malachorv-powierzchniaNiewiele wiadomo o tym, czy ktokolwiek rezydował na tym opuszczonym i zapomnianym świecie, zanim odnaleźli go Prawdziwi Sithowie, spadkobiercy dawnego Imperium Sith. Oni wybudowali na jej powierzchni Akademię, która z czasem nasyciła planetę olbrzymią ilością mrocznej energii. Potem z nieznanych przyczyn opuścili Malachor, pozostawiając go własnemu losowi. Zapewne Mandalorianie wiedzieli o pochodzeniu struktur na powierzchni planety, jako że stała się dla nich miejscem tabu, co zresztą wykorzystał generał Armii Republiki, Revan, który doprowadził do tego, że decydująca bitwa pomiędzy tymi dwoma potężnymi armiami odbyła się właśnie tutaj, Wiele setek później Malachor stał się miejscem bitwy pomiędzy Mandalorianami i siłami Republiki, prowadzonymi przez Revana, kończącej wojnę jednym posunięciem. Było nim uruchomienie Generatora Masy Cienia, który w jednym momencie sprawił, iż wszyscy znajdujący się na planecie i w jej pobliżu, został zgnieciony przez siłę grawitacji Malachoru. Powierzchnia planety stała się jałowa i poszarpana, a jądro planety niestabilne. Niektórzy twierdzą, ze ten ruch ze strony Revana sprawił, iż tym łatwiejsze stało się dla niego przejście na Ciemną Stronę Mocy, a w konsekwencji zostanie Mrocznym Lordem Sith. Zresztą, na tym nie skończyły się jego związki z Malachorem, jako że postanowił szkolić swoich czułych na Moc zwolenników właśnie w starożytnej Akademii.

Kilka lat po bitwie, na powierzchni planety wylądowała dawna nauczycielka Revana, Kreia, chcąc odnaleźć to, co przywiodło do zguby jej ucznia. Podobnie jak w jego przypadku, także ona została pochłonięta przez mroczne moce planety, tak zwielokrotnione po niedawnej masakrze. Przyjęła tytuł Darth Trayi i rozpoczęła szkolenie nowych Sithów, między którymi byli również Darth Sion i Darth Nihilus. Właśnie oni postanowili odebrać jej tytuł Mistrzyni i przejąć Akademię na Malachorze, i wprowadzili ten zamiar w życie.

Wygnana Traya odnalazła Wygnaną Jedi, generał, która walczyła u boku Revana na Malachorze V i udało jej się zmanipulować kobietą tak, by zabiła jej dawnych uczniów, zanim doszło do konfrontacji z samą Kreią, kiedy Wygnana zorientowała się, że została wykorzystana. Wygnana Jedi pokonała Lady Sith, a jeden z jej towarzyszy po raz ostatni uruchomił Generator Masy Cienia, by na zawsze zniszczyć ten złowrogi świat.

Akademia Trayus

malachorv-akademiatrayusAkademia była centrum szkoleniowym wybudowanym przez starożytnych Sithów, spadkobierców Nagi Sadowa. To za jej sprawą Malachor stał się miejscem przesyconym mroczną energią i tak pozostało, nawet kiedy Sithowie opuścili ten świat.

Wejście do Akademii znajdowało się pomiędzy skalistymi labiryntami na powierzchni Malachoru, a po jego przekroczeniu wchodziło się do wielkiego hallu, z którego prowadziły przejścia do wschodniej i zachodniej części kompleksu. We wschodniej znajdował się specyficzny poligon, na który składał się szereg małych i ciasnych pomieszczeń. Zachodnia część to tzw. Półksiężyc Trayus, zbudowany jako olbrzymi korytarz z wieloma małymi wnękami, w których mogli ukrywać się przeciwnicy. Zwieńczenia obu skrzydeł znajdowały się w północnej części, prowadziły do najgłębiej ukrytej części Akademii, Jądra Trayus. Było to podwyższenie otoczone ośmioma obeliskami, przypominającymi szpony drapieżnej istoty, zbudowane ponad olbrzymimi wypływami mrocznej energii z jądra planety, ustabilizowane przez trzy mosty, łączące to miejsce z resztą Akademii.