Jest to planeta o klimacie umiarkowanym, sprzyjającym rolnictwu. Nic zatem dziwnego, że ludzie ją zamieszkujący, stanowiący 50% populacji planety, zajmują się właśnie farmerstwem. Ich gospodarstwa są zazwyczaj mocno od siebie oddalone. Kolejnym skutkiem spokojnego, farmerskiego życia mieszkańców Dantooine jest niski poziom technologiczny planety. Jej fauna i flora jest bogata, zróżnicowana, choć najłatwiej zauważyć ogary Kath i iriazy.

Jaskinia Kryształów

dantooine-jaskiniakrysztalow

To wyjątkowe miejsce, jedno z nielicznych we Wszechświecie, w którym znaleźć można kryształy, używane do wyrobu mieczy świetlnych. Sieć pokrywających ją tuneli i jaskiń została stworzona przez wyjątkowo niebezpieczne insektopodobne kinrathy, w których jajach tworzyły się czerwone kryształy. Co ciekawe, pozostałe macierze krystaliczne również powstawały w bliskiej okolicy tych zwierząt.

Ruiny Rakatan

dantooine-ruinyrakatan

Ruiny te stanowią pozostałości po rakatańskiej infrastrukturze, prawdopodobnie po zabudowaniach sakralnych. Świątynia ta była wybudowana na cześć Gwiezdnej Kuźni; rakatańskiej stacji orbitalnej krążącej wokół planety Lehon – stolicy Bezkresnego Imperium. W ruinach była ukryta Gwiezdna Mapa – jeden z niewielu zachowanych, starożytnych artefaktów prowadzących do Gwiezdnej Kuźni.