Planeta tętniąca życiem, leżąca w Zewnętrznych Rubieżach, należąca do systemu Dagobah. Okrążenie jej słońca, Darlo, zajmuje 341 dni, a obrót wokół własnej osi 23 godziny. Posiada jeden księżyc.

Jej powierzchnia pokryta jest tropikalnymi dżunglami, bagnami i torfowiskami, a woda stanowi 88% powierzchni planety. Nie występują tam żadne gatunki istot inteligentnych.

Jaskinia Ciemnej Strony

dagobah-jaskiniaciemnejstrony660

Jaskinia Ciemnej Strony na Dagobah była miejscem, gdzie wiele lat przed wybuchem Wojen Klonów Jedi z rasy Yody, niejaki Minch, pokonał przywódcę Ciemnych Jedi z rasy Bpfasshi. Od tamtego czasu w jaskini odczuwalna była emanacja Mroku. Podczas Wojen Klonów Moc zaprowadziła tam młodego Anakina Skywalkera, który ujrzał widmo przemawiającego do niego Qui-Gon Jinna. Pod koniec Wojen Klonów Mistrz Jedi, Yoda, postanowił udać się tam, na dobrowolne wygnanie.

Jakiś czas później na planetę przybył Luke Skywalker. Jedną z prób, jakie musiał przejść Luke, było wejście do jaskini i zmierzenie się z iluzją nowego wcielenia swego ojca, Lorda Vadera. Ojciec i syn walczyli ze sobą, aż Sith został pokonany. Jednak pod jego hełmem Luke ujrzał własną twarz, było to ostrzeżenie przed przejściem na stronę mroku.

Pięć lat po pokonaniu Imperatora Luke wrócił na Dagobah, do jaskini, gdzie doświadczył kolejnej wizji swojej możliwej przeszłości: Mara Jade, która miała go zabić z rozkazu Palpatine’a, przebywając razem z nim na barce Jabby, wyrwała mu z ręki miecz świetlny, a Skywalker wpadł do jamy Sarlacca.

W 14 ABY jaskinię odwiedzili kultyści pragnący wskrzesić Markę Ragnosa i „wyciągnęli” z niej całą energię Ciemnej Strony. Po zniszczeniu Berła Ragnosa energia owa powróciła w tamto miejsce.

W 22 ABY młodzi Jedi: Anakin Solo, Tahiri Veila i Uldir Lochett również pojawili się w jaskini, jednak wyszli z tej próby zwycięsko.