ruusan-powierzchnia

Oryginalnie została zasiedlona ok. 2000 BBY przez poszukujących nowych bogactw mineralnych mieszkańców sektora Teraab. Choć jej zasoby okazały się niewielkie, pomijając złoża kryształu ruusańskiego, sama planeta była na tyle przyjazna, że postanowiono na niej pozostać. Oprócz ludzi zamieszkiwały ją specyficzne istoty zwane Bouncerami. Na jednym z trzech księżyców Ruusan podobno znajdowały się ruiny niezidentyfikowanej starożytnej cywilizacji. Kiedy w wyniku zmian astronomicznych szlaki hiperprzestrzenne prowadzące do planety po Nowych Wojnach Sithów zostały unicestwione, potrzeba było setek lat, by ponownie odkryto jej lokalizację.

Dolina Jedi

ruusan-dolinajediPodczas ostatniej z bitew pomiędzy Armią Światła i Bractwem Ciemności, przywódca Sithów, Lord Kaan, za namową jednego ze swych ludzi, Dartha Bane’a, odprawił za pomocą swoich popleczników rytuał odpalenia bomby myślowej, broni zdolnej zniszczyć wszystkich użytkowników Mocy w swoim zasięgu, o ile nie posiadali siły niezbędnej, by się jej oprzeć. Kaan zwabił Jedi w labirynt jaskiń i uruchomił pułapkę. Setki Jedi i Sithów zginęło w wyniku eksplozji.

Były padawan przywódcy Jedi postanowił uczcić pamięć poległych rycerzy i wybudował na Ruusan poświęcone im mauzoleum, ozdobione posągami poległych i wielkim kryształem, w którym prawdopodobnie zostały uwięzione dusze ofiar bomby myślowej, źródło niezmierzonej potęgi, które miało zostać wykorzystane przez kult Uczniów Ragnosa.