Lehon to planeta znajdująca się w stosunkowo niezbadanych obszarach Galaktyki, dawna stolica starożytnego Bezkresnego Imperium Rakatan. Rakatanie był to bardzo zaawansowany technicznie gatunek, potrafiący łączyć Moc z tworzeniem technologii. Ponieważ jednak wykorzystywali swą wiedzę do podbijania kolejnych światów i tworzenia machin zniszczenia takich jak Gwiezdna Kuźnia, wkrótce zostali pochłonięci przez Ciemną Stronę Mocy, co ostatecznie po wielu setkach lat doprowadziło do wybuchu brutalnej wojny domowej, którą przetrwali jedynie nieliczni osobnicy, na zawsze pozostający już uwięzieni na powierzchni Lehon, przez setki lat degenerując się coraz bardziej.

Świątynia Starożytnych

lehon-swiatyniastarozytnych

Świątynia Starożytnych miała być kluczem do tajemnic Gwiezdnej Kuźni. Wejście do niej było zablokowane polem energii, które można było na krótko usunąć poprzez odprawienie odpowiedniego rytuału. Świątynia była wysoka na 20 metrów, posiadała kilka poziomów, przy czym w podziemiach znajdował się komputer, przechowujący w swych bankach danych informacje na temat Gwiezdnej Kuźni. To właśnie za jego pomocą Revan dostał się na szczyt świątyni, gdzie znajdowało się urządzenie, które powodowało uszkodzenia w statkach znajdujących się na orbicie, zmuszając je do lądowania na powierzchni Lehon.

Tysiące lat później na Lehon pojawił się Darth Bane, poszukujący starożytnych sekretów, które mogłyby pomóc mu w uzyskaniu potęgi niezbędnej do pokonania Bractwa Ciemności. Odnalazł holocron Dartha Revana zawierający informacje o tym, jak jego siły o mały włos nie doprowadziły do zniszczenia Republiki. Tam również ostatecznie stawił czoła Lordowi Kas’imowi, wysłanemu przez Lorda Kaana, by go zabił. Bane, znacznie gorszy szermierz, zwalił na przeciwnika sufit Świątyni.

Gwiezdna Kuźnia

lehon-gwiezdnakuznia

Gwiezdna Kuźnia była olbrzymią, całkowicie zautomatyzowaną stocznią, wybudowaną przez niewolników Bezkresnego Imperium 30 tysięcy lat BBY. Zasilana energią gwiazdy systemu i Mocą, kontrolowana przez czułych na nią Rakatan, mogła w relatywnie krótkim czasie wyprodukować wielkie oddziały, za pomocą których Rakatanie podbijali kolejne światy. Ponieważ ich gatunek był z natury bardzo drapieżny i żądny władzy, wolno zaczęli dążyć ku Ciemnej Stronie Mocy, narzucając to nacechowanie również samej Kuźni. Połączenie stoczni i umysłów Rakatan musiało być bardziej skomplikowane niż podejrzewali to sami twórcy, bo im bardziej byli od niej zależni, tym silniej na nich wpływała. Kiedy niemal wszyscy Rakatanie zginęli w rozpętanej przez siebie wojnie domowej, Kuźnia pozostała w systemie Lehon, czekając na tego, kto ponownie ją wykorzysta. Nie było łatwo do niej trafić, jako że jej lokalizacja miała pozostać tajemnicą, a Gwiezdne Mapy, zawierające koordynaty tego miejsca, zostały celowo uszkodzone. Dodatkowo, pozostawiony na szczycie Wielkiej Świątyni, zagłuszacz skutecznie uniemożliwiał bezpieczne przebywanie w jej pobliżu, sprowadzając wszystkie statki na powierzchnię Lehonu. 4 tysiące lat przed BBY odnaleźli ją Revan i Malak, co w konsekwencji doprowadziło do próby odrodzenia Imperium Sithów.