dathomira-powierzchnia

Dathomira znajdowała się na Zewnętrznych Rubieżach, posiadała nieco mniejszą grawitację niż standardowa i cztery księżyce. Z powodu swojego zróżnicowania zarówno klimatycznego, jak i roślinno-zwierzęcego, uważana była za niezwykle piękną, choć surową planetę. Mimo niezwykłego bogactwa przyrody, osady ludzkie koncentrowały się na niewielkim obszarze, stosunkowo łatwym do obrony, jako że znaczną część tamtejszej fauny stanowiły rancory i inne drapieżniki.

Historia cywilizacji na Dathomirze sięga setek tysięcy lat przed powstaniem Republiki. Rasa wywodzących się z planety gadopodobnych Kwa osiągnęła poziom techniki umożliwiający jej konstrukcję Gwiezdnych Bram, zdolnych do natychmiastowego transportu żywych istot pomiędzy gwiazdami. Byli nie tylko podróżnikami, ale także przewodnikami i sędziami mniej rozwiniętych cywilizacji. Zdawali sobie jednak sprawę z tego, jak niebezpieczna bywa technologia, jaką posiadali, w niewprawnych rękach, więc kiedy ich wpływy zaczęły się zmniejszać, zabezpieczyli Bramy i Świątynie. Wraz z rozwojem Bezkresnego Imperium, Kwa wycofali się z reszty Galaktyki, ograniczając się do Dathomiry. Niestety, nawet tam nie byli bezpieczni, jako że ci, którzy nie zostali wyrżnięci przez wiecznie głodnych nowych terytoriów przybyszów, uciekli na pustynię, funkcjonując jako zdegenerowana, średnio inteligentna rasa gadów.

Najliczniejszą grupą ludzi, jacy zamieszkiwali Dathomirę, były Czarodziejki z Dathomiry, zamieszkujący planetę od 660 BBY, potomkinie Jedi imieniem Allya. Kobiety te władały Mocą, pozostawały w stricte żeńskim społeczeństwie, traktując mężczyzn jako tanią siłę roboczą. Każdy z klanów rządził się własnymi prawami, posiadając tylko jedną wspólną zasadę – nie uleganie Ciemnej Stronie Mocy. Te kobiety, które podążyły ścieżką Mroku, były wygnane ze swoich siedzib i by przetrwać, połączyły się w jeden klan – Siostry Nocy.

Akademia Sithów

Jak wiele innych w całej Galaktyce, i ta Akademia została założona przez Bractwo Ciemności, szkolono tam adeptów i akolitów. Poziom umiejętności absolwentów Akademii był porównywalny z poziomem Rycerzy Jedi.

Imperialne więzienie

dathomira-imperialnewiezienieDathomira w swojej historii kilkakrotnie była wykorzystywana jako planeta więzienna. Już Stara Republika wysyłała tam rozmaitych przestępców i wyrzutków, wiadomo również o zesłaniu tam rycerza Jedi, Allyi, która zapoczątkowała istnienie Czarodziejek z Dathomiry. Samo więzienie powstało na pewno przed proklamowaniem Imperium Palpatine’a, nie wiadomo jednak, kto i kiedy je zbudował. Więźniowie przetrzymywani przez Imperium na Dathomirze byli uważani za najbardziej niebezpiecznych, a ich istnienie trzymane w największym sekrecie. O tym, jak priorytetowo było traktowane, świadczy fakt, iż jego nadzorcą był jeden z Imperialnych Inkwizytorów, Olof. Kiedy jednak Imperator przekonał się o niebezpieczeństwie, jakie stanowiły Siostry Nocy, postanowił nie ryzykować groźby wydostania się szalonych wiedźm z powierzchni planety i nakazał zniszczenie więzienia. Resztki budynku i ta część garnizonu, która nie zdołała się ewakuować zanim ówczesny kapitan Zsinj rozpoczął bombardowanie, pozostały na powierzchni Dathomiry. Jednak w ciągu następnego roku Imperator zmienił zdanie i nakazał rekonstrukcję budowli.