Pradawni – rasa odkryta przez Mrocznych Jedi. W czasie swojej trwajšcej 100,000 lat historii kilkakrotnie byli bliscy zniszczenia Jedi. Ostatni raz zdarzenia takie miały miejsce podczas “Wojny Sith” prawie 4000 lat przed Galaktyczną Wojną Domową.

     Pozostali częścią galaktyki, czasami zwiększając, czasami zmniejszając swą liczebność. Utrzymując niekończącą się linię osób praktykujących pradawne sztuki, znanych jako Mroczni Lordowie Sith. Tak naprawdę ich domem była planeta Ziost, Korriban był bowiem miejscem ich ostatniego spoczynku. 

ludsith     Pradawna rasa humanoidalnych istot, które charakteryzowały się ciemno-czerwoną skórą, rogami wyrastającymi z ich czaszek oraz długimi kościstymi podbródkami. Występowało kilka odmian rasy Sith, każda z własnym miejscem w ich społeczności. Niektórzy byli niewolnikami, inni wojownikami, a najwyższą kastą ze wszystkich byli magowie.

     Żyli oni w odległym sektorze galaktyki, byli nieznani do czasu, gdy grupa wygnanych za zbyt szerokie spojrzenie na Moc Jedi odkryła ich istnienie. Na początku Sith traktowali Mrocznych Jedi jako Bogów. Czuli na Moc magowie Sith dowiedli, że posiadają kontrolę nad Ciemną Stroną. Jedi zaczerpnęli więc wiele z ich ksiąg na temat Ciemnej Strony, aby pogłębić swą wiedzę. Pragnęli oni początkowo jedynie znaleźć sposób na kontrolowanie Ciemnej Strony, ale szybko grupa wygnanych Jedi odkryła, że wiedza Ciemnej Strony i siła nauk Sith były ogromne.

     Przez wieki te dwie grupy (Sith i wygnani Jedi) mieszały się. Aż do czasu, gdy pozostało bardzo mało czystej krwi Jedi (więcej rdzennych Sith). Jednym z pierwszych Mrocznych Lordów Sith wywodzących się z rasy Sithów był Marka Ragnos, którego następcą był Naga Sadow.

     Sithowie stworzyli sztywną hierarchie magów i wojowników z przywództwem przechodzącym na kolejnych Mrocznych Lordów Sith. Sithowie pisali opasłe księgi na temat kontroli i używania Mocy, a zwłaszcza jej Ciemnej Strony oraz opisywali niesamowite manifestacje Mocy. Później byli w stanie tworzyć potężne amulety i broń, które pomagały użytkownikowi kontrolować Moc i znacznie bardziej niż normalnie wzmagać potęgę Ciemnej Strony .Te przedmioty zwielokrotniały Moc, czyniąc ich użytkownika bardzo potężnym, poprzez kryształy ogniskujące Moc, na którą były czułe.

     Większość z wiedzy Sith była ukryta na wielu światach, kiedy starożytni Rycerze Jedi po raz pierwszy zaczęli tępić Sithów. Część znajdowała się na Korribanie, część na czwartym księżycu Yavina.

     Od tamtego czasu termin Sith stał się synonimem starożytnego bractwa, które nauczyło się kontrolować Ciemną Stronę Mocy i wykorzystywało ją do wielu aktów czynienia zła, dobra, a przede wszystkim zdobywania jeszcze większej potęgi i wiedzy.