazwie. Jej powierzchnia pokryta jest olbrzymi połaciami pustych przestrzeni, spowodowanych częstymi opadami kwaśnych deszczy, które sprawiają, ze planeta jest praktycznie pozbawiona życia.

Zamek Bast

Zamek Bast był prywatną fortecą Dartha Vadera na planecie Vjun. Vader odpoczywał tam, kiedy nie wykonywał misji dla Imperatora. Niewielu wiedziało o istnieniu tego miejsca, stanowiło ono sanktuarium Mrocznego Lorda, który studiował tam Ciemną Stronę i starał się uleczyć swoje ciało.

Po śmierci Vadera, zamek służył grupie wytrenowanych Mrocznych Jedi zwanych Elitą Ciemnej Strony, służącej odrodzonemu Palpatine’owi. Jeden z mrocznych Egzekutorów Palpatine’a, Sedriss QL, wzniósł statuę na cześć jego dawnego ucznia. Nie spodobało się to Imperatorowi, który kazał zniszczyć pomnik, jednak Sedriss odmówił, ponieważ podziwiał zdolności Vadera i pragnął go uhonorować.

Po śmierci Sedrissa, Palpatine nakazał kolejnemu egzekutorowi, Xecrowi Nistowi zniszczyć pomnik. Ten chciał wykonać polecenie, jednak zginął z ręki Luke’a stojącego na czele grupy Jedi, którzy zaatakowali zamek. Jednocześnie Skywalker sam zniszczył statuę, przygniatając nią resztę Mrocznej Elity.

vjun-zamekbastPóźniej zamek Bast był jeszcze kilkakrotnie odwiedzany przez Jedi – m.in. przez Kyle’a Katarna i Jadena Korra, pragnących powstrzymać sektę Uczniów Ragnosa. Inną grupą, która udała się na Vjun, była Tionne i jej młodzi podopieczni – Anakin, Tahiri i Uldir, pragnący odszukać mistrz Obi-Wana Kenobiego.

Zamek otoczony był siecią murów obronnych, wieżą z turbolaserem oraz pilnowany przez droidy, które miały niszczyć intruzów, jednak wiele z nich uszkodził X2.

Zamek Malreaux

Zamek ten stanowił siedzibę rodu Malreaux. Budynek został zbudowany z kremowego i karmazynowego budulca, był pełen tajemnych przejść i zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, takich jak automatyczne pułapki i zapadnie oraz lasery. Posiadał także generatory tarcz.

Podczas Wojen Klonów zamek zamieszkiwał hrabia Dooku. Zwabił on tam Yodę, pod pozorem zawarcia z nim rozejmu. Jak łatwo się domyślić, była to pułapka, z której mistrz Jedi wydostał się z pomocą Anakina Skywalkera, Obi-Wana oraz dwójki padawanów – Tallisibeth Enwandung-Esterhazy, zwanej Scout oraz Whie Malreaux, który okazał się potomkiem poprzednich właścicieli.