byssByss jest planetą położoną w Jądrze Galaktyki, niemalże dosłownie, gdyż leży bardzo blisko jej centrum. Przez Republikę została odkryta stosunkowo późno gdyż zaledwie 45 lat BBY. Obrót wokół jej własnej osi wynoszącej 21,600 kilometrów zajmuje 31 standardowych godzin, a rok składa się z 207 dni.

Byss posiada pięć niezaludnionych księżyców. Cała populacja zamieszkuje planetę i oscyluje w granicach 19 milionów, z czego 98% stanowią ludzie, zaś resztę inne gatunki.

Byss zdawała się być planetarnym rajem, zresztą tak samo była przedstawiana przez samego Imperatora. Jej powierzchnię porastały dżungle, w których znajdowały się ruiny ogromnych świątyń, wybudowanych przez Bezkresne Imperium Rakatańskie około 30 tysięcy lat BBY. Można przypuszczać, że oprócz dżungli można było znaleźć tam wiele terenów sprzyjających uprawom różnego rodzaju roślin jadalnych, a także hodowli bydła, jako, ze aktywność korpusu rolniczego zdawała się być tam wysoka. Po stworzeniu Imperium, tysiące niewolników kontynuowało prace na rekolonizacją.

Atmosferę planety zawsze skrywał niesamowity niebiesko – zielony blask, którego źródła niektórzy doszukują się w Beshqek (słońce tego systemu), inni w ogromnym natężeniu Ciemnej Strony Mocy.

byss-cytadelaimperatoraCytadela Imperatora

Cytadela Imperatora na Byss była miejscem, z którego rządził odrodzony Palpatine, zbudowano ją pod koniec Wojen Klonów, wykorzystując do tego celu niewolników z wielu światów. Jej ochronę stanowiła gwardia Protektorów, 3 legiony szturmowców, uczniowie Ciemnej Strony, zmutowane rankory oraz droidy-zabójcy. Wewnątrz znajdowały się biura jego i jego pomocników, a także komory klonujące, laboratorium alchemiczne, gabinet do narad wojennych, sale treningowe dla Mrocznej Elity, biblioteka wypełniona tomami zawierającymi wiedzę o Ciemnej Stronie, a także sala tronowa, stanowiąca w razie potrzeby centrum dowodzenia.

Wkrótce po zniszczeniu drugiej Gwiazdy Śmierci odrodzony Palpatine sprowadził tam Luke’a Skywalkera, aby przeciągnąć go na Ciemną Stronę. Początkowy sukces przerodził się jednak w początek końca, jako że Nowa Republika podjęła wyzwanie, rzucone jej przez Imperatora. W roku 11 ABY Cytadela została ostatecznie zniszczona, kiedy to statek Imperatora w wyniku sabotażu dokonanego przez Artoo skierował się w stronę umieszczonej tam superbroni, zwanej Galaktycznym Działem, która eksplodowała niszcząc zarówno statek, jak i Cytadelę.