almasForteca na planecie Almas zbudowana została przez Lorda Sithów, Dartha Rivana. Była niezwykła: kompletnie czarna, bez widocznych okien lub drzwi, kompletnie niewykrywalna przez żadne czujniki. Wewnątrz znajdowały się mechaniczne pułapki, niemożliwe do wykrycia za pomocą Mocy ani standardowych urządzeń.
Aby chronić cenne książki, Rivan użył do skonstruowania swojej biblioteki mandaloriańskiej stali odpornej na ostrze miecza świetlny i Moc. Na ścianach Rivan napisał swoją autobiografię w języku Sithów. W jednej z krypt przebywał duch jego ucznia, Darsina, zmuszony do pilnowania fortecy przez wieczność. Wieża fortecy była miejscem, w którym Rivan tworzył specjalnie wyszkolonych i posłusznych żołnierzy zwanych Panami Bitwy. Nie miała ona drzwi, co skłaniało do przypuszczeń, że Rivan albo umiał przechodzić przez ściany, albo dostawał się tam podziemnym przejściem.

Forteca była również zaprojektowana tak, aby więźniowie, których przetrzymywał Mroczny Lord, czuli się kompletnie zagubieni, a w przypadku Jedi również odcięci od Mocy.

Podczas Nowych Wojen Sithów Jedi odnaleźli Mrocznego Lorda i wygnali go. Forteca została zniszczona, ale wieża wewnętrzna, zwana potem Fortecą Sithów z Almas oparła się ogniowi blasterów. Jedi opuścili planetę, nie troszcząc się o nią. Planeta i ruiny popadły w zapomnienie na długo, jednak ok. 188 BBY dwóch Jedi postanowiło ją zbadać, a jeden z nich przeszedł na Ciemną Stronę, zapoczątkowując tzw. Konflikt Mrocznych Jedi.

Tuż przed inwazją Federacji Handlowej na Naboo, odnaleziono tam artefakt Rivana, zwany Mroczną Laską. Obecne losy tego przedmiotu pozostają jednak nieznane.